Dybvad: Kammeradvokaten og skattemyndighederne er inddraget i sag om Det Faglige Hus A-kasse
Dybvad: Kammeradvokaten og skattemyndighederne er inddraget i sag om Det Faglige Hus A-kasse
Onsdag svarede beskæftigelsesminister Kaare Dybvad (S) på spørgsmål i folketingssalen om Det Faglige Hus A-kasses ulovlige bygge- og udlejningsvirksomhed i Esbjerg fra SF's beskæftigelsesordfører, Karsten Hønge
”Kan ministeren garantere at ulovlighederne i Det Faglige Hus’ a-kasse er stoppet ved, at a-kassen har skilt sig af med sine anpartsselskaber?”
Sådan lød spørgsmålet fra SF’s beskæftigelsesordfører, Karsten Hønge, til beskæftigelsesminister Kaare Dybvad (S) onsdag eftermiddag i folketingssalen.
Baggrunden for spørgsmålet var den, at Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) i januar slog fast, at Det Faglige Hus A-kasse driver bygge- og udlejningsvirksomhed i Esbjerg i strid med reglerne for a-kasser.
Og at styrelsen har givet Det Faglige Hus A-kasse et påbud om omgående at få bragt forholdene i orden og skille sig af med de to anpartsselskaber DFH Ejendomme og Bryggen Esbjerg ApS.
Onsdag sagde beskæftigelsesminister Kaare Dybvad (S) blandt andet, at Det Faglige Hus A-kasse har sendt et udkast til en løsning til STAR.
”Styrelsen har videreformidlet det fremsendte materiale til skattemyndighederne for en vurdering af, om der er skattemæssige forhold, der skal følges op på. Kammeradvokaten er også inddraget for at vurdere de bagudrettede juridiske konsekvenser af sagen nærmere,” sagde Kaare Dybvad.
Læs også:Forstå hvorfor a-kassen er så central for Det Faglige Hus
Beskæftigelsesministeren fortalte også, at Det Faglige Hus A-kasse, skal skille sig af med anpartsselskaberne på markedsvilkår og på en måde, hvor det ikke kommer til at gå ud over a-kassens medlemmer.
Vil ikke skabe et bureaukratisk helvede
Kaare Dybvad gjorde det meget klart, at han mener, at det vil være forkert at stramme reglerne således, at det rammer alle a-kasserne i Danmark over en bred kam, blot fordi der er en enkelt a-kasse, der ikke overholder loven.
”Det giver bare mere bøvl og mere bureaukrati og i sidste ende højere a-kassepriser for de medlemmer, som jo tit ikke har en særlig høj indkomst,” sagde ministeren og tilføjede:
”Så for mig at se er det enormt vigtigt at konsekvenserne af denne her sag påfalder den a-kasse, der har brudt loven, og ikke bliver til et stort bureaukratisk helvede for alle de andre a-kasser, der godt kan finde ud af at følge lovgivningen.”
En gul fætter fra Det Faglige Hus
Forskellen på traditionelle og gule fagforeninger
De traditionelle fagforeninger forhandler overenskomster for medlemmerne, og er en del af det etablerede konfliktsystem. Disse fagforeninger har af samme grund tillidsfolk på nærmest hver arbejdsplads - og på større arbejdspladser en gruppe af tillidsfolk med en fællestillidsmand i spidsen.
De traditionelle fagforeninger organiserer typisk folk inden for ét specifikt fag i et enkelt fagforbund.
Gule fagforeninger er typisk tværfaglige og billigere at være medlem af, da de ikke indgår og vedligeholder overenskomster - eller kun indgår et fåtal af overenskomster. Tillidsfolk har de typisk heller ikke. De fører heller ikke sager i det arbejdsretlige system.
I løbet af spørgetiden lagde Karsten Hønge bestemt ikke skjul på sin holdning til gule fagforeninger og deres a-kasser:
Hvis ministeren en dag ude i byen ser en tandem, hvor den person, der sidder på bagsædet, sidder med benene oppe – ja, så er det en gul fætter, der er medlem af Det Faglige Hus, som lader makkeren på forsædet sidde og bruge alle kræfterne på at træde i pedalerne,” lød det fra Hønge som tilføjede:
”Det kan man så mene om, hvad man vil, og det har jeg stærke holdninger til, hvordan man nasser på andre menneskers arbejdskraft. Men selv sådan en tandem, den skal vel rette sig efter de færdselsregler, vi har her i landet.”
Kommentarer
Kammeradvokaten? Uha. Det…
Kammeradvokaten? Uha. Det koster jo 100 millioner kr. bare at ringe til den fyr.
Tilføj kommentar