“Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet”

Karsten Hønge om gule fagforeninger

“Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet

SF har flere gange fremsat beslutningsforslag om, at retten til at fratrække fagforeningskontingent i skat skal forbeholdes medlemmer af overenskomstbærende fagforeninger 

Karsten Hønge (SF), beskæftigelsesordfører
Billedtekst
Karsten Hønge (SF), grønlandsordfører
Foto: William Vest-Lillesøe

De økonomiske vismænd fremsatte tirsdag - som omtalt i Netavisen Pio - forslag om, at man målretter skattefradraget for fagforeningskontingentet til de overenskomstbærende fagforeninger.

Som det er nu kan både medlemmer af overenskomstbærende fagforeninger og medlemmer af gule fagforeninger som blandt andet Det Faglige Hus, Kristelig Fagbevægelse (Krifa), Frie, Ase og Business Danmark, der typisk ikke tegner overenskomst - eller kun gør det i meget begrænset omfang - trække op til 7.000 kroner fra i skat til fagforeningskontingent årligt. 

Læs også:De økonomiske vismænd: Målret skattefradrag til medlemmerne af de overenskomstbærende fagforeninger

Vismændene skriver i sin forårsrapport, at det rent samfundsøkonomisk er en fordel for samfundet, hvis fagforeningerne står stærkt over for virksomhederne, når der skal forhandles løn. 

Derfor er det et problem, anfører vismændene, at en række overenskomstbærende fagforbund gennem de seneste år har tabt medlemmer. Og derfor er det - rent samfundsøkonomisk - en god ide at styrke de overenskomstbærende fagforbund. Og dermed øge organisationsgraden.

På den baggrund foreslår vismændene altså, at skattefradraget for fagforeningskontingenter alene gives til de overenskomstbærende fagforbund og fagforeninger.

Glæder sig over udmelding fra vismændene

SF’s beskæftigelsesordfører, Karsten Hønge, er meget glad for vismændenes udmelding:

“Jeg er rigtig glad for de økonomiske vismænds forslag. SF har flere gange fremsat et forslag, som til forveksling ligner det, som vismændene nu foreslår, som beslutningsforslag i Folketinget: Altså at det udelukkende bør, være de overenskomstbærende fagforbunds medlemmer, der skal kunne trække kontingentet fra i skat,” siger Karsten Hønge til Netavisen Pio.

Fagbevægelsen understøtter, at man får løst et hav af store og små konflikter

“Jeg er helt enig med vismændene: Den overenskomstbærende del af fagbevægelsen understøtter både det regulerede og organiserede arbejdsmarked. Fagbevægelsen understøtter også fleksibilitet og dynamik. Fagbevægelsen understøtter, at man får løst et hav af store og små konflikter uden at involvere et hav af retsinstanser,” siger Hønge og fortsætter:

Læs også:Hønge før samråd: Spørgsmålet er, om Det Faglige Hus kan fortsætte med at drive en a-kasse

“Den danske model er genial, men den eksisterer jo kun, hvis begge parter er til stede: Arbejdstagere og arbejdsgivere. Nu bakker vismændene så op om, at der er et hav af gode argumenter for, at den overenskomstbærende del af fagbevægelsen bør styrkes.”

“Ingen arme - ingen kager”

Hønge understreger, at når de gule fagforeninger ikke tager samfundsansvar, så er der heller ikke nogen grund til, at medlemmer af de gule fagforeninger skal kunne trække sit fagforeningskontingent fra i skat:

Vi skal give en hjælpende hånd til den overenskomstbærende del af fagbevægelsen

“For SF er det indlysende, at vi skal give en hjælpende hånd til den overenskomstbærende del af fagbevægelsen. Til dem som indgår og vedligeholder overenskomster, og dem som har opbygget et fintmasket tillidsmandssystem.”

“De gule tager ikke et samfundsmæssigt ansvar. Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet. Altså: Ingen arme - ingen kager,” lyder det fra Karsten Hønge.

Jan Kjærgaard

Jan Kjærgaard er journalist på Netavisen Pio.

Kommentarer

Indsendt af Erik (ikke efterprøvet) den Onsdag den 27.05.2026 - 18:40

100% enig med vismændene og Hønge, og det kan kun gå for langsomt. Godt der ikke er udsigt til en blå regering.

Indsendt af Jørn Nielsen (ikke efterprøvet) den Lørdag den 30.05.2026 - 08:06

Som svar til af Erik (ikke efterprøvet)

Træerne vokser ikke ind i himmelen.
Med udsigt til ar de Radikale skal indgå i en kommende ny regering, vil der ikke være udsigt til at rigtige fagforeningsmedlemmer får fuld fradragsret for kontingentet, og at de gule får nul. Det mest brune og fagforeningshadende parti i Danmark er netop Det Radikale Venstre. Det parti hader fagbevægelsen, og har modarbejdet fagbevægelsen altid. Afskaffelsen af efterlønnen er godt eksempel. De har ingen sympati for arbejderklassen. Hvorfor man tilregner dem rød blok, beror på en gigantisk misforståelse.

Indsendt af Søren Steen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 27.05.2026 - 21:01

Vel brølt, Hønge!!

Indsendt af Nielsen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 27.05.2026 - 21:40

Tiltrængt og fortjent skulderklap fra “ de visemænd “ til den overenskomstbærende del af fagbevægelsen . Også fint at Hønge følger trop.
Især set i lyset af det var den borgerlige Fogh regering , som var med til at forbyde eksklusivaftalerne ,

Indsendt af Aksel Jensen (ikke efterprøvet) den Torsdag den 28.05.2026 - 00:44

“De gule tager ikke et samfundsmæssigt ansvar. Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet.”

“….hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet. “

Tænk at det nu er blevet SFs politik!!!

Stakkels, stakkels, stakkels

1) Arbejdsløse
2) Sygemeldte
3) Handicappede på sociale ydelser
4) Diagnose medborgere uden beskæftigelse
5) Flygtninge uden arbejde

Osv.

SF er blevet et ægte blåt parti allerede under regeringsforhandlingerne.

Lars Løkke jubler: “at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet. “

Alle de dovne danskere erstattes fuldgyldigt af indvandrende arbejdskraft fra alverdens lande..

Det Løkke har drømt om i årtier!

Arbejdsomme mennesker fra Sydøstasien der arbejder dag og nat for samfundet…

Så samfundskagen vokser og vokser og velstanden og rige venstrefolk må kigge på alt imens SF og Moderaternes blå midte styrer landet…

For som Mette Frederiksen altid påpeger:

Aldrig har flere været i arbejde!
Aldrig har arbejdsløsheden været så lav.
Aldrig har så mange udlændinge været i beskæftigelse i Danmark.
Aldrig har dansk økonomi været stærkere…

Den danske model har aldrig stået stærkere…

Og danske forbrugere kan købe discount-varer lige om hjørnet…

Aldrig har opsparingen været større!

Aldrig har boligpriserne steget så meget!

Uden spekulation!

Kun ren efterspørgsel, siger Nationalbanken!

Ren efterspørgsel!

De gule fagforeninger har givet danske boligkøbere ekstra penge på lommen.

Det præcise medlemstal for de såkaldte gule fagforeninger (tværfaglige organisationer uden overenskomst) i Danmark er ikke officielt opgjort i en samlet sum af Danmarks Statistik. Men ifølge de seneste opgørelser over markedet anslås det, at omkring 400.000 til 500.000 danskere er medlem af en gul fagforening.

“ Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet.”

Danske boligejere anses nu af SF som værende samfundsnassere…

I hvert fald hvis deres økonomiske situation som boligejere baseres på et gult fagforeningsmedlemsskab..

De skal fremover pålægges en ekstra skat på 7000 kr.

“ Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet. ”

Med ovenstående udtalelse må vi forvente af SF at alle der scorer kassen uden at gøre noget for samfundet, men blot scorer kassen fordi boligpriserne stormer derudad, ikke fremover kan forvente folkepension, når den tid kommer.

Hvorfor?

“ Det er helt åbenlyst, at hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet. “

Gule fagforeningsmedlemmer tjener 7000 kr om året ved deres gøren ingenting.

Boligejerne i København og omegn og Århus tjener 100.000-200.000 kr. årligt.

Uden at bidrage med en skid til samfundet…

Hønge er en kæmpe nar…

Hans narrativ bringer ingen penge til samfundet…

Hønge taler om småpenge alt imens de ægte rige scorer kassen dag ud og dag ind uden at røre en finger…

Det har omkring 400.000 til 500.000 danskere for længst fattet!

Der er penge at spare …

Og om lidt sætter SF skatten ned for almindelige lønmodtagere…

Så de også har råd til at bo i København og Århus…

Danmarks gule byer…

Med moderate skatter og moderate fagforeningskontingenter…

Den moderate SFer går nu kun efter de små fisk…

De store torsk har for længst forsvunden fra danske farvande..

Den grønne firekløver-regering er allerede falmet gul fra begyndelsen…

“hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet”

Tænk på alle de stakkels skolevægrere…

De gør intet for samfundet…

De må sejle deres egen sø..

Jo SFerne er på vej ind i ministerbilerne…

Ordene er allerede forhandlet på plads:

“hvis du ikke laver noget for samfundet, så skal du heller ikke have noget af samfundet”

Indsendt af Ole (ikke efterprøvet) den Torsdag den 28.05.2026 - 07:11

Ja, det kan da kun gå for langsomt.
Men gør nu hele kontingentet fradragsberettiget, når I alligevel skal til det.

Indsendt af Bjarne Johansen (ikke efterprøvet) den Torsdag den 28.05.2026 - 21:10

Er der organisationsfrihed for danske lønmodtagere eller ej?-De gule medlemmer stemmer
med fødderne,kontingentet!-Skal de ensrettes "for samfundets skyld"??-Er de såkaldte
vismænd blevet statssocialister??-Dette levn fra den autoritære,antiindividualistiske kommunisme er ikke alene autoritært og udansk,men også totalt kulturelt forældet!!-En
halv million mennesker skulle være asociale og samfundsskadende??-Vi skal IKKE have
det røde,autoritære kommunist/socialistpøbelvælde tilbage!-Hvis SF og deres politiserende
"vismands"venner ikke accepterer/respekterer individets organisationsret-så tag hjem til
Nordkorea!!

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

Ordførerposter fordelt