3F-formand deler video: “Dakke dakke, tag en tår, et ekstra år for Christiansborg”

Pensionsudspil

3F-formand deler video: “Dakke dakke, tag en tår, et ekstra år for Christiansborg”

Mens vi venter på Socialdemokratiets pensionsudspil, deler formand for 3F en opsigtsvækkende ny kampagne-video, der er alt andet end kedelig

Xtra Tår
Billedtekst
"Vi kan først gå på pension, når vi bli’r en million," synes der blandt andet i 3F's nye kampagnevideo.
Foto: 3F's kampagnevideo "Xtra år"

Vild tekno, masser af bas og “dakke dakke dakke dak”.

Det er ikke beskrivelsen af en natklub i provinsen, men derimod 3F’s nye kampagnevideo.

Kampagnen består i en musikvideo for lanceringen af en ny energidrik med navn “Xtra år”, der ifølge dåsens design indeholder “smag af flere år på arbejdsmarkedet” og “serveres med stigende pensionsalder”.

Videoen er blevet delt på Facebook af forbundsformand for 3F, Henning Overgaard, kort tid inden Socialdemokratiet forventes at udlægge et nyt pensionsudspil.

Du kan finde videoen længere nede i artiklen.

Topbillede
Xtra år
Energidrikken kan ikke købes nogen steder og indeholder i virkeligheden cola light. Den har heller ingen dokumenteret eller reel effekt på pensionsalder, arbejdsliv eller helbred, står der som disclaimer i annoncen.

Faglærte danser med trillebøre

I musikvideoen synger en mand og en kvinde iført bandana og store solbriller om udfordringerne ved en stigende pensionsalder, mens de hælder den ene energidrik efter den anden i sig.

Sangens første linjer lyder:

“Mandag morgen, ryggen knirker. Knæ gør nas, men chefen smiler. Stilladset højt, kaffen kold, skide træt, min fremtid solgt. Ingen søvn, sen pension, hurtig løsning, ingen vision.”

Vi kan først gå på pension, når vi bli’r en million.

Dernæst kommer omkvædet:

“Bedre kår, år for år, stemmes ned på Christiansborg. Vi kan først gå på pension, når vi bli’r en million.”

I baggrunden danser 15 faglærte fra forskellige erhverv i deres arbejdsuniformer med trillebøre foran blinkende skiltevogne og snerydningsmaskiner.

De 15 faglærte er alle faktiske medlemmer hos 3F.

“Vi mener det jo faktisk meget alvorligt”

Kampagneleder for 3F, Louise Stræde Thomsen, fortæller til Netavisen Pio, at videoen er lavet med et glimt i øjet, og at den er et forsøg på at lave et humoristisk take på en meget alvorlig dagsorden:

“Vi håber da på, at vi når så mange som muligt, både politikere, men også helt almindelige danskere, som skal sætte deres kryds lige om lidt.”

Læs også:Fagboss om ny pensionsalder: “Der er for langt fra Borgen til byggepladsen”

Selvom det er en atypisk måde at servere et politisk budskab, så håber hun, at det når hele vejen til politikerne på Christiansborg:

“Vi håber da, at de trækker lidt på smilebåndet, og tænker, okay, det kan godt ske, at det er sagt med ironi og humor, men vi mener det jo faktisk meget alvorligt.”

Overgaard: “Det er uretfærdig og uværdigt!”

Er man i tvivl om budskabet, kan man bare læse teksten på 3F-formand, Henning Overgaards, Facebook-opslag.

“Kan du holde Xtra år på jobbet?” spørger han i opslagsteksten og fortsætter:

“Fra 2030 hæves den officielle pensionsalder til 68 år, og Tidlig pension følger med op, så man først kan gå på Tidlig pension, når man er 65 år. Det er uretfærdig og uværdigt!”

Læs også:Mette F. maner til ro men fagboss raser: “Forbedringen af Arne-pensionen skulle være sket i går”

Overgaard skriver, at mange mennesker, der er startet tidligt på arbejdsmarkedet, ikke kan holde til et ekstra år som murer, industriarbejder eller rengøringsassistent.

Derfor vil 3F have politikerne til at ændre på Tidlig Pension, så folk med lange arbejdsliv fortsat kan få en fornuftig pensionisttilværelse, skriver han:

“En tryg pension skal ikke kun være for velhavende direktører med store opsparinger i baglommen. Alle skal have lige ret til at kunne nå at nyde livet på pension.”

placeholder

Det vil 3F have ud af pensionsudspil fra S

I et skriftligt svar til Netavisen Pio redegør Henning Overgaard for 3F’s ønsker til det kommende udspil fra Socialdemokratiet:

“Vores krav og ønsker fra 3F til en pensionsreform skal sikre en mere fair, værdig tilbagetrækning for vores medlemmer, der typisk knokler i adskillige årtier i fysisk hårde jobs.

Vi er superglade for, at Tidlig Pension giver en rettighed til arbejdere, der har været i +42 år på arbejdsmarkedet. At de selv kan træffe en beslutning og ikke er tvunget til at stå med hatten i hånden og afvente bedømmelse fra læger mv. 

Men i takt med den stigende pensionsalder svækkes sikkerhedsnettet. Derfor bør ordningen udvides i takt med stigende pensionsalder. Så man fortsat er sikret ret til Tidlig Pension, når man har været i +42 år på arbejdsmarkedet.

Vi har fået tilbagemeldinger fra en del medlemmer, der har ret til Tidlig Pension, men som ikke kan få økonomien til at løbe rundt med den nuværende, beskedne sats. Derfor ønsker vi, at den i første omgang løftes med 3.000 kr. om måneden.

Praksis har også vist, at især kvinder diskrimineres, fordi børnepasningsorlov fra 1990’erne ikke tæller med i ancienniteten. Derfor ønsker vi, at de forskellige orlovsordninger fra 1990’erne regnes med i ancienniteten.

Og vi ønsker også modregningsreglerne ændret, så de bliver mere fair og svarer til andre ordninger. Både hvis man kan klare et deltidsjob og har en mindre arbejdsindkomst. Og i forhold til de kollektive arbejdsmarkedspensioner.”

Signe Marie Flindt

Journalist på Netavisen Pio.

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.