Vejen til stemmesedlen: Så mange penge har Lars Boje brugt på annoncer på sociale medier
Vejen til stemmesedlen: Så mange penge har Lars Boje brugt på annoncer på sociale medier
Formanden for Borgernes Parti har brugt godt ti procent af hvad samtlige partier har brugt på annoncer på Facebook og Instagram i perioden siden 1. marts - Borgernes Parti er nu opstillingsberettiget

Lars Boje Mathiesen (Løsgænger), medlem af Folketinget
Løsgænger Lars Boje Mathiesen, stifter af og formand for 'Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen', bruger ganske mange penge på annoncering for sit nye parti på de sociale medier.
Ekspert i opgørelse af hvor mange penge partierne bruger på annoncer de sociale medier, Valdemar Osted, har således opgjort, at Lars Boje Mathiesen siden 1. marts i år har brugt ikke mindre end 885.554 kroner på annoncering på Facebook og Instagram.
I samme periode har samtlige partier og deres kandidater brugt 8.660.368 kroner til annoncer på de to sociale medier.
Det betyder, at Lars Boje Mathiesen står for godt ti procent af al den annoncering samtlige partier og deres kandidater har foretaget i perioden.
Annoncetracker-eksperten Valdemar Osted betegner på den baggrund Lars Boje Mathiesens pengeforbrug for overraskende stort:
“Jeg syntes det er rigtig meget at en enkelt politiker - løsgænger, uden partistøtte - står for 10 % af alt annoncering i Danmark,” skriver Osted således i en debattråd på X.
I et opslag på LinkedIn konkluderer Valdemar Osted:
"Har du penge - så kan du få. Det ser vist ud til at være konklusionen, hvis du vil ind i Folketinget..."
Netavisen Pio har bedt Lars Boje Mathiesen kommentere oplysningen om, at han har brugt næsten 900.000 kroner på annoncer for 'Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen' på sociale medier. Vi har også spurgt ham, hvordan han har skaffet pengene til de mange annoncer.
Lars Boje Mathiesen har ikke reageret på Netavisen Pios henvendelser.
Kl. 16: Borgernes Parti bliver opstillingsberettiget
Netavisen Pio skrev i sidste uge, at Lars Boje Mathiesens parti kun mangler ganske få hundrede vælgererklæringer i at nå de 20.195 krævede underskrifter det kræves for at blive opstillingsberettiget som parti til Folketinget.
Tirsdag kl. 11.15 har 'Borgernes Parti - indsamlet 20.177 - godkendte - underskrifter.
Tirsdag eftermiddag kl. 16 nåede 'Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen' op på de 20.195 godkendte vælgererklæringer
Tirsdag eftermiddag kl. 16 nåede 'Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen' op på de 20.195 godkendte vælgererklæringer. Dermed kan partiet stille op til det kommende folketingsvalg.
'Jønke' giver Nye Borgerlige baghjul
Til sammenligning har Nye Borgerlige kun indsamlet 1.434 godkendte vælgererklæringer.
Grønne Demokrater, løsgænger Theresa Scavenius’ nye parti, har indsamlet 5.966 underskrifter.
Kristendemokraterne har indsamlet 3.158, mens den tidligere HA-rocker, Jørn ‘Jønke’ Nielsens parti, Stabilt Demokrati, har indsamlet 2.488 gyldige vælgererklæringer.
Opdateret kl. 16 med oplysningen om, at 'Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen' har indsamlet over 20.195 godkendte vælgererklæringer. 'Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen' kan dermed opstille til et kommende folketingsvalg.
Lars Boje Mathiesen har ikke reageret på Netavisen Pios henvendelser inden den fastsatte svarfrist
Tilføj kommentar