S-ordfører om DF’s selvfedme: “Det er hovedrystende forkert”

Homoseksuelles rettigheder

S-ordfører om DF’s selvfedme: “Det er hovedrystende forkert”

”Dansk Folkeparti gør det bestemt ikke lettere at leve som homoseksuel - hverken i Danmark eller internationalt,” lyder det fra Sophie Hæstorp Andersen

Anders Vistisen, medlem af Folketinget for Dansk Fokeparti, og Sophie Hæstorp Andersen, medlem af Folketinget for Socialdemokratiet
Billedtekst
Anders Vistisen (DF), medlem af Folketinget, og Sophie Hæstorp Andersen (S), tidligere minister, medlem af Folketinget
Foto: Netavisen Pio/Emil Vendelbo Johansen og Netavisen Pio/Emil Vendelbo Johansen - Fotografik: Emil Vendelbo Johansen

Ifølge DF-folketingsmedlem, tidligere medlem af Europa-Parlamentet, Anders Vistisen, er de nationalkonservative partier i Europa bedst til at passe på de homoseksuelle. Hvorimod Socialdemokratiet og venstrefløjen har svigtet LGBTQ+-miljøet.

Læs også:Dansk Folkeparti pudser glorien: Nationalkonservative partier passer bedst på de homoseksuelle

En melodi, som også Dansk Folkepartis udlændinge- og integrationsordfører, Mikkel Bjørn, luftede i P1 Debat tirsdag i kølvandet på det islamistiske terrorangreb på Pride-paraden i Berlin i lørdags.

Socialdemokratiets politiske ordfører i denne uge, Sophie Hæstorp Andersen, afviser fuldstændig påstanden om, at Dansk Folkeparti skulle være bedst til at passe på de homoseksuelle:

“Det er hovedrystende forkert,” siger Sophie Hæstorp Andersen til Netavisen Pio.

DF’s manglende støtte til den allerstørste organisation på området, LGBT+Danmark

“Hvis man ser Dansk Folkepartis generelle flirten med nationalkonservative kræfter i Rusland og Ungarn, som under ingen omstændigheder støtter homoseksuelle rettigheder. Eller ser på DF’s manglende støtte til den allerstørste organisation på området, LGBT+ Danmark, så må man jo bare sige, at Dansk Folkeparti bestemt ikke gør det lettere at leve som homoseksuel - hverken i Danmark eller internationalt.”

Læs også:Mette F. i hård takling: "Den eneste, der lyver her, er Morten Messerschmidt. Og sådan har det i øvrigt været længe"

Sophie Hæstorp minder i den forbindelse om, at DF’s Mette Thiesen tidligere kraftigt har antydet, at LGBT+ Danmark har pædofile tilbøjeligheder.  

Alle Morten Messerschmidts venner

“Alle Morten Messerschmidts venner er jo - lige fra Nigel Farage i Storbritannien til Victor Orban i Ungarn - er jo ikke folk, der stiller sig op for de homoseksuelles rettigheder,” siger Sophie Hæstorp og føjer til:

Dér har jeg meget svært ved at se, at Dansk Folkeparti løfter en finger i den sammenhæng

“Det er lidt som om, at når homoseksuelle bliver angrebet, så siger Dansk Folkeparti: “Jamen, vi har også en stram udlændingepolitik - og det er godt for homoseksuelle”, men partiet glemmer lidt, at det ikke kun er i ekstreme muslimske miljøer, man ikke bryder sig om homoseksuelle, men der er jo desværre også mange danskere, der ikke bryder sig om homoseksuelle. Og dér har jeg meget svært ved at se, at Dansk Folkeparti løfter en finger i den sammenhæng.”

Radikal ordfører: DF-hykleri

Som omtalt i Netavisen Pio onsdag har De Radikales udlændinge- og integrationsordfører, Magnus Georg Jensen, i et opslag på det sociale medie Instagram oplistet en række konkrete eksempler på, hvor Dansk Folkeparti gennem årene har stemt imod en udvidelse af homoseksuelles rettigheder i Danmark:

Lige ret til ægteskab (2012)

Ret til juridisk forældreskab for begge forældre i regnbuefamilier (2013)

Ret til at adoptere stedbørn (2015)

Ligebehandlingsloven/ikke diskrimination (2018)

Medmoderskab (2022)

Medfaderskab (2022) 

På den baggrund betegner Magnus Georg Jensen DF’s selvfedme i forhold til homoseksuelles rettigheder som rent hykleri.

Jan Kjærgaard

Jan Kjærgaard er journalist på Netavisen Pio.

Kommentarer

Indsendt af Nielsen (ikke efterprøvet) den Torsdag den 30.07.2026 - 14:07

Det er efterhånden temmelig tåkrummende og pinligt- hvad DF og ikke mindst Vistisen fremturer med .
Det er ikke så længe siden at partiet og Vistisen lod sig repræsentere af Orbans gruppe i EU parlamentet .

Orbans Ungarn der med lovgivning og forbud var med til begrænse og stigmatisere personer fra LGBTQ + miljøet rettigheder i Ungarn .
Men det er måske denne begrænsning af deres frihedsrettigheder , hvor man ikke kan samles i et fælles PRIDE , som DF mener giver dem en form for personlig beskyttelse .

Indsendt af Thor (ikke efterprøvet) den Torsdag den 30.07.2026 - 15:25

DF har aldrig nogensinde haft bøsser, lesbiske og resten af regnbuefolket i deres hjerter, og især visse af deres allierede i EU-parlamentet har kun direkte hån og foragt tilovers for dem.

DF er dog trods deres åbenlyse hykleri stadig LANGT bedre på den front end LGBT+ Danmark, som bl.a. har brillieret med ifm. Cph.Pride at kræve, at sponsorerne skulle melde ud om deres stilling til Israel/Hamas-krigen - underforstået til fordel for Hamas men dog uden direkte at nævne Hamas.

Det var også LGBT+ Danmark, som selv lige efter en bindegal islamist havde pløjet en varevogn ind i en menneskemængde under Berlin Pride, stadig nævnte det yderste højre som den største terrortrussel mod Priden, og som først meget senere og efter meget hån og pres overhovedet kunne få ordet "islamisme" ud over læberne, selvom gerningsmanden var en kendt islamist, som to gange havde forsøgt at tilslutte sig ISIS.

Så slemme er DF trods alt ikke. Selv med alt deres hykleri, skumle allierede og stærkt nølende støtte til seksuelle minoriteter in mente.

Indsendt af Pia Hansen (ikke efterprøvet) den Torsdag den 30.07.2026 - 16:34

Politik handler ikke længere om ærlighed, men om bedrage og manipulere borgene så meget som muligt for at opnå sine politiske mål. Det har gjort, at velfærdsstaten er blevet rundbarberet en skive ad gange uden borgerne har bemærket det. Igennem de seneste 25 år er der sket en massiv nedskrivning af velfærdsstaten Danmark. Og det enorme milliard overskud er gået til massive skattelettelser til de velhavende og de rige. Alt imens den almindelige dansker har set sin økonomi blive udhulet.

Nu har man så fundet på at momsen skal sættes ned på dagligvare og helt fjernes på frugt og grønt. Og hvem synes ikke lige det er en god ide – Umiddelbart.

For hvad medfører det egentligt? Ja, i første omgang bliver det lidt billigere for Hr. og Fru Jensen. Med særligt de velhavende og de rige skårer kassen, da de har et langt større forbrug end Hr. og Fru Jensen. Herefter vil momsnedsættelsen, nærmest som en naturlov, blive ædt op af producenter og detailhandlen. Krone for krone kommer dem der ejer virksomhederne og aktionere indkassere den nedsatte moms. Milliarder af kroner, som nu mangler i statskassen. Det vil medfører yderligere store besparelser på velfærden eller skatte og afgiftstigninger. Et af de to steder skal pengene komme fra. Alt imens de rige tjener stort på at indkassere de mange milliarder fra momsnedsættelsen kommer den almindelige dansker til at betale pengene to gange frem for at flere penge i hånden gennem en momsnedsættelse. Først bliver der skåret ned på velfærden og siden bliver skatter og afgifter sat op for at få hullet i statskassen fyldt op. Alt i mens de mange milliarder ryger direkte ind på virksomhedsejere og aktioneres konti.

Ikke så sært de borgerlige og de liberale synes det er en super ide.

Et alternativ til momsnedsættelsen som derimod virker og som er helt ukompliceret er at øge personfradraget svarende til det beløb en momsnedsættelse vil koste statskassen. Det kan gøres her og nu og penge går direkte til Hr. og Fru Jensen ved hver eneste lønudbetaling.

Men det er de borgerlige og de liberale ikke så glade for. De er kun glade for tiltag, som under graver Hr. og Fru Jensen og samtidig gavner de velhavende og de rige.

Indsendt af Helle (ikke efterprøvet) den Lørdag den 01.08.2026 - 16:06

Df Morten Messerschmidt spiller med musklerne, uha hvor det gungrer, hos den selvopfattende store leder. Det er gak det han har gang i og ingen gang på jord.

Indsendt af Helle (ikke efterprøvet) den Lørdag den 01.08.2026 - 17:10

Morten Messerschmidt, er simpelhen en klovn, han manipulere med sandheden, nu indkaldes folketinget til hvad, høre på den klovn, der kun vil have tv på sig selv. Han er en fantast der er er syg i hovedet

Indsendt af Helle (ikke efterprøvet) den Lørdag den 01.08.2026 - 17:41

Messerschmidt som ikke vil have andre blander sig i vor integration politik, blander sig i Spaniens. Malene Vind, som ved alt om EU regler, kan fuldstændig skyde hans argumenter til hjørne. Og får han kritiske spørgsmål, er tv 2 galt på den. Der er styr på det seneste fra Ceute. Og vil man ændre det Spanien har gjort kræver det fælles eu lovgivning. Danmark kan intet gøre selv fat det dog DF. Bare ødelæg folks sommerferie. Fatter ikke V og K er dumme nok til at bakke ham op. Der er handlet både fra statsminister og integrations minister.

Indsendt af Helle (ikke efterprøvet) den Mandag den 03.08.2026 - 12:41

Hvorfor lyver Messerschmidt hele tiden. Det er 1/2 mill illegale migranter som har været i Spanien i mange år, der kommer fra spanske tidligere kolonier, hvis arbejdskraft Spanien har brug for,og de kan søge om spansk pas, det kan man være imod, men vi kan jo ikke styre spanske forhold, såvel som Spanien ikke skal blande sig i danske. De problemer der er, er der taget hånd om i EU , af statsminister MF og Spanien har også
gjort deres. Og det skal løses i fællesskab i EU. Hvad DF vil andet end få tv tid , er et godt ?

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

Fortsætter kampen mod negativ social kontrol

Dansk Folkeparti 2.0.