Angriber regeringen for at øge det offentlige forbrug, men stigning skyldes oprustning, som LA selv har stemt for
Angriber regeringen for at øge det offentlige forbrug, men stigning skyldes oprustning, som LA selv har stemt for
Ifølge LA-komet vækker regeringens økonomiske politik mindelser om Anker Jørgensen-tiden. Tidligere overvismænd afviser Mads Stranges kritik: “Der er ikke noget ude af kontrol her”
Liberal Alliances politiske ordfører, Mads Strange, angriber Firkløverregeringen for at øge det offentlige forbrug med “svimlende” fem procent.
“Rødkløverregeringen skriver i Økonomisk Redegørelse, at de vil øge det offentlige forbrug med svimlende 5 pct. næste år. Det er den højeste vækstrate siden 1979, hvor Anker Jørgensen - med en vækstrate på 5,3 % - var ved at ødelægge vores nationaløkonomi,” skriver Mads Strange på det sociale medie X.
Strange tilføjer:
Er det svært ikke at tænke på, hvor galt det endte sidste gang
“Når en socialdemokratisk statsminister igen vil lade det offentlige forbrug eksplodere med 5 %, er det svært ikke at tænke på, hvor galt det endte sidste gang.”
Økonomer: Man kan ikke sammenligne dengang og nu
Men to topøkonomer og tidligere overvismænd betegner Mads Stranges kritik som skudt forbi, for dansk økonomi anno 2026 er meget langt fra afgrundens rand:
Læs også:Trods bommerter: Ung LA-kandidat brager ind i Folketinget
Overvismand fra 2010 til 2015, økonomiprofessor ved Københavns Universitet, Hans Jørgen Whitta-Jacobsen, understreger over for Berlingske, at vi i dag står i en hel anderledes økonomisk bedre situation end i 70’erne, og at der i øvrigt er penge nok i kassen til at øge forsvarsudgifterne markant. Derfor kan man ikke sammenligne dengang og nu:
Nej, det kan man slet ikke
“Nej, det kan man slet ikke. Forsvarsudgifterne skal op fra ét niveau til et nyt og højere niveau. Der er ikke tale om en evighedsmaskine, hvor det offentlige forbrug bare kommer ud af kontrol, som man kunne frygte i gamle dage. Der er ikke noget ude af kontrol her.”
Whitta-Jacobsen peger i øvrigt på, at Danmark tilbage i 70’erne stod med en række problemer som høj strukturel ledighed, som skyldtes nogle grundlæggende strukturer, “som man vanskeligt kan bebrejde Anker Jørgensen”.
Tidligere overvismand fra 2016 til udgangen af januar 2020, økonomiprofessor ved Aarhus Universitet, Michael Svarer, er, ifølge Berlingske, enig med Whitta-Jacobsen.
Han understreger, at de danske, offentlige finanser er “super sunde”.
Strange gået på klingen: Ikke på afgrundens rand
Over for Berlingske vedgår Mads Strange, da mediet går ham på klingen, at dansk økonomi ikke står på afgrundens rand. Og også at Liberal Alliance har stemt for den markante forøgelse af de danske forsvarsudgifter, som står for langt hovedparten af det øgede offentlige forbrug på fem procent næste år.
Netavisen Pio har på den baggrund spurgt Mads Strange, om Liberal Alliance har fortrudt, at partiet har stemt for en markant forøgelse af det danske forsvarsbudget.
Læs også:Liberal Alliance-kandidat afsløret i Tinder-misbrug
Mads Strange er ikke - inden for den fastsatte tidsfrist - vendt tilbage.
Opdateret
Kommentarer
Folketinget er blevet…
Folketinget er blevet belemret med mange uvidende personer, som ikke evner at sætte sig ind i supstansen, af de emner de selv bringer i debat. En sørgelig udvikling, tak til Pio for at gøre det synligt.
Mads Strange er hyppigt…
Mads Strange er hyppigt blevet nævnt som et stort talent, men kan man virkelig være det, når man som han tramper rundt i det ene spinatbed efter det andet, og jævnligt skyder sig selv i foden med stor præcision og stor kaliber?
Ja, det halter noget for…
Ja, det halter noget for Mads Strange...
Altså stop den ned Anker…
Altså stop den ned Anker Jørgensen, Mads Strange var der sket ikke tænkt på dengang, han aner ikke hvad han taler om. Narhat. Anker havde forhold, som Venstre bl.a. spændte ben for at løse. Jeg er SÅ træt af de unge gabhalse i LA og K, og DF.
Borgerlige fortolkninger af…
Borgerlige fortolkninger af Ankers politik er som at sætte en en ko bag på en tyr.
Et eksembel: I midten af 1970’erne ønskede Anker at gennemføre strammere indgreb i lønudviklingen for at dæmpe inflationen.
Venstre og Konservative afviste flere af forslagene, fordi de mente, at staten ikke skulle blande sig i arbejdsmarkedet.
Konsekvens:
Inflationen fortsatte med at løbe fra økonomien, og regeringen måtte senere lave endnu hårdere indgreb.
Og der er mere hvor det kommer fra.
"Liberal Alliances politiske…
"Liberal Alliances politiske ordfører, Mads Strange, angriber Firkløverregeringen for at øge det offentlige forbrug med “svimlende” fem procent."
Jamen LA ved jo ikke hvor de selv er, og hvad de vedtager...
Den interessante nyhed her…
Den interessante nyhed her Er, at regeringen åbent nu erkender at den voldsomme øgning af oprustningen. Skal ske ved et ØGET offentligt forbrug. Og ikke finansieres ved andre offentlige besparelser. Det er vi nogen, der har været med fra før "Det nationale kompromis om forsvar og EU" over Leopard-1, Levetidsforlængelse af F16 flere F35, flere soldater til hærens brigader og nye ( SUK SUK SUK ) flådeskibe - der er RIGTIGT glade for. Danmark er et af de få lande, der har økonomiske styrke til oprustning. Også oprustning i Ukraine. UDEN at vi skal skære på det sociale område eller i u-landsbistaden. Vi kan ovenikøbet udbygge velfærden samtidigt !
Tilføj kommentar