Dansk Folkeparti har sammen med de øvrige blå partier været det dyreste bekendtskab for landet pensionister.
Når DF skal fremhæves er det fordi de med den ene hånd tog, samtidig med at de med den anden fremstod, som dem der var pensionisternes beskytter, ja, de bildte endda folk ind, at de var de sande socialdemokrater.
Men hvad var virkeligheden? I 2003 stemte Dansk Folkeparti for en ny lov, der cementerede, at folkepensionen ikke skulle stige lige så meget som lønningerne i samfundet.
Det har betydet, at DF i 15 år har været skyld i, at en enlig folkepensionist har cirka 5.000 kroner mindre udbetalt om året, viser beregninger fra Finansministeriet.
Morten Messerschmidt har meldt klart ud
Man må konstatere at, Dansk Folkeparti levede på en løgn, de var ikke det rigtige Socialdemokrati, de var en flok snydere, og de fleste af dem befinder sig i dag i Danmarksdemokraterne
I dag er ingen i tvivl, Morten Messerschmidt har meldt klart ud. Han og partiet fremstår i handling og gerning som landets mest højreradikale parti og støtter Liberal Alliances spareiver.
En af de første ting Mette Frederiksen gjorde, da hun havde dannet sin første socialdemokratiske regering, var at fjerne omprioriteringsbidraget, så pensionerne igen reguleres efter løn- og prisudvikling.
Mette Frederiksen har også givet udtryk for, at hun gerne så pensionerne stige, men det tyder på, at hun på dette område ikke kan få sparebanden Sophie Løhde, Lars Løkke og Troels Lund med, for husk, Lars Løkke vil afskaffe folkepensionen.
Men det gør det ikke bare at hæve pensionerne, der er mange andre problemer, der trænger til et kraftigt eftersyn.
Vi er et land, der afskyr diskrimination, vi er et land, der går ind for ligestilling, men bum, du bliver pensionist, og så bliver du diskrimineret.
Nu bliver vi i stedet straffet, hvis vi er gift eller samlevende
For den ligestilling, vi havde været med til at kæmpe for, forsvandt som dug for solen. I stedet trådte forsørgerpligten ind, og målet med ligestillingen, hvor alle skulle kunne klare sig selv, var væk, det denne generation om nogen var blevet opdraget til.
Nu bliver vi i stedet straffet, hvis vi er gift eller samlevende. Diskriminationen mærkes kraftigt på pengepungen.
Folketinget tror, at alle pensionister vælter sig i store selvopsparede pensioner, men det gør alle ikke af to grunde.
For det første har der ikke været den fornødne tid, siden de blev indført, til at kunne give en fornuftig opsparing, da indbetalingerne var meget beskedne de første mange år. For det andet er der meget stor forskel på lønningerne og dermed også på indbetalingerne.
Det vil blive for omfangsrigt at beskrive alle uhyrlighederne, der findes på området her, men nævnes skal, at modregning nu også sker ved sygdom m.m., mange pensionister skal gå tiggergang til kommunen for at søge om tilskud til det ene og det andet, en ydmygelse af folk, der har klaret sig selv hele livet.
Så er der ældrechecken. Ja, ud over den sender et signal om, at de, der har det værst kan blive spist af med et ekstra tilskud. Så gør den desværre også det, at den tvinger nogen til at skjule deres formue, for ellers er de ikke berettiget.
Igen en ydmygelse. At det er nødvendigt for folk at snyde for at kunne klare sig.
Vi ved godt, at riget fattes penge på grund af krig i Europa
Derfor kære folketing, stop diskriminationen af det folkefærd, der med deres flid har skabt det velfærdssamfund i sidder og forvalter. Ingen af os havde drømt om, at belønningen for vores flid skulle være diskrimination og manglende ligestilling, samt at vi ville blive forvandlet til undermennesker, den dag vi blev pensionister.
Vi ved godt, at riget fattes penge på grund af krig i Europa, der kræver oprustning, men det gør mange pensionister også, så fjern alle offentlige tilskud, og giv os den pension, vi fortjener og en alle kan leve af.
For hvor skulle det flertal komme fra?
Vreden og skuffelsen er stor blandt pensionisterne, og mange har meddelt, at de aldrig mere vil stemme på Socialdemokratiet. Til dem er der kun et at sige, at uden Socialdemokratiet kommer der ingen ændringer.
For hvor skulle det flertal komme fra? Kun et stærkt Socialdemokrati kan sikre, at det sker, så lad være med at skyde dig selv i foden.
Det bliver desværre ikke muligt i denne valgperiode, da De Radikale ikke vil stemme for uden at Arnepensionen og Efterlønnen fjernes, og jeg gentager: Lars Løkke vil afskaffe folkepensionen.
Kommentarer
For en gang skræmmepropaganda. Vi kunne jo have haft et rødt flertal, hvis ikke Socialdemokratiet var gået over til fjenden, og dermed svigtede sine egne. Der er heldigvis andre, der står klar i kulissen
Du glemmer hurtigt. Det røde flertal, du fabler om, eksisterede ikke.
Du glemmer hurtigt. Det røde flertal, du fabler om, eksisterede ikke.
Der var ikke noget rødt flertal - det er simpelthen forkert. Socialdemokratiet, Enhedslisten, SF og Alternativet fik tilsammen 80 mandater. Af de alternative ville et par stykker i øvrigt betakke sig for at blive regnet med. Du medtager Radikales 7 mandater + de fire fra Færøerne og Grønland - undskyld, men er der noget vi ikke helt forstår? Radikale er et urliberalistisk parti, der på ingen måde vil hjælpe de pensionister vi taler om her. Og hele ideen om, at Radikale og Enhedslisten i samme rum - godtnok er begge partier hovedsageligt bestående af akademikere fra de samme læreanstalter, men sammen.......
"Men hvad var virkeligheden? I 2003 stemte Dansk Folkeparti for en ny lov, der cementerede, at folkepensionen ikke skulle stige lige så meget som lønningerne i samfundet."
Hvad er det lige socialdemokratiet har gjort for at ændre det?
Ja: Ingenting! Absolut ingenting! Man har travlt med at lefle for de rige og i særlig grad de allerrigeste, mens man sender forvoksede konfirmander i byen for at jagte muslimer.
Vorherre til hest!!
Og hvordan var det nu socialdemokrat stemte om pensionen i 2003 og hvor kom dog dette nedværdigende forslag fra.
Jeg er fuldstændig enig i dit indlæg Kai Bloch.
Lige indtil du nåede sidste afsnit omhandlende Socialdemokratiet.
Så hoppede kæden fuldstændig af!
Jeg var for nogle år siden til et møde hvor Jesper Petersen udlagde Socialdemokratiets politik. Det blev ret hurtigt klart, at i det foreliggende ville pensionisterne blive hægtet fuldstændig af det øvrige samfunds stigningstakt og ville dermed blive betydelig ringere stillet, set over en kortere årrække.
Direkte adspurgt om min opfattelse var rigtig svarede han, at det var den.
Efter mødet kørte jeg hjem og sendte min udmelding af Socialdemokratiet.
Det er jo den politik vi ser gennemført i videst udstrækning i dag.
Og nej! Fælles forsørgerpligt for pensionister, (som den eneste gruppe i samfundet) bliver ikke ophævet så længe Socialdemokratiet ene har noget at skulle have sagt.
Vil man som pensionist gøre noget for at ændre på pensionsvilkårene er det at stemme på SF vejen frem.
Hele Folketinget har rykket sig til højre, med det resultat at SF i dag repræsenterer den politik der gavner de svageste, hvor imod Socialdemokraternes politik helst gavner de rigeste.
Det kan vi jo tydelig se med de seneste skattelettelser, som hovedsagelig er til gavn for folk på samfundets solside.
Hvor imod pensionisterne kan se frem til yderligere fattiggørelse!
det er godt nok grove løjer, nu skal folkepensionisterne ,trues til at stemme på socialdemokraterne, i er bundrådne, i har svigtet og skal straffes ved næste valg, det er åbenbart sådan de vil have demokratiet til at fungere.