Annonce

Om jeg forstår, hvorfor vælgerne svigter Mette Frederiksen

Statsministeren har vundet flere sejre under SVM-samarbejdet. Derfor undrer pensioneret smed og socialdemokrat Kai Nordhald Bloch sig over den manglende opbakning i meningsmålingerne i dette debatindlæg
Foto: regeringen.dk
Statsminister Mette Frederiksen (S)
Jeg synes folk glemmer, hvem det var, der svigtede, da Mette Frederiksen (S) skulle danne regering.

Lad mig først konstatere, at hun klart og tydeligt oplyste vælgerne om, at hun gik efter en flertalsregering, og fik derefter det bedste valg for Socialdemokratiet i mange år.

Men da De Radikale og ikke mindst SF svigtede, blev det den trepartsregering vi har i dag. Der er for mig ingen tvivl om, at hvis SF havde haft modet til at gå med, så havde verden set anderledes ud.

Jeg vil også lige understrege, at hun blev revset for at stille et trusselsbillede op som var grunden til, at det var/blev en flertalsregering.

Og medierne giver efter langvarig kritik, nu faktisk uden direkte at skrive det, hende ret det- Det kan vi se med det trusselsbillede, de nu selv maler op.

Nu skal vi lige se på fakta

Medierne har meget svært ved at tro på at en socialdemokratisk statsminister og endda en kvinde, kunne klare den opgave at kunne holde sammen på regeringen som nu er to år.

Derfor skal hun kanøfles. Det var hende, der fik ret og dem, der tog fejl.

Jeg forstår heller ikke at nogle mener, at Mette Frederiksen har lavet en højredrejning, og svigter de svage.

Nu skal vi lige se på fakta.

Styr på sparebanden

Beskæftigelsen har aldrig været højre end nu, det betyder at mange, ja flere tusinde, er løftet fra dagpenge til løn. Alt anden lige er det en stor forøgelse af deres indkomst.

Samtidig skal vi huske, at Mette Frederiksen sikrede, at enlige forældre fik en højere skattelettelse end andre.

Hun har også ad flere omgange forhøjet ældrechecken, sidst permanent med 4.800 kroner, som gælder for 2025.

Så at påstå der ikke gøres noget for de svage er ikke rigtigt. Selv pensionisterne fik den højeste stigning i 15 år også gældende fra 2025.

I mine øjne betyder det, at hun nu har låst Venstre og Moderaterne til ikke at gennemføre besparelser mange år frem i tiden

Jeg mener at hendes største bedrift, at det er lykkes for hende, at få sparebanden Sophie Løhde (V), Troels Lund Poulsen (V) og Lars Løkke Rasmussen (M), til at rette op på alle de nedskæringer de gennemførte, da de selv havde magten.

I mine øjne betyder det, at hun nu har låst Venstre og Moderaterne til ikke at gennemføre besparelser mange år frem i tiden, for de har med deres handlinger bevist overfor vælgerne, at de var en stor fejl.

Og glem ikke trepartsaftalen med landbruget, for hvem andre er det lykkes, at få parterne til at blive enige i, at stoppe forureningen fra landbruget?

Hvilken højredrejning?

Så at påstå at Mette Frederiksen er blevet højredrejet, er helt hen i vejret. Ja, hun har givet skattelettelser, men her sikrede hun, at almindelige lønmodtagere også fik og at enlige forsørgere fik ekstra lettelse.

Så kæmpe tillykke med dine mange sejre

Fakta er, at Venstre og Moderaterne er blevet mere venstredrejede end Mette Frederiksen er blevet højredrejet.

Så kæmpe tillykke med dine mange sejre, Mette Frederiksen, til gavn for velfærdssamfundet. Jeg ser frem til flere de næste to år.

Pensioneret smed og maskinarbejder. Tidligere afdelingsleder i Dansk Metal og tidligere medlem af kommunalbestyrelsen på Mors for Socialdemokratiet.


Flere artikler om emnet

Kommentarer

Ikke 1 (skriver 'et') ord om store bededag!
Hmmm, hvorfor mon?
.

Hej Kurt
Storbededag bliver et tema i mit næste skriv.

St. Bededag stjal Mette Frederiksen og Co ved højlys dag og det gjorde hun uden nogen som helst form for skrupler, for så bagefter bare at konstatere, at der så og sige næsten intet var sparet med dette indhug i befolkningens hverdag. Sådan har hun efterhånden ageret arkitekt i mange hovsa løsninger i den nu indskrumpede smalle trepartsregering. Håber sandelig hun må blive tvunget til at levere denne dag tilbage til alle dem der elskede denne nu for mange efterlyste fridag.

Min anke mod dannelsen af SVM er - udover st.bededag, ArnePlus-farcen, hjemtagelsen af ISIS-familierne, skattelettelserne til velhavere, opgivelsen af Rwanda.planerne mv. - mest, at S ikke havde is i maven efter valget til at lade de Radikale stege i deres eget sved og bare ladet de blå slås med sig selv og hinanden i en enkelt formentlig kort regeringsperiode for så selv at komme tilbage med samme styrke som ved valget.

Ups - glemte helt koranloven,og så endda næsten på 10-årsdagen for massakren på Charlie Hebdo! Føj for en dolk i ryggen på dem som "tak" for deres solidaritet og principfasthed! Puha ..

Ja, hvem elsker da ikke SVM ;.)

Grexit. Of a Greenlandic turn!

I Grønland har selvstændighedsbevægelsen kronede dage med landsstyreformandens melding om en mulig selvstændighedsafstemning.

Hvad vil Trumps meldinger gøre ved den debat?

- Det er deres land, vi taler om. Kun Grønland kan definere deres fremtid, messede Mette Frederiksen på TV 2 tirsdag eftermiddag.

- Ikke af alle os andre, fortsatte hun.

Selv Donald Trump er efter den danske statsminister. Måske fordi hun har været verdensførende i kampen imod Putin!

Den nye amerikanske statsminister vil sætte foden ned og vise hvem der bestemmer!

Det der skal til når Trump tager på besøg i Moskva!

Se Putin! Min søn rejser til Greenland. Og hvad sker der? Grexit!

Nu er jeg i Moskva! Rush out of Ukraine! I love Russia! Europe hate Russia! Europeans are racists! Russians are great people! Let’s make a deal?

53% af danskerne går ind for en grønlandsk afstemning om Grønlands selvstændighed!

Historien gentager sig! David Cameron tog chancen og tabte! Han er kendt for at udskrive den folkeafstemning, der førte til Storbritanniens udtræden af EU, Brexit.

Grexit!

Brexit! Britiske fødevarepriser tager stort hop
Prishop på de britiske fødevarer sender den på højeste niveau siden marts sidste år.

Statsminister Mette Frederiksen har fået den “krise”, der kan blive hendes redning som krise statsminister!

Takket være Trumps Grexit!

Verden har brug for Danmark som aldrig før!

SF var og er imod al fossilt! Den grønlandske undergrund er kun fossiler!

Trump imod SF! SF der vil give grønlænderne en “Selvstændigheds-afstemning” - et Grexit!

Is i maven! Smilet som blot toppen af et isbjerg! Mette Frederiksen i hundeslæde-kørsel med Trump! Hen over indlands-isen!

Mette Frederiksen har lært et og andet af kong Frederik den 10.

En grønlændervending i stormvejr!

Trump Jr. gjorde på tv danskere til racister i forhold til grønlændere…

Men et nøjere studie af racismen i USA konkluderer:
Racisme i USA.
Fra at kunne trives åbenlyst i sin oprindelige og meget håndgribelige form, er den nu i højere grad tabuiseret og skjult. Den er flyttet ind blandt den almene befolkning, og den bor både på gaden og i de pæne kvarterer. Den tabubelagte racisme taler man ikke gerne om, hvorfor den regerer i det skjulte, mens kun den vold og de optøjer den afføder finder vej til medierne, og det, der således kommer til debat, er blot symptomerne på den reproduktion af raceundertrykkende praksisser, som må siges at udgøre det egentlige problem.

Grexit på baggrund af dansk racisme!

Trump bruger alle kortene på hånden!

Statsminister Mette Frederiksen har været igennem mange kortspil!

Pokerface imod den moderne John Wayne!

En Oscar til den der spiller rollen bedst!

I det nye geopolitiske storspil!

Franskmænd, svenskere og nordmænd er alle ved ringside!

Statsmininsteren har vundet flere sejre under SVM-samarbejdet!

“ The Rumble in The Jungle” som optakt til præsidentindsættelsen den 20. januar!

Bliver Mette Frederiksen inviteret? Alle vil se giraffen! Amerikanerne strømmer til!

Donald Trump vil slå alle rekorder for deltagelse af amerikanere!

Greenland og Mette bliver altafgørende!

The talk of the town!

56.000 grønlændere og resten af verden!

Trump redder alle de små!

Det der gav pote ved præsidentvalget!

Mette Frederiksen er blevet Trumps “Darling”!

Om Mette Frederiksen kan grønlændervendingen lige så godt som kong Frederik bliver spændende at se!

En dyb indånding og ro på: Grundprincippet ved et godt rul er, at kajakken skal vippes rundt med kroppen og ikke trækkes rundt med pagajen. Pagajen bruges til at starte bevægelsen, mens det er kroppen, der får kajakken rundt. Når båden så er på rette køl, bruges pagajen til at holde den der, så man ikke kæntrer igen.

Statsministeren får brug for at holde tungen lige i munden! Under hele forløbet!

Og hvordan lykønsker Mette Frederiksen så Donald Trump efter indsættelsen som præsident:

Congratulatins Mr. President! Have you ever heard of a Greenlandic turn? No? I’ll show you!

"Om jeg forstår, hvorfor vælgerne svigter Mette Frederiksen"

Så må jeg bare sige som tidligere Socialdemokrat sige...
Hun har svigtet alle sociale kerneværdier som f.eks. velfærden og givet skattelettelser til de rigeste😡

Vi andre glemmer ikke minkskandalen med aflivning af et helt erhverv i stedet for at isolere ligesom ved mund/klov sygen, udgift ca 30 milliarder.

Den totale nedlukning ved covid epedimien hvor skoleelever blev udelukket fra undervisning.

Regerinf dannelse med Lars Lykke Rasmussen.

Folkepensionisternes pension med en 3 års forsinkelse for at følge arbejdsmarkedet lønstigninger.

Ministrenes store lønforhøjelser.

Nedsættelse af arveafgiften ved virksomhedsoverdragelser.

Og til sidst modtagelsen af medaljer som for socialdemokratiet altid har været noget man hængte på idioter.

St. Bededag, 3 milliarder, dem har vi brug for til forsvaret, Godt set. Mink aflivning. Havde hjemlen været på plads for alle mink, havde det været ok. Nu manglede det sidste. Det kom på plads efter en uge og med flertal fra SF Ø, R og Å plus S. V havde lovet også at stemme for. Men Ellemann fik kolde fødder da branchens folk pressede ham. Sagen har været endevendt. Det var en svær beslutning men den var rigtig.Derfor gik der lidt mere tid. Minkavlerne var ikke alle lige fine i kanten.

Fint indlæg Kaj bloch. Meget enig.

Mette Frederiksen er den mest arbejdsomme stabile og stærke statsminister vi har haft i umindelige tider.Utaknemmelighed er desværre verdens løn.

Helt enig. Men vi mangler indsats for dyrevelfærden i landbruget. Og så kunne jeg godt tænke mig at se en anden profil end en venstremand på ministerposten for området. En, der sætter handling bag ord, please!

Man kan sikkert opliste mang gode indsatser, men når S ikke kan finde ud af om vi er et velfærdssamfund eller en velfærdsstat med universelle rettigheder, eller pludselig forlanger vi skal arbejde mere, det var ikke et valgtema. Fulgte Løkkes drøm om at nedlægge regionerne, påstanden om at SF svigtede handlede jo primært om klimapolitikken. Den grønne trepart er ikke udmøntet endnu, og opgøret med landbruget kom ikke. Forureneren betaler ikke og vandmiljøplanen indgik ikke rigtig i planerne. Mettes snak om alt det der ikke kunne lade sig gøre uden en midterregering ved vi intet om.
At S pludselig blev kongetro med modtagelse af medaljer siger noget om den manglende historieopfattelse.
En frafalden socialdemokrat

Jeg anerkender gerne at Socialdemokratiet har gjort meget godt for Danmark, men det har ærlig talt haltet på det seneste.
Ud med islam, tal sandt om klimaet, CO2 og de "vedvarende" energier, samt oplys os om Covid-19-hysteriet som var en politisk fadæse af rang.
Rent bord, tak.
Så måske der kommer en stemme herfra. Ikke før.

Kære Kaj Bloch

Jo, hun pisser på de svageste.
vi rige har fået skattelettelser i hoved og røv. De svageste, ud over de to grupper du nævner, har fået "Bar Røv".

Primært derfor har jeg meldt mig ud af A, efter 35 loyale år, og støtter SF.

En hel række svage grupper, har ovenikøbet fået forringet deres vilkår. f.eks. de unge psykisk syge og de handicappede.

MVH - er stadig Demokratisk Socialist. Det er A bare ikke mere.

Det er nemt at svare på: Store Bededag!

det kan forklares ganske kort, mette er den dyreste statsminister Danmark
nogensinde har haft, men langt fra den bedste.

Mette Frederiksen har min fulde støtte. Jeg kan ikke komme i tanke om nogen anden statsminister, der tilnærmelsesvis har haft samme format. Og ikke en eneste kunne have gjort det bedre i det nuværende politiske landskab.

Hold dog op med at klynke over en enkelt fridag mindre. Vi er mange, der har arbejdet på både fri- og feriedage. Vi har rigeligt med ferie i DK, så tag dog selv den dag fri, hvis det er så vigtigt at komme til bedemøde, eller hvad det er, som man absolut skal bruge denne dag til.

Corona blev håndteret langt bedre i DK end i de fleste andre lande. Vi kom dermed ikke af med ret mange af de gamle, syge og svage borgere, der belaster samfundet. Er det det, I brokker jer over?

Min anke mht mink er, at man ikke benyttede muligheden og helt forbød den ækle industri. At minkbønderne har fået udbetalt store erstatninger, er jeg heller ikke enig i, men jeg må gå ud fra, at der foreligger diverse aftaler og lovgivning på området fra gammel tid, som man ikke bare lige kan lave om. Denne historie har med al tydelighed vist, at justeringer af lovgivningens favorisering af landbrugsindustrien skal revideres kraftigt, for det bliver ikke sidste gang, vi kommer til at se dødelige, mennesketruende vira i de kæmpestore sammenpressede dyrehold, vi i DK benytter. Det er der nødt til at blive lavet om på, og det løser 3-parten ikke umiddelbart - det kommer til at tage alt for lang tid, så der skal sættes anderledes ind med lovgivning og vi kan ikke vente på EU. Men det kræver naturligvis et flertal i regeringen, og jeg håber, at flere partier vil se lyset, og at S vil være med til at gå forrest.

Meget enig med min navnesøster. hele vejen.

Der er godt nok mange forslag til, hvad der er skyld i den manglende vælgeropbakning. Var Danmark blevet et bedre sted af at Mette Frederiksen havde fulgt rådene? Nej, vi havde bare skubbet problemerne foran os indtil de borgerlige kunne få en ny 10-årig "oprydningsperiode". Lad mig tilføje en grund: den utrolig negative stemning blandt mange aktive socialdemokrater i hele landet. Alt for mange har taget valgkampsparolerne mod de borgerlige midterpartier for den endegyldige sandhed, og er dybt skuffede over regeringssamarbejdet. Mens sandheden er, at alt afgørende næsten altid er aftale over midten (bortset fra Fogh perioden). Der er aftalt så store ting som fremtidssikrer Danmark under denne regering, at det er værd at tabe et valg for. Mette Frederiksen vil blive stående for eftertiden som en stor statsminister. I øvrigt kan valget stadig vindes.

Jeg synes på mange måder at Mette har gjort og gør det godt.
Den brede regering er nok heller ikke en helt tosset ide.
Derimod minder hendes gentagne møder med den krigsforbryder sigtede israelske statsminister om gentagne alvorlige hjerneblødninger.
Man kan undre sig over at ingen har hjulpet og vejledt hende når anfaldene kom .

En ting der ikke er blevet nævnt er, at SKAT ikke længere manuelt vil udregne pensionstillæg for
Folk på overførselsindkomst, så hvis man er gift med en der fx er på efterløn, eller dagpenge mv.
og man selv er på pension, så bliver man modregnet, er det ikke genialt? Hvordan kan Mette gå
med til sådan en omgang tyveri fra folk, der i forvejen ikke har for meget, Den sag har man ikke
hørt meget til, det er i hvert fald ikke socialdemokratisk politik,

På Berlingske kan man idag, i en læse begrænset artikel ( betalingsmur ) - Læse at Lidegård (R) ikke kommer til at støtte en regering hvis ikke de selv får ministerposter , og de agter heller ikke at bidrage til en ændring af pensionsalderen , med mindre pensionisterne selv kommer til at betale -
Værsgo ! Så er banen kridtet op endnu engang , og med dette pensionsudspil fra Lidegård og de elitære radikale, må det vel antages at et fremtidig regeringssamarbejde mellem S og R ikke er muligt .
De radikale kan så prøve at se om der kan skabes en regering med de borgerlige partier der kan rumme dem - En sådan regering vil sandsynligvis også skulle rumme Moderaterne og basere sig på støtte fra yderfløjspartierne DF og Borgernes parti - Lars Boje Mathiesen .
Her har DF på forhånd meldt ud at de aldrig vil bakke op om en regering som omfatter Løkke og det samme gælder også hvis den er med radikal deltagelse.
Så god fornøjelse til de Radikale i deres jagt på ministerposter og politisk indflydelse fremover .

Annonce