Arbejderklassens sønner og døtre bliver krigsmaskinens brændstof

Debat

Arbejderklassens sønner og døtre bliver krigsmaskinens brændstof

Lovforslaget om at ukrainske mænd ikke længere kan få opholdstilladelse i Danmark via særloven viser, hvor langt den politiske elite har bevæget sig væk fra almindelige menneskers virkelighed, det mener formand for Malernes Fagforening Midtjylland

Ukrainsk soldat i Donetsk-regionen i 2024
Billedtekst
Ukrainsk soldat i Donetsk-regionen i 2024
Foto: Ukraine Media Center
Dette er et debatindlæg og udtrykker skribentens holdning. Bland dig i debatten nedenfor - eller send dit indlæg til os her.

Der var engang et lille land, der hellere så øller og kruspersille i haven end skærmydsler og kanoner bag hækken.

Det Danmark smuldrer om ørerne på os

Lovforslaget om at ukrainske mænd ikke længere kan få opholdstilladelse i Danmark via særloven, forbereder Danmark, defacto, på at sende unge mænd tilbage som kanonføde.

Det viser med al tydelighed, hvor langt den politiske elite har bevæget sig væk fra almindelige menneskers virkelighed.

De unge ukrainske nægtere støtter ikke Rusland. De siger, at de gerne vil hjælpe deres land,  men ønsker ikke at dø i en skyttegrav.

Det burde være en holdning, der blev mødt med forståelse og respekt, særligt i Danmark.

Det er let at kræve heltemod af andre. Langt sværere selv at betale prisen.

Læs også:Faglige græsrødder bakker op om arbejderhøjskole i Ukraine

Det er aldrig ministeren, direktøren eller våbenindustriens bestyrelsesformand, der ender med mudder op til knæene i en skyttegrav fyldt med blod og råb efter mor.

Det er håndværkeren og fabriksarbejderen. Det er arbejderklassens sønner og døtre, der bliver krigsmaskinens brændstof.

Imens tæller dødens købmænd overskuddet, og politikerne taler om nødvendighed.

Fredsbevægelsen er nærmest blevet et fyord

Historien burde have lært os at arbejdere ingen interesse har i at slå andre arbejdere ihjel. Den russiske arbejder og den ukrainske arbejder har langt mere til fælles med hinanden, end de har med de magthavere, der sender dem i krig.

Alligevel ser vi nu en dansk regering, med Socialdemokratiet i spidsen, føre en politik, hvor oprustning fylder mere, militærbudgetterne vokser, og fredsbevægelsen nærmest er blevet et fyord. 

Arbejderbevægelsen blev ikke født for at levere kanonføde til krige

Det parti, der blev skabt af arbejderbevægelsen, risikerer nu at blive administrator for en politik, hvor unge mennesker reduceres til brikker i et geopolitisk stormagtsspil.

Det er ikke pacifisme eller støtte til Putin at kræve fred. Det er sund fornuft.

Selvfølgelig har Ukraine ret til at forsvare sig mod invasion. Men hvis målet alene bliver mere krig, flere våben og flere døde unge, er det ikke længere en strategi for fred, så er det en strategi for endeløs krig og hvem mon har interesse for det?

Arbejderbevægelsen skal ikke levere kanonføde

Måske skulle de politikere, der taler højst om pligt, ære og nødvendige ofre, selv tage en hjelm på, samle en riffel op og gå forrest.

Når de selv og deres egne børn står først i rækken, kan de begynde at belære os andre om, hvad de skylder.

Læs også:Fagboss donerer penge til Ukraine - sammenligner Putin med Hitler og langer ud efter Trump

Arbejderbevægelsen blev ikke født for at levere kanonføde til krige, men for at skabe et samfund med arbejde, solidaritet og fred. Det er på tide, at vi igen tør sige, at den største sejr ikke er flere våben. 

Den største sejr er den dag, hvor arbejderne på begge sider kan lægge riflerne og i stedet genopbygge det, som krigsmaskinerne har knust. 

Men det kræver at politikerne ikke inden har ofret en hel generation.

Hans Martin Andersen

Formand, Malernes Fagforening Midtjylland.

Kommentarer

Indsendt af Anje (ikke efterprøvet) den Fredag den 24.07.2026 - 20:33

Og hvordan får du så Putin til at stoppe hans del af galskaben? Eller er det bedre, at Ukrainske ne bliver russisk?

Indsendt af Niels Duus Nielsen (ikke efterprøvet) den Fredag den 24.07.2026 - 21:04

Som svar til af Anje (ikke efterprøvet)

Jeg kan forstå, at du vil bekæmpe galskab med mere galskab. De ukrainske tab er enorme, og selv om de russiske tab skulle være lige så store som de ukrainske, eller større, er der vel ingen tvivl om, at der er langt flere russere i verden end ukrainere. Så når engang samtlige ukrainske mænd er døde på slagmarken, vil der stadig være langt mere end hundrede millioner russere tilbage, som kan udråbe sig selv som sejrherrer.

Ønsker du virkelig at slå alle ukrainske mænd ihjel? For det er, hvad det ender med, hvis du får det, som du vil have det!

Det er netop gode spørgsmål.

Og hvilket belæg er der mon for, at de riges børn eller dem med gode forbindelser kan undgå værnepligten i Ukraine på bekostning af arbejderklassens børn? Det er da noget af en påstand.
Eller at de sendes ud som kanonføde á la første verdenskrig? Hvor kommer det fra? Det passer i øvrigt fint på Ruslands behandling af egne soldater, men da ikke Ukraines.

Dette debatindlæg er enten helt ugennemtænkt, har en underliggende pro-russisk agenda, eller er bare ligeglad med Ukraines fortsatte eksistens som nation samt de trusler, der hurtigt ville rette sig mod os i tilfælde af en russisk sejr eller en for Ukraine uværdig og/eller uholdbar fred.

Indsendt af Niels Duus Nielsen (ikke efterprøvet) den Fredag den 24.07.2026 - 23:58

Som svar til af Thor (ikke efterprøvet)

Hvad vil du stille op med en nation, hvor den mandlige befolkningen ikke eksisterer længere, fordi den er blevet dræbt i krigen?

Og hvad ved du om Ruslands behandling af egne soldater? Sidst jeg tjekkede, var det Ukraine, der med vold indfanger unge mænd og tvinger dem til fronten som værnepligtige, mens russerne anvender kontraktsoldater, som får en god løn og mange privilegier, når deres kontrakt er udløbet. Unge russiske mænd står faktisk i kø for at få en kontrakt med den russiske hær, i en grad, så den russiske regering er tvunget til at importere fremmedarbejdere fra Centralasien.

Det er i øvrigt almen viden, bekræftet af ukrainske aviser som fx Kiev Independent, at rige folks børn kan købe sig et frikort fra militærtjenesten, det er bl. a. derfor, der har været så mange optøjer i Ukraine på det seneste, fordi almindelige mennesker finder det uretfærdigt og korrupt.

Alt dette er kendsgerninger. At du så mener, at det er prorussisk, viser blot, at kendsgerningerne tilsyneladende er på russernes side.

:-)

Indsendt af Niels Duus Nielsen (ikke efterprøvet) den Fredag den 24.07.2026 - 20:47

Tilbage i 70erne var der stor folkelig opbakning bag, at amerikanske unge mænd, som ikke ønskede at risikere at miste livet i Vietnam, fik politisk asyl i Danmark. Det er mit indtryk, at de fleste danskere i dag ser på de ukrainske "desertører" på helt samme måde: Uanset om Ukraines krig mod Rusland er retfærdig eller ej, er der en grundlæggende forståelse i den danske befolkning for, at mange unge ukrainske mænd ikke ønsker at risikere at miste livet i en krig, som de med stor sandsynlighed ikke kan vinde alligevel.

Vore politikere handler her uden befolkningens opbakning. Hvis der var tale om danske unge mænd, ville lovforslaget blive mødt med massiv modstand i befolkningen. Danske arbejdere har ingen interesse i at slå andre arbejdere ihjel. Hvorfor skulle det være anderledes for ukrainske arbejdere?

Er der i virkeligheden tale om, at regeringen og det flertal, som står bag lovforslaget, betragter ukrainere som mennesker, der kan undværes? Mennesker, hvis liv ikke er så meget værd som danske liv? Betragter regeringen i virkeligheden ukrainere som en slags undermennesker, en slags russere, der kan ofres som kanonføde, så danske unge mænd ikke behøver at blive sendt i krig?

Historikerne har i dag kun godt at sige om de politikere, som i sidste århundrede gav amerikanske militærnægtere asyl i Danmark. Jeg er ret sikker på, at fremtidens historikere ikke vil have ret meget pænt at sige om den nuværende danske regering, som uden blusel sender ukrainske unge mænd i døden. Hvis lovforslaget vedtages, vil de ansvarlige politikere have blod på hænderne.

Det er ikke svært at forstå, hvorfor politikerleden vokser!

Indsendt af Leif Mikkelsen (ikke efterprøvet) den Fredag den 24.07.2026 - 21:43

Krig er først rigtig nødvendig, når eliterne sender deres egne børn til fronten.
Nu ser vi jo (med Afghanistan), at politikerne spurt-løber væk fra ansvaret. Det kommer til at ske igen.
Og så var der da vist også nogle mennesker, der af politikerne blev udleveret til det daværende DDR, ikke?

Indsendt af kirsten haslund (ikke efterprøvet) den Lørdag den 25.07.2026 - 00:03

Hvor er jeg glad for at du Hans tør udtrykke, hvad vi er en del, der tænker!
Hvis jeg husker rigtigt, har regeringen fortalt, de ikke ønsker en fredsløsning, krigen skal holdes i gang, så Europa får tid til at opruste,- udfra en ide om, at hvis russerne blev færdige med Ukraine, ville de kaste sig over andre, måske natolande. Men det forekommer mig at være en meget uetisk strategi at ville ofre et andet folks sønner på det alter! Jeg er imod al den militære støtte til disse nedslagtninger af mennesker!

Indsendt af Niels Duus Nielsen (ikke efterprøvet) den Lørdag den 25.07.2026 - 10:25

Som svar til af Bjarne (ikke efterprøvet)

Hvad vil du stille op med en nation, hvor den mandlige befolkningen ikke eksisterer længere, fordi den er blevet dræbt i krigen?

Indsendt af Thor (ikke efterprøvet) den Lørdag den 25.07.2026 - 15:19

Som svar til af Niels Duus Nielsen (ikke efterprøvet)

Rusland har jo tabt krigen af andre årsager, længe inden de løber tør for soldater. Men der kommer stadig til at går år endnu, ja måske skal Putin endda dø først.

Indsendt af Nielsen (ikke efterprøvet) den Søndag den 26.07.2026 - 14:29

Som svar til af Thor (ikke efterprøvet)

Ja du har nok ret i at der kan gå år endnu før denne krig stopper . Der er forlydender om at Nordkorea vil bistå Rusland med både soldater og militært isenkræm til slagmarken, for at erstatte de russiske tab .
Der skulle være tale om 30.000 nordkoreanske soldater., eller slagtekvæg om man vil .Det rene vanvid og et unødvendig spild af menneskeliv ,
Man kan jo kun håbe på at den russiske befolkning rejser sig i et oprør mod Putin og hans diktatoriske styre .

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Søndag den 26.07.2026 - 17:26

Som svar til af Nielsen (ikke efterprøvet)

Og noget tilsvarende kunne ske i den anden lejr, altså vores lejr. Allerede nu taler russerne om, at de ser flere og flere -ikke ukrainske soldater. Hvilket de mener er frivillige, men betalte, unge mænd, især fra Sydamerika.
Men krigen kunne bestemt også føre til, at andre europæiske stater sender værnepligtige til Ukraine.
Krigen kunne blive til en verdenskrig.
Tanken er frygtelig, men jeg synes bestemt at man skal overveje den, og tænke igennem om vi er i den grad sikre på at have ret, at vi ikke ville tøve med at deltage med vore egne liv.

Indsendt af Bjarne (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 28.07.2026 - 09:50

Som svar til af Niels Duus Nielsen (ikke efterprøvet)

OK, så skal vi bare lade tyranerne tage hvad de vil, og lukke øjnene...Nej tak...
Der findes jo mænd i hele verden...

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Søndag den 26.07.2026 - 10:00

Både skribenten og kommentarerne går uden om krigens dybere årsager. Mange vesteuropæere tænker, at det altid er den angribende, der har uret. I så fald havde Nordstaterne i USA uret, da de nægtede Sydstaterne deres ret til uafhængighed og indledte den amerikanske borgerkrig.
Men ingen historiske sammenligninger er helt korrekte. Alligevel kan vi lære af fortiden.

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Søndag den 26.07.2026 - 14:46

Som svar til af Mio Nielsen (ikke efterprøvet)

Til Thor.
Gad vide om du er i stand til at svare på spørgsmål? Altså jeg ved godt hvad du mener, men er du en kommentator med en individuel menneskeprofil?

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Mandag den 27.07.2026 - 10:14

Som svar til af Mio Nielsen (ikke efterprøvet)

Thor, hvadenten du er det ene eller det andet, så er det brændende spørgsmål jo, om hele den gruppe der mener, at Ukraine er et uskyldigt offer, og at USA ikke har nogen skyld i at denne krig opstod,..
synes I, at vi burde erklære Rusland krig og sende en million af Vesteuropas værnepligtige til Ukraine?

Jeg minder i den forbindelse om at der i USA findes en Mearsheimer-fløj, der beklager at USA har startet en krig mod Rusland, i stedet for at gå direkte mod hovedfjenden, altså Kina!
Det er bestemt ikke mit synspunkt!

Indsendt af Thor (ikke efterprøvet) den Mandag den 27.07.2026 - 19:27

Hvis en "individuel menneskeprofil" omfatter en ganske almindelig dansk ufaglært arbejder med brede interesser, nysgerrighed og en forkærlighed for sandheden og den sunde fornuft, ja så er det mig.
Jeg læser med, når jeg har tid, og kommenterer, når jeg har noget på hjerte.

Og til det andet: At angrebet på Ukraine sikkert godt kunne have været forudset (og givetvis blev det af ukrainerne selv), gør dem ikke til mindre uskyldige ofre. De har præcis den samme ret til selv at vælge deres udenrigspolitk og alliancer, som Danmark har, og skal aldrig acceptere mindre end det.

At "nogle" ikke accepterer det, er ikke Ukraines skyld og heller ikke nogen undskyldning for at angribe dem.

Men nej, "vi" (DK, NATO, EU, ..) skal stadig ikke erklære Rusland krig eller sende tropper ind at hjælpe Ukraine. Vi skal hjælpe dem med våben, penge, efterretninger, osv. osv., og så skal vi sætte Rusland uder maksimalt pres på alle måder, indtil de har trukket alle styrker ud og ophørt med at angribe dem fra luften og på andre måder.

Derefter kan vi så begynde at tale om fredsaftaler, krigsskadeerstatninger, efterforskning og retsforføgelse af krigsforbrydere, og hvad der ellers hører til.

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Mandag den 27.07.2026 - 21:29

Som svar til af Thor (ikke efterprøvet)

Tak for dit svar Thor. Du svarer på, hvem du er. Men så tager du et emne op, om den russiske invasions forudseelighed, som jeg ikke har berørt. Men hvad synes du om min sammenligning med den amerikanske borgerkrig?
Måske jeg lige skulle forklare, at nogen kommentatorer skriver under eget navn, hvilket har den fordel, at man kan afgøre om de er, hvad de giver sig ud for. Andre er professionnelle debattører.

Indsendt af Thor (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 28.07.2026 - 20:32

Som svar til af Mio Nielsen (ikke efterprøvet)

Hvis noget i nyere tid skulle sammenlignes med den amerikanske borgerkrig, er det i hvert fald ikke Ukrainekrigen.

Men opløsningen af Jugoslavien kunne faktisk være en kandidat med Serbien (og i starten også Montenegro) i rollen som Nordstaterne med deres kamp mod opløsningen, hvor den ene efter den anden af de gamle republikker faldt fra.
Havde serberne en pointe med, at man ikke bare kan melde sig ud på den måde? Det kan sagtens tænkes. Det var i hvert fald også Spaniens argument mod Kataloniens forsøg på løsrivelse, selvom der da sagtens kan være helt forskellige forhold der.

At balkankrigen så udviklede sig, som den gjorde, er i de sammenhæng irrelevant ift. ovenstående.

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 28.07.2026 - 09:19

Altså, kære Thor, jeg kunne godt lide at vide, hvordan du forholder dig til Mearsheimer og hans meninger om at det, lige siden Obama, har været USA's hensigt at fremprovokere denne krig og gøre Ukraine militært stærk nok til at splitte Rusland i to dele?

Jeg holder mig til Occams ragekniv, og ser intet behov for at inddrage USA i nogen forklaring på, hvorfor vi fik Ukrainekrigen.

Rusland har specielt under Putin haft drømme om at genskabe imperiet, om det så er Sovjetunionen eller Zartiden, der er inspirationen, og genindtage pladsen som supermagt på linje med USA og Kina.

Derfor skulle Ukraine ind under paraplyen, og det er der også andre, der skal, hvis de får deres vilje. Og det er fuldstændig uafhængigt af USA, Obama og Trump.

Indsendt af Kai Jensen (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 28.07.2026 - 11:16

Boligaktionen/ GO globaloffice Analytics
Socialdemokratiet og arbejderklassen
Regeringen og Bødskov viser sin nådesløse umenneskelige kynisme (og vid; det er brun socialdemokratisme som vi har set den forud for 2 tidligere store europæiske krige) og det stopper ikke der, før de har sendt hele arbejderklassen i døden.
De sidder allerede, i disse dage, sammen i koalitionen af villige og kalkulerer med hvor mange DE kan tåle skal dø af OS i Ukraine, før vi selv bliver nødt til at re-mobilisere 2. og 3. reserve mobilisering til krigens altfortærende kødkværn ved fronten mod Rusland.
De har dermed reduceret os fra civile ligeværdige borgere til kanonføde på et regneark.
Det er et politisk og teknokratisk greb og det har vi historisk set før og der var det en absolut forbrydelse.
En krig som de er indstillet på at ville have, – på hele den europæiske befolknings bekostning.
Det, er krigs psykose og kynisme!🫵
Lad dem komme til at stå til ansvar.

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 28.07.2026 - 15:11

Jeg aner ikke hvad GlobalOffice er for noget, men teksten fremlægges af Kai Jensen, som tilsyneladende ikke selv har skrevet den.
Det er egentlig mere ærligt end de professionnelle kommentatorer, der foregiver at være helt uafhængige.

At man har bragt Hans Martin Andersens traditionelt pacifistiske indlæg her på Pio, skyldes vel delvis at forfatteren er fagforeningsformand.
Men det kunne også være et tegn på et begyndende holdningsskift i Socialdemokratiet.

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 29.07.2026 - 12:10

Thor ser intet behov for at inddrage USA i den proces der startede Ukraine-krigen!
Jeg er paradoksalt enig: Men af en anden grund end Thor, nemlig at USA jo selv inddrager sig selv. Der er tusinder af officielle dokumenter fra USA som stolt proklamerer hvad "vi" har gjort for at hjælpe Ukraine! Længe før krigen startede.
Hvis Thor aldrig har set disse dokumenter, så er det fordi den danske nyhedsformidling er meget høflig. Og måske også at den danske offentlighed er sagtmodig og godtroende.

Dog skal det siges til Thors forsvar, at USA næppe har proklameret, at man ønsker at skabe en krig og dermed definitivt splitte det gamle russiske rige op i mindre dele.
Men fra Obamas tid har man hjulpet Ukraine med militær oprustning. Dels med officielle midler men sikkert givet de største beløb ad diskrete veje.

Indsendt af Thor (ikke efterprøvet) den Onsdag den 29.07.2026 - 18:54

Som svar til af Mio Nielsen (ikke efterprøvet)

Jeg skal ikke kunne sige, hvor meget USA præcis har hjulpet Ukraine før den store invasion i 22, men det må have været i en størrelsesorden så beskeden, at det er fuldt forståeligt, de ellers ofte ret bovlamme medier ikke har prioriteret den historie.

Ved invasionen af Krim i 2014 var Ukraines forsvar nul og niks, og de kunne intet stille op mod de russiske invasionsstyrker. Formentig noget i retning af Danmark i 1940.
Og ved den store invasion i 2022 var de kun blevet marginalt bedre, så mere hjælp end det havde de trods alt ikke modtaget. At de efterfølgende har klaret sig så flot, skyldes deres egen kampvilje, bidrag fra venligtsindede lande samt deres egen fantastiske evne til selv at opfinde og producere det, de skulle bruge.

USA har dog også bidraget med hjælp siden 22, ingen tvivl om det. Men under Biden var det både nølende og hændervridende, og under Trump var fokus vist mest på at få ukrainerne til at overgive sig, indtil hjælpen til sidst stoppede helt.

Det er således helt sikkert primært Europa og andre allierede, der har holdt Ukraine inde i kampen.

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 29.07.2026 - 19:23

Som svar til af Thor (ikke efterprøvet)

Jeg er enig i det meste Thor. Vil tilføje, at der lige fra Obamas tid har eksisteret to konkurrerende doktriner i det "imperiale USA". Til den ene side de der mente at Kina var fjenden, mens Rusland var betydningsløs, til den anden side andre strateger, der især så på den geografiske størrelse, og som konkluderede at Rusland skulle tæmmes-formindskes før man kunne tage sig af Kina.

Måske har de begge ret på hver deres måde:
Rusland er de europæiske NATO-partneres problem, mens Kina er USAs (sammen med Japan, Sydkorea, Australien og NZ).

Canada har vel efterhånden orienteret sig så meget mod Europa, at de snart tæller med der ..

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Søndag den 09.08.2026 - 12:45

Som svar til af Thor (ikke efterprøvet)

Hvis man ønsker at vide lidt om krigens årsag, så lav en søgning på Victoria Nuland, for hun var meget åben med at fortælle hvor mange milliarder USA havde hjulpet Ukraine med

Indsendt af Nielsen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 29.07.2026 - 14:46

Prøv at læse Morten Lassen lektor på VUC i dansk og historie, særdeles veldokumenterede bog “ Historien som våben “

Historien som våben er en bog om historiesyn og -brug i det russiske samfund , siden Putin kom til magten .
Begge dele har rødder langt tilbage i den russiske historie, og bogen viser , at invasionen langt hen ad vejen var business as usual og ikke burde været kommet som et chok .
Putins historiesyn er formet af Sovjetunionens helteskildringer , og patriotiske programmer indvier børn og unge i kulten om den store fædrelandskrig , som anden verdenskrig kaldes i Rusland.

Statuer af fortidens helte skyder op i alle russiske byer , historiske film hylder den almindelige russers offervilje for fædrelandet , og historieundervisning er skåret ned til en enkelt historiebog , som gør myter til sandhed , og diskussion af historien til landsforræderi

Siden invasionen i Ukraine har propagandamaskinen spredt sine løgne , og et mørke har lagt sig over det russiske samfund .
I børnehavernes sandkasser , på gader og stræder , overalt marcheres der i takt mod en lysende fortid .

Hvorfor bliver russiske kampvogne velsignet af ortodokse præster ?
Hvorfor er Stalin atter populær i Rusland ?
Og hvorfor sammenligner Putin sig selv med Peter den store ?

Man kan også gense på DR den prisbelønnede dokumentar “ Mr Nobody against Putin “ En russisk lærer der valgte at optage i det skjulte , den massive statspropaganda som børn og unge er udsat for i den daglige undervisning .
Han smuglede optagelserne ud af Rusland ,og valgte efterfølgende at flygte i eksil et sted i udlandet .

Indsendt af Mio Nielsen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 29.07.2026 - 16:21

Som svar til af Nielsen (ikke efterprøvet)

Tak for dit indlæg Nielsen.
Vi to kan jo nemt blive forvekslet på grund af navneligheden. Så derfor har vi en særlig grund til at klargøre vores synspunkter.
Jeg kan ikke se dansk TV, men jeg tvivler på, om jeg ville se den dokumentar du anbefaler - hvis jeg kunne.
Sagen er jo at vi alle har vore kilder, nemlig dem vi foretrækker efter en omhyggelig søgning og afvejning. Med hensyn til at forstå ukrainske synspunkter, så læser jeg næsten hver dag en nyhedskanal der hedder Ukraine News. Før krigen havde jeg en anden ukrainsk netavis og dengang kunne man ofte finde det synspunkt at Den russiske Union skulle demonteres. Grunden var naturligvis - som du skriver - at russerne er grusomme og lever i mørke. Demonteringen skulle begynde i Georgien hvor den russiske indflydelse stadig var - og stadig er - stor. Senere skulle alle de nationale minoriteter i Rusland hjælpes til at opnå selvstændighed.

Endnu engang tak fordi du deltager i debatten.

Indsendt af Pia Hansen (ikke efterprøvet) den Torsdag den 06.08.2026 - 15:05

Sådan er det altid. Intet nyt i det. Det er dem der har mindst som melder sig i forreste række ved fronten af en eller anden grund. Mens de velhavende og de rige tjener kassen på krig.

I Danmark kan man faktisk melde sig som militærnægter og så slipper man og tildeles et civilt arbejde i stedet for under krise eller krig. Og du behøver ikke vente til der er krise eller krig. Du kan lade dig registrere som militærnægter allerede i dag. Faktisk er det en fordel at gøre det nu frem for at vente. Det eneste du så fremadrettet ikke kan er at få ansættelse i forsvaret eller politiet, da de er våbenbærende . Men ellers har det ingen konsekvenser.

Så hvad venter du på?

https://karriere.forsvaret.dk/vaernepligt/indkaldt-til-vaernepligt/militaernaegtertjeneste/

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

Fortsætter kampen mod negativ social kontrol

Dansk Folkeparti 2.0.