Populært madmarked scorer millioner men har underbetalt ansatte i syv år – kommunen kræver handling
Populært madmarked scorer millioner men har underbetalt ansatte i syv år – kommunen kræver handling
Velbesøgt streetfoodmarked med flere hundrede tusinde gæster årligt har betalt deres ansatte for lidt siden 2017
Værftets Madmarked i Helsingør har siden åbningen i 2017 haft tusindvis af besøgende. Siden 2017 har de også undladt at betale deres ansatte den rette løn.
Det skriver Helsingør Dagblad.
Som navnet antyder ligger madmarkedet i byens gamle værftshaller, som ejes af kommunen. For at leje sig ind i bygninger ejet af Helsingør Kommune, så skal man som virksomhed overholde en klausul, som sikrer vilkår svarende til den mest udbredte overenskomst på det givne område.
I dette tilfælde er det Restaurantoverenskomsten, indgået mellem Dansk Erhverv Arbejdsgiver og 3F Privat Service, Hotel og Restauration.
Men en kommunal kontrol, sat i gang af en henvendelse fra 3F, viste for nyligt, at de ansatte blev underbetalt og desuden heller ikke fik tillæg for hverken aften-, nat- eller weekendarbejde. Det havde stået på siden åbningen.
Derfor har Helsingør Kommune nu krævet at selskabet bag Værftets Madmarked efterbetaler løn og tillæg til alle ansatte siden 2017.
Risikerer at blive smidt ud
Hvis Værftets Madmarked ikke accepterer kravet og betaler de nuværende og tidligere ansatte, så er Helsingør Kommune klar til at rive lejekontrakten over og smide virksomheden ud.
Helsingør Dagblad har spurgt madmarkedets direktør Gry Brix, om Værftets Madmarked har tænkt sig at efterleve kravet fra kommunen.
Vi har absolut ingen interesse i at underbetale vores medarbejdere
Her er svaret ikke helt entydigt:
”Vi har absolut ingen interesse i at underbetale vores medarbejdere. Der skal være 100 procent retfærdighed i det. Og nu skal vi sammen med kommunen finde en holdbar løsning.”
Pænt regnskab
Værftets Madmarked er ejet af selskabet V21, som består af en række forskellige personer, heriblandt Jan Ryberg, som er tidligere mangeårigt byrådsmedlem i Helsingør først for Socialdemokratiet siden for sin egen lokalliste.
V21 Holding kom ud af 2023 med et overskud på lidt over to millioner kroner og står noteret for en egenkapital på næsten 11 millioner kroner.
Det viser årsregnskabet, som Netavisen Pio har gennemgået.
I 2023 havde Værftets Madmarked 375.000 gæster. Under højsæsonen i juli 2024 var der 84 ansatte svarende til 25 årsværk.
Tilføj kommentar