Kæmpe splittelse i forbund: “Jeg har det da ad helvede til”

Nedlukning

Kæmpe splittelse i forbund: “Jeg har det da ad helvede til”

Malerforbundet har lukket deres afdeling i Nordjylland på grund af problemer med tillidsbrud og dårlig håndtering af økonomi – ifølge afdelingsformanden er der i virkeligheden tale om heksejagt og interne uenigheder

Henrik Tarp, formand Malerforbundet afdeling Nordjylland
Billedtekst
“Jeg synes, at det er på tide, at juraen kommer til at tale i det spil her, fordi vi taler øst og vest," siger formand for Malerforbundets afdeling i Nordjylland, Henning Tarp, om konflikten.
Foto: Malerforbundet

En intern konflikt i fagforeningen Malerforbundet er eskaleret.

Mandag meddelte forbundet i en pressemeddelelse, at de lukker en af deres i alt fem afdelinger - nemlig afdelingen i Nordjylland.

Det skriver TV 2 Nord.

Dagen efter, tirsdag, mødte afdelingens medarbejdere ind til aflåste kontorer, samt deaktiverede mobilnumre og mail-konti.

Lukningen sker ifølge hovedbestyrelsen som følge af, at medlemmernes penge er blevet brugt på en uansvarlig måde og “alvorlige samarbejdsvanskeligheder”, som afdelingen ikke har formået at rette op på.

Ifølge formanden for Nordjylland-afdelingen, Henning Tarp, har kritikken intet på sig, og konflikten stikker i virkeligheden langt dybere.

Sagen om den tidligere formand

Når hovedbestyrelsen siger, at afdelingen har udvist økonomisk uansvarlighed, henviser de til en igangværende sag fra 2024, fortæller Henning Tarp til Netavisen Pio.

Dengang opsagde den tidligere formand i afdelingen sin stilling og aftalte i den forbindelse en mindre fratrædelsesordning med afdelingens bestyrelse.

Læs også:Mistillid til Dansk El-Forbunds formand

Ifølge ham er det ren kutyme i Malerforbundet, at man modtager en fratrædelsesordning uanset, om man bliver opsagt eller selv vælger at sige op:

“Vi har tit fået spørgsmål, hvorfor skal en, der selv vælger at gå, have en fratrædelse? Det kan jeg kun være enig i, at man kan stille spørgsmål til, men det er bare sådan, kutymen har været igennem en årrække.”

Vi skal selv aftale vores ansættelsesforhold med vores siddende bestyrelse. Og det er jo faktisk det, vi har gjort.

Ifølge Tarp har afdelingens bestyrelse handlet helt efter reglerne:

“Nogle gange bliver vi betragtet som lønmodtagere, men som valgte personer får vi at vide, at vi skal betragte os selv som direktører. Vi skal selv aftale vores ansættelsesforhold med vores siddende bestyrelse. Og det er jo faktisk det, vi har gjort.”

Samme holdning delte hovedbestyrelsen dog ikke.

Den modsatte sig fratrædelsesordningen, da den efter hovedbestyrelsens mening ikke var berettiget, når formanden selv valgte at sige op.

Indhentede juridisk bistand

Hovedbestyrelsens reaktion fik afdelingen i Nordjylland til at indhente juridisk bistand for at skabe klarhed omkring de egentlige regler for ansættelsesforhold og fratrædelsesaftaler.

Det træk faldt dog ikke i god jord hos hovedbestyrelsen, der mente, at det er uansvarlig brug af forbundets midler, hvorfor de nu har valgt at lukke afdelingen.

Det er vores ansvar at sikre, at medlemmernes penge og organisationens ressourcer bliver forvaltet på ansvarlig vis

Forbundsformand, Tonny Olsen, udtaler til TV 2 Nord:

“Det er vores ansvar at sikre, at medlemmernes penge og organisationens ressourcer bliver forvaltet på ansvarlig vis, og derfor trækker vi nu en nødvendig streg i sandet.”

“Vi har ikke svinet med én eneste krone”

At Nordjylland-afdelingen har været økonomisk uansvarlige er af flere grunde slet og ret forkert, siger Henning Tarp:

“At vi sviner med medlemmernes penge, det vil jeg gerne dementere på det kraftigste. Vi har ikke svinet med én eneste krone.”

For det første kommer de midler, som er blevet brugt på juridisk bistand, slet ikke fra medlemmernes kontingent-kroner, men fra afdelingens private formue, siger han.

Det er en formue, som Nordjylland-afdelingen har optjent ved blandt andet at sælge en bygning, som afdelingen ejede.

Læs også:Efter mistillid til fagboss: Her er næste skridt

Ifølge Tarp fremgår det af vedtægterne, at den private formue tilhører afdelingen og ikke hele forbundet, hvorfor han ikke mener, at hovedbestyrelsen har ret til at bestemme, hvordan pengene skal bruges.

Derudover tilføjer han, at den juridiske bistand var nødvendig for at betrygge en urolig bestyrelse efter trusler om nedlukning fra hovedbestyrelsen:

Vi har ikke været på Mallorca eller Thailand og festet pengene op

“Man har angrebet afdelingen i Nordjylland. Man har truet vores bestyrelse. Vi har en bestyrelse, der er bange, fordi de får trusler højere oppe fra. Og for at berolige vores bestyrelse og finde ud af, hvor vi står henne, har vi været nødt til at hyre juridisk bistand.”

“Vi har været ansvarlige og brugt juridisk bistand i det omfang, som det her kræver. Vi har ikke været på Mallorca eller Thailand og festet pengene op.”

Fem feriedage eller heksejagt

I sagen om fratrædelsesordningen, mener Henning Tarp, at der er tale om tydelig forskelsbehandling.

Han hæfter sig ved, at fratrædelsesordningen var en meget beskeden en af slagsen, der lød på fem feriedage, som den tidligere formand ikke havde haft mulighed for at afholde.

Det til trods for, at han ifølge Tarp havde krav på meget mere.

Læs også:Forbundsformand trækker sig

En anden tidligere formand har dog fået seks måneders løn samt 25.000 kroner til efteruddannelse, hvor det ikke var et problem siger han:

“Jeg føler det som en hekse- og menneskejagt. Der er nogle personer, der ikke kan lide andre personer i vores forbund. Og så skal der være forskelsbehandling på, hvem er kammerater med hvem. Det er det, der foregår.”

“Han er ikke uddannet maler, og det er det, man har kørt på

Ifølge Tarp var det velkendt, at dele af forbundet havde det svært med den tidligere Nordjyllands-formand:

“Han er ikke uddannet maler, og det er det, man har kørt på – “ham, den der lille ikke-maler”. Men han har været dygtig til sit arbejde.”

En afdeling på tværs

Om lukningen af afdelingen peger Henning Tarp på nogle andre interne kontroverser i forbundet:

“Jeg synes, vi er nogle rimelig fornuftige mennesker i afdelingen i Nordjylland, der tænker på medlemmernes penge,” siger han og fortsætter:

“Vi har stemt imod nogle ting i vores hovedbestyrelse. Jeg ved ikke, om det er det, der er grunden til, at man er sur og synes, at Afdeling Nordjylland altid er på tværs. Men vi gør det på et sagligt grundlag, vil jeg sige.”

Uklare fremtidsudsigter

Lukningen af afdelingen i Nordjylland betyder, at godt 800 medlemmer er blevet overført til forbundets afdeling Øst/Vest.

Om der mulighed for, at afdelingen i Nordjylland kan genåbne, ved Henning Tarp ikke:

“Det kan jeg ikke svare på på nuværende tidspunkt. Men jeg håber for vores medlemmer skyld, at vi kommer tilbage i arbejdstøjet. Jeg har det da ad helvede til, over at jeg har 800 medlemmer, der ikke kender deres fremtid.”

Jeg håber for vores medlemmer skyld, at vi kommer tilbage i arbejdstøjet

Hvad udsigterne er for afdelingens tre folkevalgte bestyrelsesmedlemmer og to ansatte, ved Tarp heller ikke.

I det hele taget er hele hovedbestyrelsens ageren under al kritik, mener han:

“Vi er fem skæbner, der ikke ved, hvad vi skal. Det gør man da ikke for sjovs skyld. Hvad er det for noget?”

Læs også:Efter forbundsformands afgang - midlertidig afløser er fundet

Nu er forhåbningerne, at afdelingens og hovedbestyrelsens advokater kan finde frem til en løsning, siger han:

“Jeg synes, at det er på tide, at juraen kommer til at tale i det spil her, fordi vi taler øst og vest."

Malerforbundets svar

Netavisen Pio har forelagt Henning Tarps kritik for Malerforbundets hovedbestyrelse.

De har sendt følgende skriftlige svar:

“Vi kan ikke går nærmere ind i sagen af hensyn til sagen, der stadig er under juridisk behandling og af hensyn til de personer, der er involveret. Vi ser med stor alvor på sagen, men kan desværre ikke gå yderligere i detaljer, end hvad der allerede er meldt ud på hjemmesiden. Som det fremgår der, så har hovedbestyrelsen truffet den rigtige og mest ansvarlige beslutning i forhold til at værne om medlemmernes interesser og fællesskab, og ansvarlig brug af midler.”

Signe Marie Flindt

Journalist på Netavisen Pio.

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.