Annonce

Lizette Risgaard beholder gyldne bestyrelsesposter, men trækker i land på undskyldning

Der er ingen yderligere straf i vente for den forhenværende FH-formand, selvom hun har bakket væk fra sin tidligere undskyldning
Foto: Jesper Ludvigsen
Lizette Risgaard, forhenværende formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation
Da Lizette Risgaard udkom med sin bog ‘Min version', trak hun sin undskyldning for krænkende adfærd tilbage.

Det kommer dog ikke til at få nogle konsekvenser for de lukrative bestyrelsesposter, Lizette Risgaard stadig har.

Det fortæller Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) til Jyllands-Posten.

Lukrative bestyrelsesposter 

Den forhenværende leder af Fagbevægelsens Hovedorganisation, Lizette Risgaard, bliver genudnævnt til bestyrelsesposterne i Arbejdernes Landsbank og ejendomsselskabet AKF.

De giver henholdsvis 300.000 kroner og 160.000 kroner årligt.

Tilsammen giver de to poster 460.000 kroner.

Jyllands-Posten har spurgt FH-formand Morten Skov Christiansen om det vil få nogen konsekvenser for Risgaards poster, at hun har trukket sin undskyldning tilbage.

FH har i den forbindelse leveret en skriftlig kommentar til Jyllands-Posten: 

“FH’s forretningsudvalg har tidligere besluttet, at Lizette Risgaard kunne fortsætte som bestyrelsesmedlem i sine repræsentationer i Arbejdernes Landsbanks bestyrelse og AKF Holdings bestyrelse frem til FH’s næste ordinære kongres. Lizette Risgaard har årelang bestyrelseserfaring fra disse og en række andre repræsentationer og har repræsenteret fagbevægelsen i en række fora, komitéer og nævn. FH har ikke nyt at tilføje til sagen.”

Kan fortsætte længere

I kommentaren står der, at Risgaard fortsætter til den næste ordinære kongres i FH. Den ligger i efteråret 2026.

Risgaard bliver dog ikke udnævnt til posterne på FH’s kongres. Det sker nemlig på de pågældende selskabers generalforsamlinger, som finder sted om foråret.

Det betyder, at hvis FH vælger Risgaard som deres repræsentant til bestyrelsen til generalforsamlingerne i 2025 og 2026, skal hun først forlade bestyrelsesposterne til deres generalforsamlinger i foråret 2027.

FH har tidligere bekræftet overfor Ekstra Bladet, at Risgaard kunne fortsætte på de to bestyrelsesposter.

Ifølge Jyllands-Posten er det dog nyt, at det kan gælde helt frem til 2026/2027.

En voldsom sag 

Lizette Risgaard trak sig som FH-formand i 2023 efter en række anklager om grænseoverskridende adfærd.

I lyset af anklagerne rejst udarbejdede advokatfirmaet Kromann Reumert en rapport om anklagerne.

Her var konklusionen, at der var bevis for tre tilfælde af uønsket berøring.

Emma Inge Hansen er journalist på Netavisen Pio.


Flere artikler om emnet

Kommentarer

Lizette - Var din undskyldning en fejl fra din side. Skal det forstås således, at du mener at have en ubetinget ret til at rage på det modsatte køn?

Den berøring de unge mænd har været udsat for har nok ikke været så alvorlig når de først står frem og anmelder det flere år efter det er sket. Ifølge de oplysninger de er kommet med skete det i 2019. Gad vide om de skal have psykologhjælp for at komme videre i livet.

Bent, prøv lige at sætte 'kvinder' ind i stedet for 'mænd' i dit indlæg, skægt at tonen er så chauvinistisk når det gælder krænkelser af mænd. Er du ligeså frejdig i dine udtalelser når det gælder om at forklejne krænkelser af kvinder??

Annonce