Viktor Orbán undergraver det europæiske projekt

EU

Viktor Orbán undergraver det europæiske projekt

For mig at se er det fuldstændig grotesk, at en statsleder fra et EU-land på den måde kan vende alt det, som EU står for, ryggen ved at søge tættere på totalitære styrer som Rusland og Kina

Vladimir Putin og Viktor Orban (th) ved et tidligere møde i Ungarn i februar 2015.
Billedtekst

Vladimir Putin og Viktor Orban (th) ved et tidligere møde i Ungarn i februar 2015.

Foto: Wikimedia Commons
Dette er et debatindlæg og udtrykker skribentens holdning. Bland dig i debatten nedenfor - eller send dit indlæg til os her.

I politisk situation, hvor skillelinjen mellem demokrati og autokrati bliver stadig mere tydeligt, er det skandaløst at se, hvordan Ungarn under Viktor Orban konsekvent stiller sig på den forkerte side af historien.

For mig at se bidrager Orban systematisk til at undergrave europæisk sammenhold og selvstændighed og i en sådan grad, at vi i EU alvorlig bør sætte endnu mere hårdt mod hårdt.

Nye tal viser, at omkring en fjerdedel af alle kinesiske investeringer i Europa siden 2022 er gået til Ungarn.

I en tid, hvor der efterhånden er bred enighed om, at EU bør føre en mere kritisk politik overfor Kina, synes jeg det er dybt problematisk at have et EU-medlemsland, som Kina nu kategoriserer som en af sine tætteste internationale partnere.

Det er ikke fordi, det i sig selv er problematisk, at EU-lande handler med Kina. Det gør vi også i Danmark og skal blive ved med det.

Men det her handler om investeringer i europæisk infrastruktur. Det handler om at hjælpe Kina med at undgå de nye toldsatser, EU har indført på kinesiske elbiler.

En politik der for mig er se er problematisk, fordi den er med til at undergrave europæiske industrier og samtidig gøre os endnu mere afhængige af Kina på strategisk vigtige områder.

Håndtryk med Putin

Og det er ikke kun Kina, som Orban søger imod. Endnu værre er hans tætte bånd til Putin, som han åbent nærer sympati med. I den sammenhæng markerer d. 17. oktober sidste år et klart lavpunkt.

Her kunne man nemlig se den ungarske premierminister, Viktor Orbán, trykke hånd med den russiske diktator, Vladimir Putin.

Vi befinder os i en tid, hvor demokrati og frihed nærmest ikke har været mere truet siden 2. Verdenskrig

For mig at se er det fuldstændig grotesk, at en statsleder fra et EU-land på den måde kan vende alt det, som EU står for, ryggen.

En konstant kamp for demokrati og frihed

Vi befinder os i en tid, hvor demokrati og frihed nærmest ikke har været mere truet siden 2. Verdenskrig.

Det er tydeligt, at verden ikke er så fredelig, som mange måske har gået og troet. At murens fald og afslutningen på den kolde krig ikke markerede totalitarismen endeligt - så langt fra endda.

For demokrati og frihed for den enkelte er ikke en naturlov

Og det er derfor afgørende, at Vesten, herunder særligt Europa, rykker stadig tættere sammen, i en stadig mere usikker verden. For demokrati og frihed for den enkelte er ikke en naturlov.

Det er en konstant kamp.

Når det burde være tydeligt, at Europa bør stå sammen i kampen for demokrati, er det ikke til at forstå, at et EU-medlemsland vælger at gøre det stik modsatte.

For i stedet for at stå sammen om at værne om demokratiet, har Orban valgt at søge tættere mod totalitære styrer som Rusland og Kina, og på den måde aktivt modarbejde det fundament EU som projekt bygger på.

Ungarns rettigheder bør begrænses

I EU’s artikel 2 står der, at den europæiske union bygger på værdierne: menneskelig værdighed, frihed, demokrati, ligestilling, retsstaten og respekt for menneskerettighederne.

Disse værdier er selve fundamentet under det europæiske fællesskab og en absolut forudsætning for at være en del af EU.

Alligevel har vi nu i lang tid oplevet, hvordan en statsleder i vores europæiske fællesskab systematisk og med fuldt overlæg bryder med disse grundlæggende værdier.

Det mener jeg siger sig selv, at det jo ikke kan blive ved med at gå. Og jeg mener derfor det er på tide, at EU går videre med den såkaldte “Artikel 7-procedure” med henblik på at begrænse Ungarns rettigheder som medlemsland i EU.

Niels Fuglsang

Medlem af Europa-Parlamentet for Socialdemokratiet. 

Læs mere om:

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.