“Grønlænderne er ikke glade for Danmark, du ved. Jeg tror, de er glade for os”
“Grønlænderne er ikke glade for Danmark, du ved. Jeg tror, de er glade for os”
Donald Trump er stadigvæk særdeles optaget af Grønland: “Vi må regne med, at Trump-regeringen i den grad vil forfølge denne her sag,” vurderer politisk kommentator Hans Engell
Donald Trump, USA's præsident
USA’s præsident, Donald Trump, nævnte ikke Grønland i sin indsættelsestale mandag aften. Men det gjorde han derimod senere natten til tirsdag - dansk tid. Det skete under en presseseance i forbindelse med, at Trump underskrev en række præsidentielle dekreter.
For et par uger siden udtalte Donald Trump, at USA skulle have kontrol med og overtage Grønland. Og at han - om nødvendigt - var klar til at bruge militære og økonomiske magtmidler for at nå dét mål.
Natten til tirsdag nævnte Trump ikke noget om militære magtmidler, men hans interesse for det grønlandske territorium er ikke til at tage fejl af:
Jeg er sikker på, at Danmark vil være med på den
"Grønland er et vidunderligt sted. Vi har brug for det (Grønland, red.) på grund af international sikkerhed. Jeg er sikker på, at Danmark vil være med på den (På engelsk: "I am sure that Denmark will come along"). Det koster dem (Danmark, red.) en masse penge at have det og beholde det.”
Samtidig påstår Donald Trump, at grønlænderne synes bedre om amerikanerne, end de synes om danskerne:
“Grønlænderne er ikke glade for Danmark, du ved. Jeg tror, de er glade for os.”
Donald Trump nævner endelig, at Danmark ikke er i stand til at beskytte Grønland og det tilhørende søterritorium:
“(....) Vi får se, hvad der sker. Men Grønland er vigtig, ikke bare for os, men vigtig for international sikkerhed. Vi har russiske skibe overalt. Vi har kinesiske skibe overalt. Krigsskibe. Og de (Danmark, red.) er ikke i stand til at beskytte det.”
Hans Engell: Grønlands-sagen bliver regeringens top-prioritet
Politisk kommentator Hans Engell siger til Netavisen Pio, at Trumps nye udtalelser understreger, at hvis nogen havde troet, at Donald Trump havde begravet Grønlands-spørgsmålet, så har man taget grusomt fejl:
Både Mette Frederiksen og Muté Egede hænger stadig på krogen
“Grønlands-sagen er på ingen måde begravet. Både Mette Frederiksen og Muté Egede hænger stadig på krogen. Og vi må regne med, at Trump-regeringen i den grad vil forfølge denne her sag.”
“Når Trump har fået godkendt sin regering og sin sikkerhedsrådgiver, og den nye amerikanske ambassadør er kommet til Danmark, så må vi regne med, at det her bliver top of mind for regeringen i en rum tid.”
“I virkeligheden vælter krisen omkring Grønland hele regeringens tidsplan. Nogle af de store reformforslag, som regeringen skulle have fremme på scenen nu og i nær fremtid, bliver tidsmæssigt skubbet. For Grønlands-sagen kommer til at fylde det hele.”
På to punkter er Trump gået et skridt tilbage
Hans Engell understreger over for Netavisen Pio, at der også ligger noget positivt i Trumps nye udtalelser om Grønland:
Han gentog ikke kravet om ejerskab. Og han gentog ikke truslen om militær intervention
“Han gentog ikke kravet om ejerskab. Og han gentog ikke truslen om militær intervention i Grønland. På de to punkter to gik han et skridt tilbage. Og det er selvfølgelig dét, som regeringen og vores ambassade i Washington vil klynge sig til.”
“I det øjeblik vi har ministre på plads, sikkerhedsrådgiveren er på plads, og hele staben omkring Trump er blevet godkendt i kongressen, så har den danske ambassadør og de danske ministre nogen at arbejde med. Nogen at spørge: Hvad er det egentlig I vil? Hvad kan vi egentlig levere, for at vi nu får en fornuftig udvikling omkring Grønland?”
Hans Engell vurderer i øvrigt, at Grønlands politikere er ved at rykke sig væk fra en opfattelse af, at Grønland kan være venner med alle:
“Jeg tror i øvrigt, det er ved at gå op for grønlandske politikere, at tanken om at Grønland kan svæve i et frit rum, hvor man handler lidt med Kina, lidt med Rusland og lidt med USA og lidt med Danmark. Og at vi er gode venner med alle. At den model ikke kører i den verden, vi lever i. Dén tid er forbi.”
Kommentarer
“ Grønland er et vidunderligt
Det, altså Putin den 2., er
At USA har valgt Donald Trump
Tilføj kommentar