Annonce

DF-profiler valfarter til Holocaust-benægters mindehøjtidelighed 

Pia Kjærsgaard og Anders Vistisen deltog i mindehøjtideligheden for Jean-Marie Le Pen, der kaldte gaskamrene "en detalje".
Foto: Folketinget/Marie Hald ogDansk Folkeparti
Anders Vistisen (DF) og Pia Kjærsgaard (DF)
Folketingsmedlem for Dansk Folkeparti Pia Kjærsgaard og medlem af Europa-Parlamentet for samme parti, Anders Vistisen, deltog i Jean-Marie Le Pens mindehøjtidelighed.

Det skriver de to politikere på deres profiler på sociale medier.

Jean-Marie grundlagde det franske parti Front National. Han er tillige dømt for at kalde Holocausts gaskamre for “en detalje” i Anden Verdenskrig.

Tager til begravelsen

“Jeg har i dag deltaget i mindehøjtideligheden for Jean-Marie Le Pen i Notre Dame du-val-de-Grace kirke i Paris,” skriver Pia Kjærsgaard på sin Facebook-profil torsdag.

Hun fremhæver i den forbindelse, hvordan Jean-Marie Le Pen “som vigtigste punkt gjorde op med den forfejlede udlændingepolitik”.

placeholder

 

Også Anders Vistisen deltog også i den officielle afskedsceremoni med den afdøde Jean-Marie Le Pen.

Han fremhæver, ligesom Pia Kjærsgaard, Jean-Marie Le Pens rolle i forhold til Frankrigs udlændingepolitik:

“Jean-Marie Le Pen var en ægte pioner, der nægtede at lade sig kue af politisk korrekthed. Han talte frygtløst om Frankrigs fejlslagne udlændingepolitik og advarede allerede for årtier siden mod konsekvenserne af den ukontrollerede muslimske masseindvandring,” skriver Vistisen på sin X-profil.

Stor bødestraf 

De to DF’ere nævner dog ikke noget om, at Jean-Marie Le Pen også har flere domme for at bagatellisere Holocaust.

Den tidligere leder af Front National blev dømt til at betale 30.000 euro - svarende til 220.000 danske kroner - for at betegne Holocausts gaskamre for en detalje i Anden Verdenskrig, ifølge BBC.

Front National (nu kendt som Rassemblement National) blev grundlagt i 1972 af Jean-Marie Le Pen og andre højrenationalistiske politikere i Frankrig.

Jean-Marie Le Pens datter, Marine Le Pen, overtog partiet i 2011. Hun har efterfølgende moderniseret partiet blandt andet ved at tage afstand til antisemitisme.

Jean-Marie Le Pen døde den 7. januar 2025 og blev 96 år gammel.

Emma Inge Hansen er journalist på Netavisen Pio.


Flere artikler om emnet

Kommentarer

Det viser vel bare hvilken del af befolkningen Dansk folkeparti tilhører, dem som har ladet sig inspirerer af hvad der skete i Tyskland efter 1933.

Usmagelige mennesker...

Den gamle hadprædikant? Pinligt.

Vi er selv vores værste fjende. Igen og igen.

Vis mig, hvem dine venner er, så skal jeg sige dig, hvem DU er.

Jeg har dog svært ved at tro, at Kjærsgaard og Vistisen skulle have nazistiske/gammelkommunistiske aner, der har afsmittet ved arv. Det er der dog så mange andre, der har.

Annonce