Det faktum får nu danske EU-politikere til at opfordre Norge til at øge støtten til Ukraine markant.
“Jeg synes, at nordmændene skulle gøre det anstændige og sende ... hvis ikke alle så virkelig mange af de her penge til Ukraine. Det ville klæde dem, når de har tjent så mange penge på den her krig,” siger medlem af Europa-Parlamentet, Christel Schaldemose (S), til Politiken.
Schaldemose er medlem af den delegation i EU-Parlamentet, som varetager forholdet til Norge.
Også SF’s EU-parlamentariker Kira Marie Peter-Hansen mener, at nordmændene på den baggrund bør sende mere støtte til Ukraine.
Kira Marie Peter-Hansen er også medlem af EU-Parlamentets Norge-delegation.
Det er det norske finansministerium, som har opgjort, at Norge i 2022 og 2023 har tjent over 800 milliarder danske kroner ekstra på at sælge gas til Europa siden Ruslands overfald på Ukraine.
1.270 milliarder norske kroner - svarende til knap 813 milliarder danske kroner
Ekstra-profitten til Norge for salg af gas i 2022 og 2023 udgør, ifølge det norske finansministerium 1.270 milliarder norske kroner - svarende til knap 813 milliarder danske kroner.
Norges støtte til Ukraine udgjorde, ifølge Politiken, i 2024 cirka 17 milliarder kroner.
Danmark donerede i 2024 cirka 27,4 milliarder kroner til Ukraine. Altså godt ti milliarder kroner mere end Norge.
Kommentarer
Så har Putins Rusland vel tjent 813.000.000.000 kr. mindre. Så det er vel kun godt.
Nu kan Norge jo ikke engang finde ud af at støtte Israel mod Hamas og Iran, så jeg ville ikke holde vejret ..