Netavisen Pio bringer her en oversigt over fem nedslag for 2024.
Som en del af OK 24 sikrede fagbevægelsen markante lønstigninger for ansatte i det offentlige. Forhandlingerne resulterede i forbedringer, der skulle modvirke konsekvenserne af inflation og høje leveomkostninger.
Efter svære og langvarige forhandlinger indgik SVM-regeringen et forlig om den grønne trepart med SF, De Radikale, De Konservative og Liberal Alliance om Den grønne trepart.
Udover politikerne fra Christiansborg består den grønne trepart af Landbrug & Fødevarer, Danmarks Naturfredningsforening, Fødevareforbundet NNF, Dansk Metal, Dansk Industri og Kommunernes Landsforening.
Dermed spillede også fagbevægelsen en rolle i den store og vigtige politiske aftale.
I forbindelse med Socialdemokratiets sommergruppemøde oplyste SVM-regeringen, at de har tænkt sig at åbne for pengekassen over for erhvervsuddannelserne og tilføre området adskillige millioner kroner allerede fra næste år.
Konkret blev der lovet ekstra 900 millioner kroner til erhvervsuddannelserne i 2024.
Det Faglige Hus kunne offentliggøre en medlemsfremgang på 11.890 nye medlemmer i 2023.
Bemærk, at selvom tallet er for 2023, så bliver det først offentliggjort i 2024.
Det Faglige Hus er kun overgået af fagforbundet 3F, som har 206.119 medlemmer i 2023.
En stigende debat om fleksibilitet prægede 2024, hvor flere faggrupper stillede krav om kortere arbejdsuger og/eller mulighed for mere fleksible arbejdstider for at sikre en bedre balance mellem arbejde og privatliv.
Debatten fortsætter i 2025, hvor eksempelvis HK Privat stiller krav om øget fleksibilitet til det kommende års overenskomstforhandlinger.
Kommentarer
Betydelige lønstigninger ved offentlige overenskomstforhandlinger
Som en del af OK 24 sikrede fagbevægelsen markante lønstigninger for ansatte i det offentlige. Forhandlingerne resulterede i forbedringer, der skulle modvirke konsekvenserne af inflation og høje leveomkostninger.
Mette Frederiksen havde igennem flere ministerier givet lønmodtagerne et tilgodehavende!
De berømte “honninghjerter til sygeplejerskerne som tak for deres fantastiske ekstra indsats under coronaen” blev udskiftet med en SVM regering, der via at sætte tyngdekraften “den danske model” ud af kraft for en stund sikrede det som retmæssigt og retfærdigt tilhørte sygeplejerskerne - historiske lønløft!
Lønløft der bliver det eneste i en lang statsministertid der fortjener ordet “historisk”, som. Mette Frederiksen ellers elsker at sætte som etiket på alt som hun rører ved inclusive makrelmadder på Facebook!
Fagbevægelsen var der! Og fik sin berettigede indflydelse!
Men kun fordi statsminister Mette Frederiksen på forhånd havde bundet hænderne på ryggen af Jacob Ellemann og Lars Løkke via et alsidigt regeringsgrundlag, hvori fagbevægelsen ligeledes fik sin plads ved den grønne trepart!
Det er igen blevet pengene værd at være medlem af en fagforening - offentlig som private sektor!
SVM regeringen reddede fagbevægelsen på målstregen!
Pris: Afskaffelsen af Store Bededag!
Meningsmålingerne viser desværre at Store Bededag betyder langt mere for almindelige lønmodtagere end Mette Frederiksens makrelmadder!
I SF er de klogere på mediedyrkning, og frøene bliver sat overalt i landet med negative indlæg af lokale SF kandidater til landets byråd og kommende folketingsvalg igennem negative fremstillinger af landbruget og dets virke og indtjening og betydning for Danmark.
De mange mod de få!
Og opinionstallene ryger i vejret som årets sidste nytårsraketter!
Folketingsvalget venter! Der er masser af kød på bordet! SFs optur er total uafhængig af den danske fagbevægelse!
Men når Venstre igen er ude af ligningen, står de offentligt ansatte folkeskolelærere, sygeplejersker og sosu’er igen med håret i den røde postkasse!
“Den danske model”
Der til enhver tid favoriserer de privatansatte! Dem der er ansatte af rigtige arbejdsgivere! Arbejdsgivere der blot sidder og tæller deres penge alt imens løn og arbejdsvilkår ligner en by i Rusland!
De røde elsker kampen.
“Desuden har jeg gennem 16 år været fagforeningsformand på Fyn. Jeg er udlært tømrersvend, og det har givet mig ”indsigt fra skurvognen og udsyn fra stilladset”.
“Vi rejser for alt, hvad vi kan spare op og har besøgt mange lande. Fra Grønland til Australien. Fra USA til en række lande i Afrika. Jeg har besøgt 56 forskellige lande og nyder at møde mennesker, som lever på en anden måde end jeg selv.”
Jo SFerne ved du hvor du har! Højtlønnede og de rejser hver en fem-øre op! CO2 som fedtemøg overalt i atmosfæren!
Landbruget er for en gang sat på plads og meningsmålingerne bringer SFerne endnu højere op i skylaget!
SFs største bedrifter i 2024:
Juli måned går over i historien som den måned i Københavns Lufthavns historie, hvor flest passagerer fløj fra Kastrup.
Det skriver Københavns Lufthavn i en pressemeddelelse.
Udover rekorden, der dækker over det samlede antal passagerer, blev dagsrekorden i Københavns Lufthavn også slået flere gange i løbet af juli måned.
Gyngehøvdingen sidder på lur!
Meld dig ind i en fagforening og hold SF uden for indflydelse:
De menneskeskabte klimaforandringer står og falder med SFs succes! Privatansatte på flyvetur overalt i verden!
Med SVM blev der balance i tingene!
Fagbevægelsens op - og nedture står og falder med en bred regering!
Med SF i regering godtager de blå partier aldrig forbedringer for de offentligt ansatte!
Ved jorden at blive det tjener de menneskeskabte klimaforandringer bedst!
Også for en rejsende Karsten Hønge!
Udover politikerne fra Christiansborg består den grønne trepart af Landbrug & Fødevarer, Danmarks Naturfredningsforening, Fødevareforbundet NNF, Dansk Metal, Dansk Industri og Kommunernes Landsforening.
Hvad hjælper det at plante træer hvis Karsten Hønge flyver hele fortjenesten op!
SVM er langt at foretrække!
Også for fagbevægelsen! 2024 lovede guld og grønne skove for fagbevægelsen!
Sæt Karsten Hønge ned på jorden igen!
Tænk hvis alle fløj som Karsten Hønge!
Blot en erstatning for Lars Løkke - uden privatfly!
Tillykke til Mette og sygeplejerskerne. Efter 10 års tovtrækkeri!
Hvis Mette lovede at genindføre Store Bededag kunne Karsten Hønge få endnu en dag til at passe radisserne!
Jorden kalder!
SFs hovedtema i 10 år:
Generationsforureningen på Høfde 42 på Harboøre Tange bliver ikke fjernet lige foreløbig.
Det højt profilerede projekt er løbet ind i forhindringer. Ventetiden på en miljøvurdering bliver noget længere end ventet, og derfor kan oprensningen blive forsinket i en rum tid.
Det fortæller venstrepolitikeren Bent Graversen, der er formand for udvalget for Regional Udvikning i Region Midtjylland:
- Vi troede, vi gik med både livrem og seler, da vi anslog, at det ville tage 1½-2 år. Nu lyder vurderingen på mindst 2½ år og sandsynligvis mere, siger han.
Region Midtjylland har ansvaret for at fjerne den generationsforurening, der skyldes nedgravning af giftaffald fra giftfabrikken Cheminova i slutningen af 1950'erne og starten af 1960'erne.
Nu kaster SF sig i stedet over landbruget!
Rav Åge havde allerede været der vedrørende Cheminova.
Den grønne trepart har allerede været der vedrørende landbruget.
Og SVM gav de lønstigninger som SF gik til valg på ved sidste folketingsvalg!
SVM leverer sammen med fagbevægelsen!
SF’ere er kun højtflyvende:Karsten Hønge:
Vi rejser for alt, hvad vi kan spare op og har besøgt mange lande. Fra Grønland til Australien. Fra USA til en række lande i Afrika. Jeg har besøgt 56 forskellige lande.
Videnskab.dk.
»Det med at vise klimavenlighed er et socialt dilemma. Jeg har størst personlig glæde, hvis jeg ikke begrænser mig,« siger John Thøgersen.
Det bedste for klimaet ville være, at kurven for flyrejser gik nedad, og vi som forbrugere stoppede med at flyve, mener han. Men sådan tænker vi ikke. Vi tænker på os selv og ikke på samfundets gode.
SF ved du hvor du har!
I luftkastellerne kiggende på egen navle!
Fagbevægelsen handler! 2024 slog rekord!
SVM lod dem handle! Arbejder/bonde regering!
SFere flyver det hele bort! Kosmisk kaos! Ligelig fordeling af CO2 over hele kloden!
Den flyvende Hønge er på vej! Med ”indsigt fra skurvognen og udsyn fra stilladset”.
Sæt hellere dine penge på et fagforeningskontingent!
Hønge er fra før skurvogne med toilet! Derfor elsker han luftige flyrejser! Med gul medlemsfremgang!
Det kan virke fristende at give op. Men når man angribes af en udemokratisk stormagt, er der ikke noget alternativ til at forsvare sig selv. Det er det, Danmark gør. Vi forsvarer ikke kun Ukraine. Vi forsvarer også os selv. Ukraine forsvarer demokratiets grænse. Ukraine er ikke et ”dem”, Danmark er ikke ”os” – vi er et ”vi”.
De andre, det er Rusland. Den fælles fjende, som i 2022, 2023 og nu hele 2024 er blevet mødt med et mere samlet Europa og USA, end Putin havde planlagt efter. Lad det stærke forsvar kun stå endnu stærkere i 2025.
Det spændende er hvornår de borgerlige kommentatorer begynder at angribe de rige, som med deres rigdom undergraver demokratiets grundpiller - vælgernes tro på at “vi er et “vi””!
Forureneren betaler! Ikke blot den udefra kommende forurener i kraft af Putins angrebskrig i Ukraine, men alle de indenlandske forurenere, der blot kaster udgifterne over på ganske almindelige danskere, der ikke har mulighed for at få hjælp af staten og skatteyderne generelt, når ulykkerne ramler ned over dem på grund af kapitalens indtjeningsmanøvrer!
Krigsskat hvor de rige betaler i forhold til hvad de har at miste ville være et reelt og virkeligt udtryk for “vi er et “vi””!
To hangarskibe med hver 50 F-35 fly placeret i Østersøen sammen med svensk, finsk, estisk, litauisk og lettisk militær, ja, det koster kassen!
Og hvis fabrikker og produktionsapparat og bygninger kunne i givet fald forsvares først - så Danmark ikke bryder økonomisk sammen efter blot to store russiske bomber.
“Vi er et “vi””!
Det må de rige først og fremmest gå foran og bevise!
Novo bygger nu klogeligt i Odense for at mindske risikoen!
Putin skal styres med to hangarskibe og 50 F-35 fly i Østersøen!
Al anden forsvar er ren beskæftigelsesterapi og stemmer til de konservative og Venstre!
Danmarks eneste fjende er Rusland og vores infrastruktur forsvares bedst med to hangarskibe i Østersøen! Permanent!
50 fly der overvåger al søfart!
Kinesere, russere og hvad der ellers bruges af dæknationer skal aldrig føle sig sikre!
Skandinavisk og baltiske landes infrastruktur forsvares bedst ved et “vi er et “vi”!
Det spændende er om krigsskatter allerede ved overenskomsterne 2025 skal sættes i tal!
Af arbejdsgivere og lønmodtagere!
Lad de bredeste skuldre bære det tungeste læs!
“Vi er et “vi”!
Hvis målet skal nås inden fjenden allerede har været der!
Desværre bliver det nok ved borgerlige kommentatorers spin!
“Vi” er som regel lig lønmodtagerne!
I gamle dage stemte man efter hoveder og ikke høveder!
For at styrke “vi” og demokratiet!
Krige vindes ikke ved hoveder, men høveder…
Altså penge til to hangarskibe og 50 F-35 fly!
Novo Nordisk, Lego, Nordic Waste, Maersk, og hvad de nu alle sammen hedder…
Troels mangler 300 milliarder….
Til to hangarskibe og 20 F-35 angrebsfly og personale og brandstof…
Lavrov ryster allerede i bukserne…
Holger Danske i kraft af store danske virksomheder står allerede på broen og vinker “klart skib”
Forbundne, forpligtet, for kongeriget Danmark!
Kong Frederik gør allerede honnør! Erhvervslivet for Danmark! Erhvervslivet for lønmodtagerne!
Vi er et “vi”!
Putin får et hårdt 2025!
Statsminister efter sabotage: Meld det hvis du ser noget
Vi skal vænne os til hybridkrig i form af angreb på undersøisk infrastruktur, lyder meldingen fra den norske statsminister, der opfordrer nordmændene til at være opmærksomme på mistænkelig adfærd i Østersøen.
Og fordi den nye form for krigsførelse har gjort sit indtog, beder statsministeren også både virksomheder og privatpersoner om hjælp.
- Mit budskab er: Følg med, vær opmærksom, og meld det, hvis du ser eller hører noget urovækkende. Dette er en del af vor tids trusselsbillede, siger han i interviewet.
I en lille båd der gynger
Sidder jeg og synger
Synger om de ting, der gi'r livet værdi
Jeg ka' ikke gå på vandet
Men jeg ka' så meget andet
Jeg ka' føle mig glad, jeg ka' føle mig fri
Der er forår i min mave. Jeg ved
Hva' jeg vil lave
Ud at finde fred, fri for nogen der glor
Drive rundt ude på fjorden med
Begge ben på jorden
Jeg er godt tilfreds med en pilsner i snor
-- Mit budskab er: Følg med, vær opmærksom, og meld det, hvis du ser eller hører noget urovækkende. Dette er en del af vor tids trusselsbillede, siger han i interviewet.
Altså den norske statsminister!
Hvilken betydning to hangarskibe med 50 F-35 fly kunne gøre i Østersøen taler den norske statsminister ikke om:
300 milliarder vil Venstres formand afsætte til Danmarks forsvar yderligere,
Hvad med Norge? Vil de hjælpe med forsvaret af Østersøen?
Alligevel passerede oliefondens værdi 18.000 mia. norske kr. i juli 2024, hvilket svarer til 11.391 mia!
300 milliarder vil Troels Lund Poulsen afsætte!
I det mindste kunne Norge levere de F-35 fly som vi mangler til 2 hangarskibe med 50 F-35 fly.
Danmark har i alt bestilt 27 F-35-kampfly.3. dec. 2024.
Ifølge Forsvaret er den afgørende forskel i forhold til fortidens kampfly, F-16, at de nye F-35-kampfly har topmoderne radarteknologi og »hypermoderne« sensorer. Radarsystemet kan scanne enorme områder og give besked til f. eks. Søværnets fregatter eller andre allierede enheder om potentielle fjender.
Så ser du nogle fjendtlige raketter nytårsaften, så rapporter!
Og er du ude og hente nytårstorsken og ser noget skummelt, så rapporter!
Norsk og dansk forsvar er så nedslidte, fordi vi hellere flyver på ferie i Spanien og Thailand julen over!
En enkelt bornholmsk fritidsfisker står for forsvaret af Østersøen!
Hønge hænger i hængekøjen i sit 58. land! Og på tv2 starter en ny serie om nye destinationer, hvis Hønge har mistet inspirationen!
Hold godt øje med Østersøen, når du befinder dig i det sydøstkinesiske hav!
I en lille båd der gynger…
Putin ved så meget bedre!
To hangarskibe med 50 F-35 fly i hangarudgaven.
Intet mindre hr. Støre!
De rige må punge ud! Deres værdier hænger åbenbart i en tynd tråd. På havets bund i Østersøen. Og rundt Norge!
- Der er jo flere muligheder, og det bliver sgu interessant at se, om han fortsat vil være lidt en hyggeonkel, eller om han træder i karakter som konge og kommer med en løftet pengefinger. Han svinger sig jo sjældent op på et vildt abstraktionsniveau, så jeg tror, at han er helt nede på jorden retorisk, lyder det.
Tænk hvis kong Frederik var konge i Norge!
Så meget lettere!
Oliemilliarder til at understøtte pointene!
Den norske statsminister beder blot folk om at holde øje med Putins papirbåde i Østersøen.
Den danske konge har sit helt eget skib til at holde udkig med Putins kunstfærdigheder!
Der bliver masser at tale om!
Manden der er mere jordnær end selv den mindst rejselystne i SF.
En ren walkover for kong Frederik!
Glæd dig til Danmarks forsvar!
De rige venner får deres første overraskelse!
Hold øje med alt du ser og hør!
Fra asken og i ilden!
Selv for Ekstrabladet!
Manden tager bladet fra munden!
Mette Frederiksen er ikke blevet royal for ingenting!
Danmarks forsvar koster!
Kong Frederik ved om nogen hvor kronerne befinder sig!
En hilsen fra Norge til søens folk!
Vær på vagt! Rapporter hvad du ser!
Det første vidnesbyrd kommer fra kong Frederik!
Fedtemøg, kinesere og en rejselysten flyflåde fra Kastrup!
Fra Bornholm tager en enlig lystfisker på havet efter årets nytårstorsk!
Godt nytår!
Årets sidste PFAS sendes ud over land og by!
Flammehæmmere fra krudtets hjemland!
Alt imens kinesiske handelsskibe holder krudtet tørt!
TEMU er bedre end krig! At lege kispus i Østersøen giver fortsat kroner i kassen!
Kong Frederik på kejserligt besøg hos Xi og royal run på den kinesiske mur!
Ping pong diplomati i ny moderne udgave!
En konge med ny pondus!
Midt i dunkelflauten fra Oslo til Rønne!
Hov ! Du fik da ikke nævnt at Putin er kåret til årets atlet i Rusland, af landets sportsminister og præsident for landets olympiske komite.
Og så til noget helt andet.
Wau Frederik. Din første nytårstale. Det gjorde du virkelig godt.
Ingen tvivl om du har forberedt dig virkelig godt på din første nytårsoptræden.
Tak fra en undersot.
Aksel vil sætte nye rekorder i år!
Han lægger i hvert fald hårdt yd. Men kan han klare en dopingtest? Spændende ..