Har Det Faglige Hus en cigarkasse på trekvart million?
Har Det Faglige Hus en cigarkasse på trekvart million?
Melder man sig som selvstændig ind i Det Faglige Hus, bliver man medlem af Foreningen Danske Selvstændige. Den havde en egenkapital på trekvart million i 2024, men Skattestyrelsen kender ikke noget til foreningen. En revisor, en jurist og en arbejdsmarkedsforsker finder det besynderligt. Det Faglige Hus selv har ingen kommentarer
“Foreningen Danske Selvstændige er en forening for dig, der er selvstændig. I dit medlemskab af foreningen er inkluderet en kollektiv heltidsulykkesforsikring, og du får via foreningen adgang til alle de medlemsfordele, som medlemmerne af fagforeningen har.”
Sådan lyder det på Det Faglige Hus’ hjemmeside.
Men foreningen eksisterer ikke rent juridisk, idet den ikke har noget selvstændigt cvr-nummer. Heller ikke Skattestyrelsen kender noget til foreningen.
Foreningen Danske Selvstændige havde imidlertid – ifølge den mundtlige beretning på generalforsamlingen i 2025 – 1.300 medlemmer og en egenkapital på knap trekvart million.
Ifølge arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet Laust Høgedahl virker det ”noget besynderligt”, at Det Faglige Hus har en forening, der ikke er registreret nogen steder.
”Det er jo i hvert fald ikke den normale måde at gøre tingene på i en fagforening,” siger Laust Høgedahl.
Læs også:Derfor går vi Det Faglige Hus på klingen
Det er ikke ualmindeligt i sig selv, at en gruppe eller forening i et fagforbund ikke har selvstændig registrering, men i stedet hører under forbundets cvr-nummer. Men Foreningen Danske Selvstændige kan ikke høre under Det Faglige Hus' cvr-nummer, eftersom dette alene er et brandnavn.
Det Faglige Hus har jo en meget kompliceret struktur
Det Faglige Hus består af tre fagforeninger og en a-kasse med hvert sin registrering. Og Foreningen Danske Selvstændige er ikke beskrevet i disse foreningers vedtægter.
”Det Faglige Hus har jo en meget kompliceret struktur, som man ikke kender fra nogen andre dele af arbejdsmarkedet,” siger Laust Høgedahl.
Sådan har vi tjekket om foreningen eksisterer
De tre fagforeninger for lønmodtagere under Det Faglige Hus – ”FunktionærKartellet/TeknikerSammenslutningen” (FK/TS), ”Fagforeningen Danmark” og ”2B – bedst og billigst” – eksisterer som selvstændige juridiske enheder med eget cvr-nummer. Det samme gør Det Faglige Hus A-kasse. De har alle adresse på John Tranums Vej 23 i Esbjerg, hvor Det Faglige Hus’ hovedkvarter ligger.
På samme adresse finder man en lang række ejendomsselskaber og et holdingselskab, som alle hører til konstruktionen Det Faglige Hus. Man finder også private virksomheder og foreninger, som lejer sig ind på adressen. Men ingen Foreningen Danske Selvstændige.
Der dukker heller ikke noget op med tilknytning til Det Faglige Hus, hvis man søger i cvr-registret på andre mulige variationer af foreningens navn. Der optræder heller ingen Foreningen Danske Selvstændige, hvis man søger på de personer, der sidder i ledelsen af de andre foreninger under Det Faglige Hus, hvor der ellers er stort personoverlap.
Ifølge dirigenten på generalforsamlingen i Det Faglige Hus i Esbjerg i marts 2025 var bestyrelsen for Foreningen Danske Selvstændige til stede. Navnene på bestyrelsesmedlemmerne blev ikke nævnt. Men vi har tjekket alle tilstedeværendes relationer i cvr-registret, og ingen af dem har relation til Foreningen Danske Selvstændige.
Vi konkluderer derfor, at Foreningen Danske Selvstændige ikke eksisterer som selvstændig juridisk enhed. Heller ikke Skattestyrelsen har kunnet identificere en sådan forening.
Men er det overhovedet lovligt at registrere medlemmer i, opkræve kontingent til, føre selvstændigt regnskab for samt vælge bestyrelse til en forening, der ikke har et cvr-nummer? Svaret er: Måske.
"Der er grænser – især for fagforeninger"
Om en forening er forpligtet til at registrere sig med cvr-nummer, kommer an på flere ting, som svæver i vinden, da Det Faglige Hus ikke ønsker at besvare spørgsmål. Blandt andet hvad Foreningen Danske Selvstændige bruger kontingentkronerne til.
Ifølge Lars Koch-Pedersen, der er uddannet revisor og underviser journalister i revisionsteori ved Kaas&Mulvad – Research og Analyse, skal en forening som udgangspunkt bare have “et lovligt formål” og ”følge sine vedtægter” for at være ”fuldt ud legitim som en privat sammenslutning”.
”Men,” tilføjer Lars Koch-Pedersen: “Der er grænser – især for fagforeninger.”
Hvis foreningen modtager offentlige tilskud, har ansatte, driver økonomisk aktivitet (fx rådgivning mod betaling) eller vil oprette bankkonto eller digital postkasse, så skal den registreres og have et cvr-nummer.
Læs også:Fup-demokratiet i Det Faglige Hus
”Og når en forening markedsfører sig som fagforening, er der en særlig opmærksomhed,” siger Lars Koch-Pedersen:
”Fagforeninger har typisk erhvervsrelaterede formål, som kan udløse skattemæssige og juridiske forpligtelser. Hvis den fx tilbyder juridisk rådgivning, forhandler overenskomster eller har ansatte, vil den nok ikke kunne fungere lovligt uden cvr-nummer.”
Vi tilbyder jo ikke juridisk hjælp til selvstændige
Spørgsmålet er så, om nogle af disse ting gør sig gældende for Foreningen Danske Selvstændige. Det med at forhandle overenskomster kan vi på forhånd udelukke – Det Faglige Hus har ingen overenskomster og gør meget lidt for at få nogen.
Ifølge Laust Høgedahl peger forskningen på, at omtrent halvdelen af medlemmerne i Det Faglige Hus er uden overenskomst og resten er dækket af overenskomster, som andre fagforeninger forhandler.
Men hvad med de andre ting?
Mere en forbrugsforening end en fagforening
Da Det Faglige Hus ikke vil svare på spørgsmål, må vi vende os mod foreningens generalforsamling i Esbjerg den 20. marts 2025 for at finde svar.
Her aflagde André Nim – der er næstformand i 2B og sidder i hovedbestyrelsen for Det Faglige Hus A-kasse – beretning om alle foreningerne, selvom de ifølge vedtægterne skulle afholde hver deres generalforsamling. Da han nåede til Foreningen Danske Selvstændige, sagde han:
“Så har vi en forening for danske selvstændige. Den vil jeg ikke gøre alt for meget ud af. Det er en forening, vi har. Vi tilbyder jo ikke juridisk hjælp til selvstændige.”
Læs også:Så svært er det for medlemmer at få at vide, hvem der sidder i ledelsen af Det Faglige Hus
Aha. Det var et af punkterne, Lars Koch-Pedersen nævnte – om foreningen tilbyder juridisk rådgivning. Det gør den altså ikke. Man kan så undre sig over, hvorfor Det Faglige Hus overhovedet markedsfører sig som fagforening for selvstændige, hvis de ikke tilbyder dem juridisk rådgivning.
Det, medlemmer af foreningen får, var ifølge André Nim adgang til Det Faglige Hus’ tilbudsshop, billige forsikringer og gratis sportsbilletter.
Det virker mærkeligt
At opkræve 45 kroner om måneden for medlemskab af Foreningen Danske Selvstændige mod adgang til den slags ”medlemsfordele” kunne godt lyde som ”erhvervsrelaterede formål”.
Det kan man dog ikke entydigt konkludere, ifølge jurist Louise Hansen, der er medforfatter på Håndbog for bestyrelsesmedlemmer. Den vurdering står og falder med oplysninger om foreningens aktiviteter, som Det Faglige Hus ikke vil udlevere.
Men Louise Hansen mener dog, at de tilgængelige oplysninger får Foreningen Danske Selvstændige til at lyde som en ”professionel” forening.
Hun påpeger også, at det ”vil være oplagt, at der er nogle ansatte” et eller andet sted i Det Faglige Hus-konstruktionen til at administrere de medlemsfordele, som medlemmer af Foreningen Danske Selvstændige også har adgang til.
Læs også:Hvad er det, Det Faglige Hus ikke vil have, at medlemmerne opdager?
I det lys mener Louise Hansen, at ”det virker mærkeligt”, at den så ikke har sit eget cvr-nummer.
Arbejdsmarkedsforsker Laust Høgedahl mener, at Foreningen Danske Selvstændige lyder ”mere som en forbrugsforening end en fagforening”.
”Hvis man ikke engang kan få juridisk rådgivning – som vel er det, man først og fremmest kunne have behov for som selvstændig – er man meget langt væk fra noget, der minder om en fagforening,” siger Laust Høgedahl, der gætter på, at Det Faglige Hus har opfundet ”produktet” for at kunne konkurrere med andre gule fagforeninger som fx ASE, der markedsfører sig til selvstændige.
Hvor bliver alle pengene af?
At have dette produkt på hylden havde ifølge André Nims beretning ”lavet et lille beskedent overskud” i 2024 på knapt 13.000 kroner og dermed var Foreningen Danske Selvstændiges egenkapital nået op på 772.000 kroner.
Hvordan bliver den egenkapital på trekvart million forvaltet? Det ved kun tre personer, som ikke vil identificere sig selv eller besvare spørgsmål.
Læs også:Det Faglige Hus: Når ”andre” og ”andet” udgør de primære poster i regnskabet
Under generalforsamlingen i Esbjerg blev det blot oplyst, at foreningens ledelse består af en formand, en næstformand og en sekretær – og at de ikke var på valg.
Og selvom Foreningen Danske Selvstændiges vedtægter foreskriver, at der på generalforsamlingen også skal fremlægges regnskab, budget og arbejdsprogram, skete ingen af delene den aften i Esbjerg.
Med andre ord fungerer den altså ikke på det punkt som det, Lars Koch-Pedersen betegnede som en fuldt ud legitim privat sammenslutning.
Det Faglige Hus vil ikke svare
For at opklare nogle af alle disse spørgsmål, sendte vi en mail til økonomichefen i Det Faglige Hus. Han hedder Kasper Nim og er ligesom André Nim – der aflagde beretningen på generalforsamlingen – søn af formanden for det hele, Johnny Nim.
Dertil har Kasper Nim været medlem af hovedbestyrelsen for 2B og er det nu for Fagforeningen Danmark og så er han formand for FK/TS Region Syd. Så der er hele pladen fuld.
Vi ville gerne have talt med Kasper Nim om Foreningen Danske Selvstændiges aktiviteter og beskaffenhed, om den har nogen ansatte, hvem der sidder i ledelsen, og hvorfor den som den eneste forening under brandet Det Faglige Hus ikke har noget cvr-nummer.
Læs også:Choktal: Gule Det Faglige Hus tæt på at være Danmarks største fagforbund
Vi ville også gerne have talt med ham om, hvordan de 1.300 medlemmer i Foreningen Danske Selvstændige egentlig er registreret, sådan rent teknisk. For at finde ud af, om medlemmerne kan få skattefradrag for ”fagforeningsmedlemsskab”.
Kasper Nim svarede ikke på vores henvendelse. I stedet fik vi en mail fra kommunikationskonsulent Teddy Gehrke. Han kunne oplyse, at Det Faglige Hus ikke har nogen kommentarer.
Sådan har vi gjort
Det Faglige Hus lægger meget få oplysninger ud offentligt. Basale oplysninger som hvem der sidder i ledelsen, eller hvordan medlemskontingenterne i store træk bliver forvaltet, fremgår ingen steder på deres hjemmeside.
For at finde ud af, om man som medlem har adgang til flere oplysninger om, hvordan ens kontingentkroner bliver brugt, og hvem der bestemmer i organisationen, meldte freelancejournalisterne Nina Trige Andersen og Lise Møller Schilder sig ind i henholdsvis FunktionærKartellet/TeknikerSammenslutningen (FK/TS) og Fagforeningen Danmark. I marts 2025 deltog de i generalforsamlingerne.
I april 2025 gik Lise Møller Schilder ud af projektet, da hun blev valgt til næstforperson i Dansk Journalistforbund – Medier og Kommunikation. Siden har Astrid Elkjær Sørensen arbejdet sammen med Nina Trige Andersen på projektet.
Artikelserien bygger desuden på oplysninger fra cvr-registret og fra aktindsigter hos forskellige myndigheder samt research i åbne kilder.
Kommentarer
Det er virkelig…
Det er virkelig bemærkelsesværdigt, som INGEN andre medier har haft nogen lyst til at følge op på denne sag. Det er jo næsten som om, de har fredet platuglerne i en eller anden højere sags tjeneste 🤔
Tilføj kommentar