Malerformand: Nu skal der helt andre boller på suppen i kampen mod asbest
Malerformand: Nu skal der helt andre boller på suppen i kampen mod asbest
TV2-afsløring viser, at kyniske virksomheder stadig gambler med menneskers liv. Nu kræver det flere kontroller, flere tiltaler og en national plan mod asbest, mener formand for Malerforbundet og Danske Byggefags arbejdsmiljøudvalg
TV2’s afsløringer af groft uforsvarligt asbestarbejde viser, at vi stadig har et alvorligt problem i byggebranchen.
Når autoriserede virksomheder kan bryde reglerne og udsætte både arbejdere, naboer og omgivelser for farlige asbestfibre, så er det et tegn på, at der stadig er aktører i branchen, som er villige til at gamble med menneskers liv og helbred.
Det er dybt alvorligt. Op mod 300 danskere dør hvert år af sygdomme forårsaget af eksponering for asbest, hovedsageligt lungehindekræft. Ser man lidt bredere end bare lungehindekræft, så er tallet 4 gange så højt.
Uanset hvad, så er det alt, alt for mange dødsfald efter alvorlige sygdomsforløb, som kunne være undgået.
“Nu skal der helt andre boller på suppen”
SVM-regeringen har taget en række vigtige skridt for at styrke indsatsen mod asbest. Blandt andet med den nye autorisationsordning og skærpede regler for arbejdet. Det er gode og nødvendige tiltag.
Men TV2’s afsløringer viser også, at lovgivning alene ikke løser problemet. For der findes stadig banditter i branchen, som er ligeglade med reglerne og forsøger at slippe afsted med det.
Derfor er vi nødt til at sige det tydeligt. Nu skal der helt andre boller på suppen.
Læs også:Fagbosser skuffede over dom i asbest-sag: “En direkte hån”
For det første kræver det flere ressourcer til Arbejdstilsynet. Hvis reglerne skal have en reel effekt, skal der også være myndigheder, der kan kontrollere, at de bliver overholdt. Det kræver flere penge, så Arbejdstilsynet kan gennemføre langt flere og mere målrettede kontroller med asbestarbejde.
For det andet kræver det, at politi og anklagemyndighed rejser flere sager. Når virksomheder groft tilsidesætter reglerne og udsætter mennesker for asbest, skal det have konsekvenser. Der skal rejses tiltaler, og dem der gør det her, skal dømmes.
For det tredje har Danmark brug for en national handlingsplan mod asbest. Vi ved, at der stadig findes store mængder asbest i danske bygninger. Derfor er der brug for en samlet plan for, hvordan vi får det fjernet forsvarligt og sikkert.
Asbest er ikke bare et problem fra fortiden. Det er en nutidig risiko, som stadig koster menneskeliv. Derfor skal indsatsen mod farligt asbestarbejde styrkes markant.
For dem der gambler med menneskers liv, må konsekvensen være klar: I slipper ikke afsted med det.
Kommentarer
Der er ca. 16000 personer om…
Der er ca. 16000 personer om året, der dør af rygerelateret sygdomme, hvorfor kræver man ikke et forbud mod salg og handel med tobak?, her var der da virkelig mange menneskeliv at redde.
300 asbestrelaterede dødsfald om året er også mange, men i forhold til tobak udgør det kun et dødsfald hver gang der dør 50 personer af rygerelateret sygdom. Hvorfor er der ingen som vil stoppe for handel og forbrug af det "farlige" stof, tobak?
Der er forskel på private…
Der er forskel på private valg og arbejdsrelateret risiko for alvorlig sygdom. Men asbesthysteriet har efter min mening taget overhånd. Har faren ved indånding af asbestfibre været kendt længe inden advarslerne?
Asbest er ikke giftigt og kun alene en risiko, hvor der arbejdes med det i lukkede rum, hvor fibrene kan indåndes.
Her kræves behørig beskyttelse, og bryder man som arbejdsgiver loven, skal det have alvorlige konsekvenser. Arbejdstagere er dog ikke friholdt for ansvar for eget helbred, vil jeg mene. Det er ikke ulovligt at bruge hovedet selv.
Mette Frederiksen har her i…
Mette Frederiksen har her i folketingsvalgkampen travlt med at sælge budskabet:
Forureneren betaler! Forureneren betaler! Forureneren betaler!
Uden at hun en eneste gang har analyseret budskabet, når det drejer sig om
1) forurening som forbrug af cigaretter medfører
2) forurening som CO2 udslippet fra flyrejser bevirker
3) forurening som asbest i et hav af produkter forårsager
Det eneste som fruen har kastet sig over er gammel socialdemokratisk rødvin på genbrugsflasker: landbruget er nogle svin!
Og det kører derudad for fruen…
Hvis landbruget blev nedlagt var al forurening i Danmark død og borte…
Det er hvad begavelsen rækker til når man “er jo socialdemokrat der fører socialdemokratisk politik”, som statsministeren siger!
Her er ingen innovation eller følgen med tiden!
Socialdemokratiet er Socialdemokratiet!
Engang var Socialdemokratiet lig med fagbevægelsen!
Derfor er det fantastisk når Formand for Malerforbundet og formand for Danske Byggefags arbejdsmiljøudvalg Tonny Olsen kan gøre statsministeren blot lidt klogere…
Forureneren lå oprindelig i Ålborg, men er nu solgt ad flere omgange og det bliver ekstremt svært at få “forureneren til at betale”.
Det ved de danske boligejere for eksempel godt for rigtig mange har prøvet at betale for skader på huset, hvor “de nye gode og fair regler” koster kassen for den enkelte boligejer selv om forsikringsselskaber tager sin del af udgifterne.
Danske boligejere har en meget forskellig økonomi og moral.
Det er velkendt at polske håndværkere har gyldne tider i Nordsjælland især når taget skal skiftes…
Forureneren betaler….
Men forureneren har forladt Ålborg for lang tid siden…
Nu er forureneren pludselig blevet til boligejerne, der i god tro har købt asbettagplader eller overtaget huset fra tidligere ejere…
Boligejere havde ikke en kinamands chance for at vide “at de var forurenere”…
Tonny Olsen har derfor fat i en sag der burde være hovedemne i folketingsvalgkampen.
Løsningen er at Danmark har brug for en asbest-fond, der rydder op efter asbest-fabrikkerne i Ålborg. Fonden skulle hjælpe forsikringsselskaberne og boligejerne med at betale regningerne, når oprydningen efter asbestforureningen skal betales. Så ville opgaverne ende hos de af regeringen autoriserede selskaber og virksomheder…
Men nu gælder det Socialdemokratiets udskamning af dansk landbrug…
Dansk eternit fabrik slap fri i denne omgang..
Dansk Eternit Fabrik, stiftet i 1927 i Aalborg, var en pioner inden for produktion af fibercementbaserede tag- og facadeplader. Virksomheden omlagde produktionen fra asbest til asbestfrie materialer i 1980'erne. Fabrikken lukkede i 2004, og området er i dag omdannet til en ny bydel kaldet "Eternitten“
Forureneren betaler, siger statsminister Mette Frederiksen.
Der er brug for endnu en fond!
Landbrugsfonden!
Der kan opkøbe al dansk landbrug!
Så forureneren betaler!
Forbrugerne!
Forbrugerne af asbestplader, asbestmaling, asbest…
Forbrugerne af grisekød
Forbrugerne af mælkeprodukter
Forbrugerne af oksekød
Forbrugerne af sko
Sjovt nok valgte statsministeren “grise” som sit valgtema.
Ikke mælk, youghurt, smør, oksekød,
Landbruget skulle for alvor piskes med grisehalen…
En fed valgkamp af Danmarks største forurener med spagetti kødsovs, som fruen lige havde givet “en fødevare-check” til så priserne på grisekød kunne holdes endnu længere nede, så forbrugeren=forureneren kunne forbruge = forurene endnu mere…
Lav en landbrugs-fond og opkøb danske landbrug,
Så kan alle større byer i Danmark omgives med en kæmpe park som i Ålborg!
Navnet “Landbruget” ville lyde flot!
Alle byboere og skolebørn kun hver dag plante et nyt træ og nyde synet af ulve, elge og bjørne…
Fødevarerne kan købes billigt i Polen.
Og med Danmark som en ren naturpark, er der ingen grund til flyrejser.
Alt er jo lige uden for bygrænsen…
Lad os starte med asbestfonden!
Pengene kan passende komme fra 300% afgifter på alle flyrejser…
Forureneren betaler…
Alle ved at flyrejser ødelægger vort klima!
Ingen vidste at asbest var farligt i et par årtier…
Alle ved at pesticider og nitrat i grundvandet er noget griseri og farligt for helbredet og rent drikkevand….
Alligevel spiser danskerne - forureneren- svinekød i stor stil!
Spagetti-kødsovs-Mette er den værste af alle!
Hun ved det! Alligevel spiser hun løs!
Stop dansk eternitfabrik! Nu!
Stop dansk landbrug! Nu!
Lad flyafgifterne - forureneren af CO2 - betale den landbrugs-fond, der langsomt men sikkert køber landbrug efter landbrug.
Begynd der hvor grundvandet er mest forurenet!
Men hvad gør vi med rygerne? Forureneren betaler?
Statens samlede provenu (indtægter) fra afgifter på tobak (herunder cigaretter) i Danmark har i de senere år ligget i omegnen af 8-9 milliarder kroner årligt.
Forureneren - forbrugerne- betaler….
Samfundsomkostninger: Rygning koster samtidig sundhedsvæsnet over 13 mia. kr. årligt.
“Rygerfonden” betaler således omkring 4 milliarder om året for forureningen “rygere”
Tænk hvis statsminister Mette Frederiksen blot havde givet landmændene 4 milliarder om året og købt foruret landbrugsjord op.
“Landmænd er nogle svin!”
Mette Frederiksens valgmotto!
Tænk hvis det retfærdigt hed “Rygere er nogle samfundsvin!”
Nu træder Mette populært på ganske få danskere:
Antallet af heltidslandmænd i Danmark er faldende, fra ca. 12.300 i 2010 til 7.500 i 2020.
Forureneren betaler:
I 2024 ryger ca. 17 % af den voksne danske befolkning dagligt eller lejlighedsvis, hvilket svarer til omkring 800.000 personer. Mens 11 % ryger dagligt, er 6 % lejlighedsrygere. Rygning er nogenlunde ligeligt fordelt mellem kønene.
Hvor er du Mette: Rygere koster 4 milliarder om året netto.
Forureneren betaler: Asbest i danske boliger?
Det anslås, at der er omkring 400.000 til 1,5 millioner boliger eller husstande i Danmark, der indeholder asbest i forskelligt omfang.
Asbesttage: Der findes ca. 1,3 millioner asbesttage i Danmark.
Omfang: Asbest findes i mange ældre huse, primært i tage, men også i loftplader, isolering og fliseklæb..
Salg af huse: En analyse fra november 2025 viste, at 43 procent af de solgte boliger det år var mulige "asbestbomber".
Risiko: Det er ikke farligt at bo i et hus med asbest, så længe det er indkapslet og intakt, men det er farligt, hvis asbesten frigøres ved nedrivning eller reparation.
En asbestfond i Danmark bliver nødvendig!
Ifølge Mette Frederiksen er Danmarks største fjende Putin.
Forureneren betaler:
Nye tal fra Forsvarsministeriet viser, at det danske forsvarsbudget dermed når op på næsten 108 milliarder kroner i år.
Antal døde danske soldater eller danskere på grund af Putin: O
Antal døde danskere på grund af asbest: Det er dybt alvorligt. Op mod 300 danskere dør hvert år af sygdomme forårsaget af eksponering for asbest, hovedsageligt lungehindekræft. Ser man lidt bredere end bare lungehindekræft, så er tallet 4 gange så højt.
Antal døde danskere på grund af rygning: Omkring 16.000 danskere dør for tidligt hvert år som følge af rygning. Dette svarer til, at tobaksrygning er årsag til næsten hvert tredje dødsfald i den voksne danske befolkning, hvilket gør det til den største forebyggelige årsag til sygdom og død i Danmark.
Statsminister Mette Frederiksen er skide ligeglad med danskernes liv. Hun prioriterer kun danskernes frygt for krig og sin egen genvælgelse som en stærk leder der redder Danmark imod Putin.
Alt imens dør danskere som fluer på grund af rygning og asbest!
Rent drikkevand! Sprøjteforbud i hele Danmark! Kuper dansk landbrug!
Risikovurdering: Et internationalt ekspertpanel har vurderet, at en sænkning af grænseværdien for nitrat kunne forhindre 57-90 tilfælde af tarmkræft om året. Det er en del af de ca. 5.000 danskere, der årligt får tarmkræft.
Dødsfald: Nogle kilder anslår, at flere hundrede danskere dør for tidligt hvert år på grund af landbrugets kvælstofudledning, hvilket inkluderer effekten fra nitrat i drikkevandet.
Så kender vi Mette Frederiksen igen:
Nogle få danskere døde af corona på grund af mink.
Så var Socialdemokraten der jo er socialdemokrat på banen igen.
Skurken dansk landbrug måtte af med minkerhvervet!
Pris: Prisen for, at alle mink skulle aflives under coronakrisen, står nu til at overstige svimlende 30 milliarder kroner efter en ekstra-regning på 530 millioner kroner til Minksekretariatet, som behandler minkavlernes erstatningssager.
Tænk hvis Mette Frederiksen havde brugt de 30 milliarder til at hjælpe boligejerne af med deres asbest på forsvarlig og sundhedsmæssigt forsvarligt vis…
Hvad med et totalt rygeforbud i Danmark?
Nej jyde-forfølgelsen af dansk landbrug!
Det er der stemmer i!
F-35 cockpit Mette Frederiksen er da ligeglad med asbestramte danske boligejere, danske rygere, og Paris-aftalernes største syndere 3 millioner danske CO2 flysyndere.
Klimaet og forureningen rager da fruen en høstblomst!
Det handler om at blive genvalgt!
Jyde-forfølgelse!
Taktikken der har virket siden 1933!
Den grønne trepart er en død sild!
Alting har sin pris!
Som asbest i produkterne fra Ålborg!
Som nikotin i cigaretter!
Som nitrat i drikkevand!
Som coronasmitten fra mink!
Magtsyge imod detailstyring!
Shoppingpigen imod “den der skaffer pengene”!
Socialdemokratiet imod Venstre!
Danskerne er Mette da ligeglad med!
Det ved fagbevægelse!
Store Bededag tog Mette Frederiksen fra dansk fagbevægelse:
Men det værste: “ Det er dybt alvorligt. Op mod 300 danskere dør hvert år af sygdomme forårsaget af eksponering for asbest, hovedsageligt lungehindekræft. Ser man lidt bredere end bare lungehindekræft, så er tallet 4 gange så højt.
Hvor er Mette med fagbevægelsens budskab?
Halekupering! Halekupering! Halekupering!
Først halekuperede Mette folkeskolelærerne!
Så halekuperede hun sygeplejerskerne!
Så alle fagforbund med afskaffelsen af Store Bededag!
Så lyt dog kvinde:
“ Det er dybt alvorligt. Op mod 300 danskere dør hvert år af sygdomme forårsaget af eksponering for asbest, hovedsageligt lungehindekræft. Ser man lidt bredere end bare lungehindekræft, så er tallet 4 gange så højt.
Ikke en dansker kommer til at dø på grund af Putin….
Krigsliderlig!
Ja, men på den helt forkerte bane!
Troels Lunds eneste svage sted var “grisehalen”.
Jyde-bashing af værste slags!
Det er dybt alvorligt. Op mod 300 danskere dør hvert år af sygdomme forårsaget af eksponering for asbest, hovedsageligt lungehindekræft. Ser man lidt bredere end bare lungehindekræft, så er tallet 4 gange så højt.
Brug 10 milliarder af Forsvaret til en asbestfond!
Tak til Tonny Olsen!
Tilføj kommentar