Politikernes Palæstina-hykleri er vand på Putins mølle

Debat

Politikernes Palæstina-hykleri er vand på Putins mølle

Meningsdannere står i kø for at afvise, at Palæstina bør fylde i kommunal- og regionsvalget. Sandheden er bare, at hvis ikke Danmark træder i karakter og anerkender Palæstina, bliver det vand på Putin og den ekstreme højres mølle

Vladimir Putin, Ruslands præsident
Billedtekst
Vladimir Putin, Ruslands præsident
Foto: Creative Commons
Dette er et debatindlæg og udtrykker skribentens holdning. Bland dig i debatten nedenfor - eller send dit indlæg til os her.

I årtier har vi taget for givet, at vestlige politikere ville stå vagt om vores værdier: Demokrati, retfærdighed og ytringsfrihed. Den fortælling er Palæstina og Putin i fællesskab ved at underminere.

Palæstina fylder i debatten, fordi det tester vores værdier: Kan vi for eksempel have et stærkt demokrati, hvis Palæstina-flag stemples som Hamas-sympati

Kan vi have ytringsfrihed, hvis bestyrelser trues med fyringer for at invitere en populær kunstner til at spille koncert? Kan vi have retfærdighed, når Danmark stilsignende bakker op om et igangværende folkedrab? 

Svarene viser, hvem vi er.

Hvad angår krigen os, når vi står med lokale problemer? 

Læs også:Fordøm nu Israels krigsførelse i Gaza og bosætternes vold på Vestbredden

Som flere peger på, er sagen mest et tema i storbyernes debat, ikke i landområdernes benhårde slagsmål om solceller og stigende ulighed. 

Problemet er, at Danmarks stillingtagen til Palæstina har større implikationer end blot lokale slagsmål.

Putin bruger Palæstina som pres

Når vi tier om Palæstina, så er det vand på Putins mølle. Hans strategi er klar: Sammen med andre despoter ønsker han at underminere Vestens troværdighed. 

Han ønsker at vise, at vores snak om værdier ikke gælder, når verden brænder på - hvis han ‘beviser’, at vores ord er tomme, behøver han belejligt selv ikke at leve op til løfterne om et bedre samfund.

Læs også:“Putin viser Ruslands sande ansigt”

Palæstina er et middel for hans mål: Her kan han med rette indvende, at mange politikere bakkede helhjertet op om Ukraine, men nu tøver, når det kommer til den palæstinensiske frihedskamp. 

Putin går skridtet videre

Når danske politikere eksempelvis lytter trofast med på Netanyahu i FN - en mand, som ellers burde være i fængsel ifølge Den Internationale Straffedomstol - så underminerer vi det værdigrundlag, vi selv bruger imod Putin. 

Det er vand på møllen for verdens diktatorer, der ønsker at se os falde. 

Hermed illustrerer han, at politikernes værdier er hykleriske, prioriteterne skævvredne, demokratiet blot noget, vi taler om, før den næste bombe bliver kastet over et nyt hospital i Gaza.

Panik indefra og udefra

Putin går skridtet videre. Med sin egen ødelæggende krig mod Kiev sender Putin ukrainske flygtninge ind i Europa, for der at lægge pres på vores velfærdssystemer - hvilket så ender til gavn for hans håndlangere i den europæiske højrefløj. 

Læs også:Dansk Folkeparti står bag Europas største diktator og antisemit

Farage i UK, Le Pen i Frankrig, Orban i UngarnDansk Folkeparti i Danmark, de agerer som allierede, der argumenterer for et stop for hjælp og for “fred i Ukraine” (på Ruslands præmisser) - og selvfølgelig imod de flygtninge, som kommer hertil med behov for hjælp. 

Putins ønske er, at vi står splittet

Jeg begriber ikke, at den frie presse ikke tydeligere vil grave i konsekvenserne af det uhellige samarbejde mellem en international krigsforbryder og vores lokale partier. 

Det kan nemlig vise sig katastrofalt for både vores demokratiske fællesskab og vores internationale troværdighed. 

Selvfølgelig skal vi tale om det

Putins ønske er, at vi står splittet - og i flere år har politikerne hjulpet til med deres internationale dobbeltstandarder. 

Hvis vi reelt skal leve op til vores forpligtelser om demokratiske stater, der håndhæver menneskerettigheder, ytringsfrihed og national suverænitet, så er vi nødt til at tale om Palæstina. 

Tragedien har udfoldet sig længe nok, og mange danskere ønsker, at regeringen griber ind. Taget i betragtning, at vores troværdighed og sikkerhed afhænger af det, kan jeg godt forstå, at Palæstina fylder - også i lokale valg. 

Læs også:Barfod retter voldsomt personangreb mod Rosenkrantz-Theil: Hun står på den forkerte side af historien

Det bliver et principielt og moralsk spørgsmål, som mange ønsker at deres folkevalgte skal svare på: Kan jeg stole på, at du ikke har dobbeltstandarder? 

Mener du det, når du taler om demokrati, eller gjaldt det kun dem, du godt kunne lide? 

Reelle spørgsmål, som mange politikere snart kunne tåle at tage stilling til.

Emil Samaras Eriksen

Forretningsudvalgsmedlem i Rød-Grøn Ungdom. Medlem af kommunalbestyrelsen på Frederiksberg for Enhedslisten.

Kommentarer

Indsendt af Gert (ikke efterprøvet) den Mandag den 06.10.2025 - 13:07

Vi skal ikke lade den tragiske konflikt fylde noget som helst i det kommunale og regionale.

Og hvis man absolut synes at udenrigspolitik skal ind i byrådsalen, bliver man også nødt til at diskutere Kinas, Sudans, Myanmars, Venzuelas og Egyptens syn på menneskerettighederne.

Og risikoen for dødsstraf for at være homoseksuel i Iran, Saudi Arabien, Yemen, Somalia og Nigeria, osv

Der er masser at tage fat på.

Indsendt af Helle B. (ikke efterprøvet) den Tirsdag den 07.10.2025 - 00:52

Det er nogenlunde den værste gang ævl, jeg indtil nu har læst. Hvem kan dog rode tingene så besynderligt sammen, andre end netop Emil Samaras Eriksen, den rød-grønne ELlert. Stort set alt, hvad der kommer fra den fyr, er noget sludder og helt ude i hampen.
Måske du skulle holde lide igen med fjolletobakken, Emil, selvom det må være hårdt at rende rundt i gaderne og vifte med Hamas-flag hver weekend. Og prøv så at sætte dig ordentligt ind i tingene. Det kan du gøre her: https://israel-online.dk/

Her skal du få lidt gratis info:
- Nej, kommunalpolitik er ikke udenrigspolitik. Punktum.
- Tal for dig selv og lad være at tro, at ret mange andre er enige.
- Jo, vi har faktisk en Palæstinaplads her ude på landet. Den ligner til forveksling en stor gyllebeholder!

Og en ting mere, Emil: Rusland står traditionelt sammen med araberne, som du jo tydeligvis støtter. Den klub har nu fået flere medlemmer. Er det det, der forvirrer dig? Lige nu er der godt gang i myrderierne i Gaza, efter Israel trak sig tilbage. Hvor virkelighedsfjern kan man være?

Indsendt af Aksel Jensen (ikke efterprøvet) den Onsdag den 08.10.2025 - 01:00

Maude Varnæs er vågnet til dåd i Sverige.

Men først skulle hun bekæmpe sin danske helte herkomst.

Og lære at leve med sit virkelige navn Greta Thunberg.

Og hr. Stein?

“Greta Thunberg ønskede ikke at fortælle, hvad hun selv oplevede under de fire dage i det israelske fængsel, men hun referer dog til en særlig episode.

– Folk besvimede, og da vi bad om læger og livreddende medicin, satte de op til 60 mennesker i bittesmå bure og sagde, at de ville gasse os, sagde Greta Thunberg.”

Indsendt af Helle B. (ikke efterprøvet) den Lørdag den 18.10.2025 - 19:11

Som svar til af Aksel Jensen (ikke efterprøvet)

Vorherrebevares! Den tøs har knald i låget. Og dårlig hukommelse. Hun havde glemt nødhjælpen til de sultende. Et kæmpe mediestunt, men lur mig om ikke venstrefløjen æder det råt.Det siger en hel del om niveauet for misinformation.

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.