Borgerforslag: Her er politikerne og virksomhedsejerne, der vil ændre konfliktretten
Borgerforslag: Her er politikerne og virksomhedsejerne, der vil ændre konfliktretten
Et borgerforslag vil ændre fagforeningernes ret til at indlede konflikt. Netavisen Pio har set nærmere på, hvem der står bag forslaget
Et nyt borgerforslag vil have ændret fagforeningernes ret til at indlede konflikter og sympatikonflikter.
I alt 11 mennesker står listet som forslagsstillere.
Netavisen Pio har tidligere beskrevet, hvordan to af medforslagstillerne, Kent Davidsen og Anja Ragnhild Norgun Bendix, begge er arbejdsgivere, der for nylig har været i konflikt med 3F.
Og ser man nærmere på de øvrige forslagsstillere, tegner der sig et interessant billede.
Personerne bag borgerforslaget er nemlig enten borgerlige politikere eller selvstændige erhvervsdrivende.
Om borgerforslaget
Forslaget vil gøre op med i alt to ting:
1. For det første mener forslagsstillerne, at en fagforenings ret til at indlede konflikt og sympatikonflikt mod en virksomhed bliver betinget af, at virksomheden ikke i forvejen har tegnet overenskomst med en anden faglig organisation.
2. Derudover skal det ifølge forslaget gøres ulovligt at indlede faglige konflikter – herunder blokader og sympatikonflikter – med det primære formål at tvinge en virksomhed til at opsige en allerede eksisterende, gyldig overenskomst til fordel for en anden overenskomst.
DF, LA og Danmarksdemokraterne
Den primære forslagsstiller står angivet som Lene Baggesø Fruerboel fra Vejle.
Hun er tidligere formand for Dansk Folkeparti i Tønder og tidligere folketingskandidat for partiet i Esbjerg Bykreds.
Hun er desuden daglig leder af partiets merchandise-shop DF Butikken.
En anden medforslagsstiller, Alex Lauridsen fra Thisted, er ligeledes medlem af Dansk Folkeparti.
Han er lokalformand i Thisted og tidligere folketingskandidat for Dansk Folkeparti i Thisted Kommune.
Læs også:Så mange støtter borgerforslag om at ændre konfliktretten
Per John Knudsen fra Kolding stillede op for Dansk Folkeparti i Kolding Kommune ved kommunalvalget i 2025.
Gitte Thomsen Grønbæk fra Kolding er byrådsmedlem for Liberal Alliance i Kolding Kommune.
Hun er forhenværende sektordirektør for Landbrug & Fødevarer Kvæg og tidligere bestyrelsesmedlem i svineslagteriet Danepork.
Lars Rosenberg Grodt-Andersen fra Kolding er byrådsmedlem for Danmarksdemokraterne i Kolding Byråd.
Virksomhedsejere
Foruden Kent Davidsen og Anja Ragnhild Norgun Bendix er der også flere andre virksomhedsejere at finde blandt medforslagsstillerne.
Hans Kurt Clausen fra Ringkøbing-Skjern er ejer af enkeltmandsvirksomheden HKC Handel & Håndværk i Videbæk nær Ringkøbing-Skjern.
Lauge Bonde fra Ringkøbing-Skjern er ejer af entreprenør- og anlægsgartnervirksomheden Lauge Bonde ApS i Skjern.
Poul Erik Clausen fra Ringkøbing-Skjern er ejer af Nr. Vium Maskinstation v/Poul Erik Clausen i Videbæk.
Og Carsten Carøe Sørensen fra Viborg er indehaver af traktor- og maskincenteret Sørensen og Lynggaard A/S.
Læs også:Nu erkender Krifa og Davidsen Landbrug, at 3F optræder efter reglerne
Et borgerforslag kræver 50.000 underskrifter for at kunne blive fremsat i Folketinget.
Borgerforslaget om at ændre konfliktretten har i skrivende stund 3.381 støtter og udløber 13. december 2026.
Kommentarer
PUHA ... dejligt at vi nu…
PUHA ... dejligt at vi nu ved hvem de slemme mennesker er ... og så kommer jeg lige til at tænke på hvorfor er det kun de yderste højre-partier der synes det
Dansk Folkeparti har i 25 år…
Dansk Folkeparti har i 25 år støttet ødelæggelse af den danske velfærdsstat og dermed trukket tæppet væk under mange af deres vælgere. Nu vil de så afskaffe deres vælgeres våben mod økonomisk udbytning på arbejdsmarkedet.
God fornøjelse til Dansk Folkeparties vælgere for fremtiden. En fremtid, hvor de skal arbejde til de bliver 74 år som minimum og det til markant dårligere løn- og arbejdsvilkår som de har været vant til.
Det vil skabe mega uro på…
Det vil skabe mega uro på arbejdspladserne, og det vil arbejdsgivere ikke bifalde.
Uden fagforeningernes konflikt ret vil arbejderne gå rigtig grumme tider i møde...
Enig ! Det er jo netop det…
Enig !
Det er jo netop det som er styrken , ved den “ danske model “ og som har været med til at skabe et stabilt arbejdsmarked . Til glæde for alle parter ikke mindst for potentielle investorer .
Man skal heller ikke glemme de arbejdsmarkedspensioner som det er lykkedes at få forhandlet på plads i overenskomsterne . Som nu og i årene fremover vil forbedre pensionsforholdene for rigtig mange lønmodtagere. En klar samfundsmæssig gevinst .
Kommentar Den 18.07.2026 !…
Kommentar Den 18.07.2026 !
Der er ikke noget nyt i, at Borgerlige politikere vil ænder på de nuværende regler der er i den Danske Model...
Ser man på det overstået valg, ja så ville borgerlige politikere afskaffe den såkaldte "Arnepension" forringe dagpengereglerne, forringe dagpengeperioden og andre vedtagne tiltag for lønmodtagerne...
Jeg kan jeg sagtens se for mig, at nye vælgere ikke har samme politiske holdning til den Danske Model, som den ældre del af befolkningen har, for den ældre del af befolkningen har det virkeligt kostet økonomisk for, at kæmpe for de rettigheder der forefindes p.t.
God Weekend !
Tak til PIO for…
Tak til PIO for clarification.
En rar flok kannibaler.
Man må undres.
Det interessante her er den…
Det interessante her er den profil, når det handler om samfundsmæssig udvikling og det velfærdssamfund, som enkeltsagspartierne dækker over og behændigt fjæler sig med bag gardinerne, når vi ved valgene drøfter det samfundssyn og den samfundsudvikling, der af partiet tilbyder vælgeren.
DF taler i hovedsagen kun om tågebegrebet danskhed og muslimer, der skal sendes ud af landet, og Støjberg om jaarnmarker og bøndernes "ringe" vilkår, medens de begge burde vedkende sig deres reaktionære borgerlige ståsted, når de angriber lønmodtagernes vilkår, den danske model og velfærdsstaten.
Det gælder den danske model, pensionsalder, sociale ydelser og hele rets- og velfærdsstatens garantier for borgerens gode liv, når de uhæmmet flirter med Europas og USAs populistiske establishment, der med dem har meget svært holde sig på dydens smalle sti når det kommer til fordelingspolitik, social sikring, menneskerettigheder og internationale aftaler.
Hvem stemme dog på det undergravende bras.
Vi kender udmærket typerne,…
Vi kender udmærket typerne, og er ikke det mindste overraskede.
Hvad har da skabt det rolige…
Hvad har da skabt det rolige arbejdsmarked og " den og det lønniveau for nuværende ,det er netop IKKE jer ,på trods kunne at ,som i især vil have FULDE suverænitet, trods at gået fri af sygdom nedslidning /påført bevidst invalidering bliver fravalgt af jer arbejdsgiverne, med de påførte sygdomme og invalideringer , grundet jere MOD vilje til at indkøbe de midler der kan afværge syge og nedslidte ,medarbejdere, Og afbøde lidt af nedgangen som sygdom og invaliditet samt nedslidning både fysisk og psykisk skaber mennesker der fungere og kan udføre arbejdet, SÅ vis i har viljen, da vi ved i har midlerne som KAN AFBØDE PLAGER DA DE FLESTE REGNSKABER OG OVRESKUDDENE, som skabes , kunn e gøre forskelllem,mellem påførte sygdomme inkl de påførte skader ender i individualiteter,som hænger ved indtil vi skal herfra
Tilføj kommentar