Demonstration på toårsdagen for Ruslands invasion af Ukraine: ”Vesten har været alt for naive”

Krig i Ukraine

Demonstration på toårsdagen for Ruslands invasion af Ukraine: ”Vesten har været alt for naive”

Lørdag 24. februar afholdes en større markering foran den russiske ambassade i København. Arrangørerne vil sikre, at krigen ikke bliver glemt. Partiledere fra hele det politiske spektrum er talere.

Statsminister Mette Frederiksen (S) taler ved en tidligere demonstration foran Ruslands ambassade på Østerbro i København
Billedtekst

Statsminister Mette Frederiksen (S) taler ved en tidligere demonstration foran Ruslands ambassade på Østerbro i København

Foto: Statsministeriet

24. februar 2022 blev længere tids sabelraslen helt konkret, da Rusland invaderede nabolandet Ukraine.

Siden har Ukraine holdt stand ved hjælp af en massiv støtte fra Vesten.

Men støtten er ikke helt så ubetinget og massiv nu som den har været, og det er bekymrende, mener de to kandidater til Europa-Parlamentet fra henholdsvis Liberal Alliance og Socialdemokratiet, Mads Strange og Magnus Barsøe.

De to står sammen med foreningen Frihed for Ukraine bag en demonstration lørdag 24. februar klokken 13 til 15 foran Ruslands Ambassade på Kristianiagade 5 på Østerbro i København på toårsdagen for krigens udbrud.

”Jeg er uenig med Mads om meget, men ikke hvad angår Ukraine. Der er desværre lommer på begge sider af det politiske spektrum, hvor støtten til Ukraine vakler. Men selv hvis man ikke har sympati for Ukraine, så er en fortsat støtte med både penge og våben altafgørende,” siger Magnus Barsøe til Netavisen Pio.

I Barsøes optik står vi i den mest afgørende krig i en generation.

Hvis vi svigter Ukraine, så risikerer vi at se ind i en verdensorden, hvor den stærke bare kan tryne den svage

Og hvis de skeptiske stemmer og krigstrætheden får overtaget, så kan det få langsigtede konsekvenser.

”Den langsigtede strategi handler også om, at vi i Vesten har været alt for naive over for Rusland, og hvis vi svigter Ukraine, så risikerer vi at se ind i en verdensorden, hvor den stærke bare kan tryne den svage,” siger Magnus Barsøe.

Han frygter også, at hvis Rusland får succes i Ukraine, fordi Vesten ikke kan stå sammen, kan det eksempelvis give Kinas præsident, Xi Jinping, den sidste selvtillid til at gøre alvor af sine trusler over for Taiwan.

De to arrangører rejste i december sammen rundt i det krigshærgede land med foreningen Frihed for Ukraine.

Bred vifte af talere

Til demonstrationen lørdag vil der være taler fra flere partiledere på tværs af det politiske landskab:

SF’s formand Pia Olsen Dyhr, Liberal Alliances Alex Vanopslagh, Venstres formand Troels Lund Poulsen og De Radikales leder Martin Lidegaard.

Socialdemokratiet er repræsenteret på talerstolen ved justitsminister Peter Hummelgaard og Københavns overborgmester, Sophie Hæstorp Andersen.

Se det fulde program herunder:

 

Emil Vendelbo Johansen

Souschef på Netavisen Pio. Uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

Tilføj kommentar

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.