Folketingsvalg lige om hjørnet - kun et af de små partier er klar

Valg 2026

Folketingsvalg lige om hjørnet - kun et af de små partier er klar

Mens valgtrommerne buldrer løs, kniber det for flere af de mindste partier med at indsamle nok vælgererklæringer. Men et parti er i mål

Boje/Siddique/Scavenius
Billedtekst
Lars Boje, Borgernes Parti, Theresa Scavenius, Grønne Demokrater og Sikandar Siddique, Frie Grønne
Foto: Folketinget/Steen Brogaard/Marie Hald. Grafik: Emil Vendelbo Johansen

Christiansborg syder af valgrygter. Folketingsmedlemmer, der genopstiller, og andre folketingskandidater i det ganske land gør i disse dage klar til valg. Partierne er i allerhøjeste alarmberedskab.

Men hvis der bliver udskrevet valg i denne uge, så er kun et enkelt af de små partier klar til valg: Nemlig Lars Boje Mathiesens Borgernes Parti, som allerede fik godkendt de krævede 20.195 vælgererklæringer i december 2024.

Det fremgår af hjemmesiden vaelgererklaering.dk under Indenrigsministeriet, som har en oversigt over, hvor mange godkendte vælgererklæringer hvert af  de 150 anmeldte småpartier pt. har fået hjem.

Kristendemokraterne: Kun 1.115 vælgererklæringer

Ganske overraskende er KD - Kristendemokraterne meget langt fra at have indsamlet de 20.195 vælgererklæringer.

Partiet har dags dato kun fået indsamlet 1.115 vælgererklæringer. Dermed har Kristendemokraterne meget langt igen, før partiet når i mål. 

I kølvandet på folketingsvalget i 2022 ansøgte Kristendemokraterne om tilladelse til at indsamle vælgererklæringer. De tre år sluttede i december, og derfor måtte Kristendemokraterne starte forfra med at indsamle vælgererklæringer. Inden partiet blev nulstillet havde partiet indsamlet omkring 4000 vælgererklæringer.

Historisk har Kristendemokraterne ellers været dét parti, som altid nåede i mål med antallet af vælgererklæringer som et af de første af de små partier, som ikke opnåede valg ved det seneste folketingsvalg.

Kun Theresa Scavenius’ parti Grønne Demokrater er kommet et pænt stykke af vejen mod de krævede 20.195 godkendte vælgererklæringer. 

Partiet har således indsamlet 11.576 godkendte vælgererklæringer. Så også Grønne Demokrater skal i den grad knokle for at være sikre på at nå i mål før folketingsvalget udskrives af statsminister Mette Frederiksen (S).

Nye Borgerlige er meget langt fra mål med kun 660 godkendte vælgererklæringer.

Sikandar Siddiques parti, Frie Grønne, er helt i knæ med kun 384 godkendte vælgererklæringer.

Opdateret kl. 16.30 med yderligere oplysninger om Kristendemokraternes indsamling af vælgererklæringer

Jan Kjærgaard

Jan Kjærgaard er journalist på Netavisen Pio.

Kommentarer

Indsendt af Kurt Jensen (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 17.02.2026 - 14:10

"... kniber det for flere af de mindste partier med at indsamle nok vælgererklæringer ..."

det gør ikke noget - det er ikke et problem
.

Partier er jo ikke nødvendigvis uønskværdige, bare fordi de er små. De her er det bare tilfældigvis alligevel.

Indsendt af helle (ikke efterprøvet) den Onsdag den 18.02.2026 - 17:46

Vi har partier nok, flere tosser er unødvendige, og de tre her er absolut unødvendige, den ene mere skør end den anden.

Indsendt af helle (ikke efterprøvet) den Onsdag den 18.02.2026 - 17:46

Vi har partier nok, flere tosser er unødvendige, og de tre her er absolut unødvendige, den ene mere skør end den anden.

Indsendt af Jan (ikke efterprøvet) den Torsdag den 19.02.2026 - 23:35

Vi har brug for den tossede enmandshær som Therese Scavenius repræsenterer
PS jeg ser ofte folketingstv. Det gør os klogere

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.