Nej, Mette Frederiksen har ikke svigtet hverken velfærd eller socialdemokratiske værdier

Debat

Nej, Mette Frederiksen har ikke svigtet hverken velfærd eller socialdemokratiske værdier

Det er nemt for både politikere og blå medier at udnytte det faktum, at vi ikke selv bruger tid på at sætte os ind i eksempelvis politik. Så her kommer en liste over SVM-regeringens resultater inde for velfærdsområdet

Mette Frederiksen (S), statsminister (Arkivfoto)
Billedtekst
Mette Frederiksen (S), statsminister (Arkivfoto)
Foto: Statsministeriet/Martin Bech Knudsen
Dette er et debatindlæg og udtrykker skribentens holdning. Bland dig i debatten nedenfor - eller send dit indlæg til os her.

Da de blå medier har svært ved at formidle de tiltag SVM-regeringen får gennemført grundet fnidder.

Når der i hver omtale af SVM-regeringen og dens resultater kun fokuseres på det negative og at på at finde håret i suppen, og de blå kommentatorers private meninger fylder det meste, får man ikke indblik i hvad det er, der er vedtaget til gavn for velfærden i Danmark. 

Mest af alt kan man læse, og høre især på de sociale medier at Mette Frederiksen har svigtet velfærden, og har svigtet de Socialdemokratiske værdier, ja hvis ikke man hører andet end de politiske budskaber fra de blå medier, og ikke selv følger med kan man måske godt få det indtryk. 

Men her er det vigtigt at erkende, at vi i Danmark er blevet nogle dovne demokrater, forstået på den måde, at vi forventer at få alle informationer serveret for næsen af os, men det sker ikke. 

Derfor nu til fakta om beslutninger som er vedtaget af SVM-regeringen på velfærdsområdet

I stedet er det nemt, for både politikere og de blå medier at udnytte det faktum, at vi ikke selv bruger tid på at sætte os ind i eksempelvis politik. 

Derfor nu til fakta om beslutninger som er vedtaget af SVM-regeringen på velfærdsområdet, der vil stå ting som nogen vil påstå ikke hører ind under velfærd, men det, der her bliver beskrevet gør. 

Læs også:Skal det blå hylekor virkelig have lov til at overdøve regeringens resultater?

For velfærd er mange ting. Det handler eksempelvis ikke kun om kroner og øre, det handler også om trivsel og muligheder, så fremtidens velfærd også sikres til de næste generationer. 

SVM-regeringen har opnået godt og vel 70 resultater ind til nu, på fire hovedområder:

Ansvarlig økonomi og beskæftigelse.   

Velfærd. 

Grøn omstilling. 

Tryghed og sikkerhed. 

SVM-regeringens vedtagelser inden for velfærdsområdet

Lønløft til velfærdsmedarbejdere på tre milliarder kroner. Inden denne beslutning måtte 45 procent af stillingsopslagene opgives, det er nu faldet til kun 14 procent. I november 2024 var der ansat 745 flere årsværk. 

Der er vedtaget en 2030 plan, som bliver det største løft i 15 år. 

Fem milliarder kroner til sundhed i 2030, herunder en ny kræftpakke i 2026. 

Sundhedsreform med blandt andet flere læger, hvor behovet er størst, og nye rettigheder til kronikere. 

Forebyggelsesplan med blandt andet strammere regler og højere afgifter for nikotin. 

Modernisering af abortloven med ny grænse på 18 uger for fri abort. 

Udvidelse af retten til fertilitetsbehandling med flere forsøg og gratis hjælp til barn nummer to. 

Læs også:Ungdomspolitikere i fælles opråb: Regeringens fokus på fertilitet er godt, men vi skal længere

Løft af psykiatrien og mere tryghed for medarbejderne. 

Ældrereform med selvbestemmelse, tillid og lokal forankring. 

Skærmene ud af vuggestuer og børnehaver. 

Omfattende frisættelse af folkeskolen og mere indflydelse til skolebestyrelserne. 

Intensiv undervisning og hjælp til elever med udfordringer i dansk eller matematik. 

En halv milliard til skolebøger og stor investering i bedre faglokaler og udemiljøer. 

Erhvervspraktik til alle og mulighed for juniormesterlære i udskolingen. 

Kortere skoledag for de yngste elever. 

Sænkelse af klasseloft fra 28 elever til 26 elever i 0.-2. klasse. 

Droppet uddannelsesparathedsvurderingen. 

Læs også:Troels Lund får nu endelig sit håndværkerfradrag - SF og De Radikale får skolemad på forsøgsbasis

Omfattende forsøg med skolemad. 

Taxameterreform til gavn for gymnasier og erhvervsskoler i tyndtbefolkede egne. 

900 millioner kroner til styrkelse af kvaliteten på erhvervsskoler. 

Løn under uddannelse til SOSU-elever over 25 år. 

Universitetsreform med ny dimensionering og nye uddannelsesveje.  

Opgør med slettereglen, så ordblinde ikke skal screenes igen og igen. 

To årlige togter til Skoleskibet Danmark og Skoleskibet Georg Stage. 

Læs også:En amerikansk Mette Frederiksen havde slået Donald Trump

Nye kommunale pladser på botilbud for 1,3 milliarder kroner. 

Museumsreform for mere enkelt og retfærdig fordeling af tilskud. 

Forsøg med kulturpas og -forløb til udsatte unge. 

Opgør med regler, der spænder ben for frivillige og foreninger. 

Der er afsat 4,6 milliarder kroner i den samlede plan i udspillet, som hedder 'En stærkere psykiatri'. 

En direkte usand påstand

Så at påstå at der ikke sker noget på velfærdsområdet, og at Mette Frederiksen har svigtet velfærden, og har svigtet de socialdemokratiske værdier, er en direkte usand påstand. 

Et andet vigtigt faktum er, at hvis ikke Mette Frederiksen havde haft modet til at lave en SVM-regering, havde hun aldrig fået den gamle blå sparebande Sophie Løhde (V), Lars Løkke Rasmussen (M) og Troels Lund Poulsen (V) med på alle disse tiltag. 

Kai Nordhald Bloch

Pensioneret smed og maskinarbejder. Tidligere afdelingsleder i Dansk Metal og tidligere medlem af kommunalbestyrelsen på Mors for Socialdemokratiet.

Læs mere om:

Kommentarer

Indsendt af Jan (ikke efterprøvet) den Fredag den 11.04.2025 - 20:25

Selvfølgeligt har hun svigtet alle Socialdemokratiske værdier, svigtet de svageste i samfundet og i stedet kastet kærligheden på Troels og Venstre.
Så må man jo stemme rødt ved næste valg.

Indsendt af Thor (ikke efterprøvet) den Fredag den 11.04.2025 - 22:22

Som svar til af Jan (ikke efterprøvet)

Jan har i øvrigt aldrig været socialdemokrat eller stemt socialdemokratisk, så at han stemmer noget andet også næste gang, er vist verdens mindste overraskelse.

Indsendt af Kai Nordhald Bloch (ikke efterprøvet) den Fredag den 11.04.2025 - 23:04

Som svar til af Jan (ikke efterprøvet)

Jeg forstår din frustration når man ønsker at tro noget andet, og så få fakta serveret på et sølvfad, det er svært men lev med det. Men du alene beviser min påstand tak for det.

Indsendt af Arne Jensen (ikke efterprøvet) den Fredag den 11.04.2025 - 23:50

Jan hvorfor skriver du ikke hvilken af de resultater,
som Kaj Nordhald Bloch har listet op, som du er utilfreds
med. At få løftet alle de offentlige ansatte til en
højere løn, og og vist at samfundet gerne ville påskønne
den indsats, som de har leveret, trods det faktum, at
mange af de faggrupper har været fejlplaceret, siden
tjenestemands reformen i 1969. Endelig blev disse grupper
løftet til en løn, som de fortjener.
Der er sikker stadig grupper af lønmodtagere, som halter
bagefter, men et sådan markant løft af hele faggrupper,
ville aldrig være sket uden denne udskældte SVM regering.
Sandheden er også, at det kun var partiet Venstre, som
ikke før valget i 2022, havde et valgløfte om en regering
over midten af det politiske landskab.
Og Jan du må da medgive, at det er længe siden, at der er
gennemført politiske vedtagelser, med så mange politiske
partier som har deltaget, i løsningen af disse store
tunge emner. Vi kan ikke alle være enige.
Men Kaj har jo ret i, at der er vedtaget mange store løft,
i de opgaver som en regering løse.
Se på hvor mange midler der er tilført forsvaret, nu kan
det være, at vi får et forsvar, hvor der er flere af de
ansatte som ønsker at forblive i tjenesterne.
gøre tjeneste

Indsendt af Kurt (ikke efterprøvet) den Lørdag den 12.04.2025 - 07:57

Socialdemokraternes egen 60-er verdensbillede er sgu vågnet.🤣🤣🤣

Indsendt af Aksel Jensen (ikke efterprøvet) den Lørdag den 12.04.2025 - 10:41

Når den danske model kommer til at arbejde selv på regeringsniveau, ja, så viser modellen sin styrke.

Offentligt ansatte har ikke haft det bedre siden Dyremose var finansminister.

I 1979 valgtes Dyremose til Folketinget for Det Konservative Folkeparti, hvor han i 1982-83 blev ordfører. Forløbet ledte til to ministerperioder: 1986-1989 som arbejdsminister i regeringerne Poul Schlüter I, II og III. 1989-1993 som finansminister i regeringerne Poul Schlüter III og IV.

Mette Frederiksen taler altid positivt om den danske model. Med statsministeren som arbejdsgiver for de offentligt ansatte har sygeplejersker, og sosu’erne og pædagoger fået arbejdsvilkår, der nærmer sig de privatansatte, som kan strejke sig til fornuftige løn og arbejdsvilkår igennem den såkaldte danske model.

Antallet af offentligt ansatte bare stiger og stiger trods politiske intentioner om at vende udviklingen. Antallet af fuldtidsbeskæftigede i det offentlige nåede i 2. kvartal i år op på hele 767.000 fuldtidsbeskæftigede. Samtidig rundede antallet af offentligt ansatte, der beskæftiger sig med administration, 100.000.

SVM regeringen har med fuld beskæftigelse måttet sikre de nødvendige varme hænder i velfærdssamfundet Danmark.

Om SVM formår at forklare det til vælgerne ved næste valg er tvivlsomt oven på afskaffelsen af Store Bededag, klovnebussen og 500 milliarder til Trump.

Den danske model er fantastisk især med Mette Frederiksen som arbejdsgiver.

Men, men, men,…

Danmark befinder sig midt i den største oprustning af forsvaret i nyere tid, og der skal findes milliarder og atter milliarder, hvis vi varigt skal leve op til de styrkemål fra NATO, som ventes at komme.

Men danskerne er ikke parate til, at de øgede forsvarsudgifter skal finansieres ved at forringe velfærden eller den offentlige service.

Truslen imod Danmark kommer til at afgøre det næste valg…

Den danske model trues ikke bare fra Putin, men også af Trump…

Karup, Skrydstrup og Ålborg kommer til at spille en særlig rolle…

Med Trump i baghaven, bliver Putin pludselig nærværende for pædagoger, sygeplejersker og sosu’erne.

Mette er i krig og arbejdsgiveren har langt færre penge at dele ud til de enkelte faggrupper…

Nu gik det lige så godt!

Flyafgifter bliver en væsentlig del af forsvarsudgifterne!

Hvordan skulle SVM og venstrefløjen ellers nå klimamålene for 2030 og 2035!

Erhvervslivet kommer til at køre for fuld fart!

Hvor skulle penge ellers komme fra?

Klimaministeren betaler i øjeblikket prisen for Danmarks desperate situation…

Venstrefløjen vil ikke af med deres ferierejser, altså må klimaministeren ryge og rejse…

Hykleriet vil ingen ende tage…

Og snart ryger hele regeringen på hastighed…

Køb, køb, køb,

Der bliver lavet fejl, der bliver lavet fejl,…

Alt imens leder hele oppositionen efter håret i suppen…

Alt imens der i USA udstedes dekret på dekret…

Selv russere og kinesere er helt rundt på gulvet…

Kun Xi bevarer roen …

Fejlfinderens rolle i en verden der blot kører hurtigere og hurtigere…

Når venstrefløjen tilbyder 100% flyafgifter ud af landet, ja, da bliver der råd til det hele…

Men gud hvor trænger selv klimaudvalget til en charterferie…

En samlet opposition har erklæret mistillid til Lars Aagaard (M) i klimaudvalget…

Klimaet er reddet! Og sommerferien! Uden flyskam!

Derimod må Lars Aagaard skamme sig!

En skammelig regering uden resultater…

Det var ellers det ministeren lod sig ansætte til…

Nu blev det til snakken!

Og klimaudvalget jublede!

Endelig noget at give sig til…

Inden flyrejsen…

Nej, Mette Frederiksen har ikke svigtet hverken velfærd eller socialdemokratiske værdier..

Snart er alle flysæder fyldte.

Det fortjener klimaet efter en lang og hård kamp på tre timer imod en genstridig minister…

Venstrefløjen nød det! Alle vinger var slået ud…

Desværre er fuglen allerede fløjet til Færøerne og Grønland!

Her er klimaet langt mildere…

Indsendt af Pia Hansen (ikke efterprøvet) den Lørdag den 12.04.2025 - 10:49

Trump, oprustning og økonomi. Det er åbenbart noget der kan få os til at rykke, hvor der uden tøven frigives så vilde milliard beløb som aldrig set før i historien.

Men til hvilken nytte?

Til hvilken nytte, når vi ikke har fattet det nødvendige i at prioritere de menneskeskabte klimaforandringer, som nu har kurs mod game-over. Et stort flertal af klimaforskere i Danmark vurdere nu, at verden har kurs mod et meget varmere klima end de 1,5 grader celsius. Forskerne mener heller ikke en begrænsning af temperaturstigningen til 2 grader celsius længere er realistisk - Og det alt imens CO2 udledningen fortsat stiger med 2% år efter år.

Den største trussel er hverken Rusland, Kina, Trump. Det er helt entydigt den klimaforandring vi med raketfart bevæger os hen i mod. Det er her de mange milliarder burde satses. Men ikke engang SF prioritere klimaet som første prioritet her i Danmark.

Vi magter ganske enkelt ikke at bryde med kapitalismens ødelæggelser, men satser i stedet hele puljen på et klimafiks mirakel fra himlen.

Det her kommer vi til at fortryde bittert. Og de fremtidige generationer tilgiver os ALDRIG for den manglende handling for at undgå katastrofen, da det fortsat var muligt.

Men en masse krudt og kugler. Det har vi da på lager.

Når du skriver vi , så går jeg ud fra at du mener det globalt , på menneskehedens vegne.
Jeg mener ikke vi som danskere har noget at skamme os over i den kontekst .
Om så vi brugte hele vores nationale forsvarsbudget på miljø og klima foranstaltninger, så ville det hjælpe uendeligt lidt.
Skal det stoppes , så er det de store syndere der skal ændre deres fokus på den triste udvikling.

Indsendt af Kai Nordhald Bloch (ikke efterprøvet) den Lørdag den 12.04.2025 - 13:22

Som svar til af Pia Hansen (ikke efterprøvet)

Pia Hansen er det ikke lige i overkanten, at beskylde den danske regering/folketing for al verdensklima problemer. Det jeg ved er at Danmark er førende på at gøre noget ved de klimaproblemer der er skabt af verden, vi har endda fået klimarådets anerkendelse af at vi når de mål der er sat. Så er det underligt at du påstår at hverken Rusland, Kina eller Trump er en fare for klimaet, du er åbenbart ikke klar over, de tilhøre gruppem af de værste forudrenere som intet gør eller vil gøre noget for at forbedre klimaet, jo de er dobbelt farlige.

Indsendt af Pia Hansen (ikke efterprøvet) den Lørdag den 12.04.2025 - 15:11

Klimaforandringen er global. Det siger vist sig selv.

Men fakta er vi (red.: globalt) er på vej ud over klimaafgrunden. Og så er det egentlig ligegyldigt hvad Danmark gør eller ikke gør.

Jeres modkommentar siger bare, hvor meget op ad bakke det her er. Ressourcestærke mennesker står i kø i Kastrup lufthavn for at komme på den næste ferie. Og ressourcestærke sommehusejere i første række kræver opførelse af diger og erstatninger. Ressourcestærke landmænd kræver at fortsætte deres produktion for at øge indtjeningen - I stedet for at protestere over udviklingen.

Vi (red.: globalt) er ude af stand til at handle på noget vi kun kan se konturene på. Vi (red.: globalt) er kun i stand til at handle på det umiddelbare.

Der er flere klima point-of-no-return, som bygger på mange facetter. Og ingen ved hvornår de er overskredet. Men når vi kan se konturerne på forandringen med mere regn, mere tørke, flere naturbrande, flere storme, et arktis som smelter med rekorthøje temperature, en golfstrøm som sætter farten ned, permafrosten tøer op med enorme udledninger af metan til følge, så kan vi (red.: globalt) vist godt regne med noget er sket med point-of-no-return.

For at trøste os selv og for at kunne drømme videre som forbrugere har vi opfundet begrebet grøn vækst, grøn økonomi, ja grønne grise og meget andet grønt. Ikke for at redde klimaresterne. Men for at skabe mere vækst så vi kan fortsætte med at være rige og blive endnu rigere.

Og sådan kunne jeg blive ved - For det er ganske enkelt og sørgeligt ustoppelig. Det kan vi globalt ikke finde ud af. For tænk hvis vi taber og andre vinder - Det her er klimakrig. Den sidste krig.

Indsendt af Dahl (ikke efterprøvet) den Lørdag den 12.04.2025 - 15:54

Den får ikke for lidt, vel. Jeg kan ikke påstå, at jeg ved, at danskerne ikke gider sætte sig ind i politik; men man kan altså kun læse de aviser, man kan betale for. Det bliver så, for mig, til Randers amtsavis og piopio. TVavisen forsvandt med deres login finte. Jeg har ingen tillid til medier, der vil styre, hvad jeg skal se.
Det er da rigtigt at "velfærd er mange ting. Det handler eksempelvis ikke kun om kroner og øre, det handler også om trivsel og muligheder". For mig betyder det så også noget, at man er nødt til at se på elpriserne, om man kan få varm mad denne aften eller måske vaske tøj.

"Udvidelse af retten til fertilitetsbehandling med flere forsøg og gratis hjælp til barn nummer to". Ja det er en rigtig god ting i en verden, der er ved at gå til i overbefolking og grådighed.

"Ældrereform med selvbestemmelse, tillid og lokal forankring". har jeg læst om i ældresagn, og jeg ser fine ord, men ikke mere.

"Sænkelse af klasseloft fra 28 elever til 26 elever i 0.-2. klasse". Den kan jeg godt huske, de voksne også snakkede om, da jeg gik i skole i 1950'erne.

"Så at påstå at der ikke sker noget på velfærdsområdet, og at Mette Frederiksen har svigtet velfærden, og har svigtet de socialdemokratiske værdier, er en direkte usand påstand." Kan vi nok ikke blive enige om, da vi åbenbart ikke lever i den samme virkelighed. Når min ratepension snart forsvinder, så bliver min husleje større end min folkepension og ATP til sammen. Spændende fremtidsudsigter, der åbenbart ikke har noget med velfærd at gøre. I mine 79 leveår har jeg aldrig været så nervøs for fremtiden, som jeg er blevet efter MF kom til magten. Jeg var ellers så glad, lige da det skete.
Jeg er ikke enig i, at antallet af resultater er en succesparameter. Personligt ser jeg hellere på kvalitet end kvantitet; men sådan er vi jo så forskellige.
Det kan godt være, den nuværende regering har gjort en masse, men der langt mellem de tiltag, der ikke har gjort mig mere utryg. Men det har da nok ikke noget med velfærd at gøre.
Så til lykke med de socialaristokratiske værdier. Jeg kan ikke rigtig genkende dem mere. Med tiden afskaffes underklassen, når der ikke længere er råd til at bo og til mad, for når folk begynder at stjæle for at overleve, så er de jo bare kriminelle, ik? proletarer, puh-badr. Spær dem inde.
Jeg bliver heller ikke mere tryg af, at have en regering, der i 85 året for 9 april 1940, ønsker at inviterer en ny besættelsesmagt. Det bør udløse en meget lempeligere våbenlovgivning, når vi nu får Billy The Kid og Calamity Jane rendende rundt på den jyske prærie, eller skal vi bare være indianerne med ret til at blive mulet? Snakker vi stadig tryghed? Jeg har kuldegysninger.

Indsendt af Jørgen Bang (ikke efterprøvet) den Søndag den 13.04.2025 - 10:20

Jeg er ikke enig med hvad der er skrevet:
Vi startede med at fjerne Store Bededag - derefter gav regeringen en skattelettelse på 0 til pensionisterne 800 kr for enlavsløns arbejder og 12000 kr til de højest gagerede i vort samfund - jeg ved godt at der kom en millionærskat men hvis man tjener det samme om nåneden som en ufaglært tjener om året kan man godt betale ekstra.
Så roser du klasseloftet nedsættelse i de mindste klasser - det blev vedtaget før denne regering. Ydermere betragtes du det som en sejr at man har tilført ca 100 kr pr elev til uv- materialer. Denne regering har til gengæld fjernet 10 klasse -dog ikke på efterskolerne så de velstillede i dette samfund stadig kan benytte sig af et modningsår.
Og sådan komme man blive ved - summa summarum SD svigter sin rolle ved at være de mindre velstillede repræsentant og SD har glemt hvad begrebet solidaritet dækker over.
PS jeg har meldt mig ud af SD

Indsendt af Nielsen (ikke efterprøvet) den Søndag den 13.04.2025 - 12:26

Ansvaret åg tynger og forpligter.
Jeg er ikke enig i at S har glemt hvad solidaritet dækker over - De påtog sig det ultimative ansvar det er at stå i spidsen for en regering. Godt nok en mærkelig en af slagsen , som statsministeren har kaldt den .
Men det var nu engang de muligheder der var hvis S ønskede at være med til at præge den politiske dagsorden med både plus og minus . Det muliges politik kan man også kalde det.
Alternativet havde været en borgerlig ledet regering med radikal deltagelse - hvilket blandt andet havde betydet farvel til Arne pensionen etc .
SF havde jo også muligheden for at gå med i regering, men det havde de ikke lyst til dengang . I dag er de knapt så afvisende overfor tanken.

Indsendt af Jeppe Lindholm (ikke efterprøvet) den Søndag den 13.04.2025 - 22:08

I danskere ved slet ikke hvilken ufattelig værdi I har i den skattefinansierede velfærdsstat. Resten af verden er i dyb misundelse over, hvad I gennem fællesskab har skabt.

I ved virkelig ikke hvor enestående og værdifuldt det er.

At der er nogen, som stemmer på egoist partiet Liberal Alliance i et land som Danmark er svært at forstå. Men til sammenligning er USA det eneste land i verdens historien, som med rette samlet set kan og må kaldes et psykopatisk samfund.

Det skal Danmark ikke være en del af.

De bedste hilsener

Jeppe Lindholm, Thailand

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.