Endelig en normal 1. maj!
Endelig en normal 1. maj!
Talerne er tilbage i Fælledparken, og socialdemokraterne er tilbage i fagforeningerne. Det tegner til den mest normale 1. maj i årevis
Først var der coronaen. To år hvor 1. maj enten blev aflyst eller kun blev afviklet i stærkt amputeret form.
Så kom balladen om afskaffelsen af store bededag, der satte dybe rifter i forholdet mellem fagbevægelsen og Socialdemokratiet.
I mange lokalafdelinger blev den socialdemokratiske folketingskandidat ikke inviteret, hvilket de aktive socialdemokrater tog som en opfordring til at blive væk.
Og Fælledparken?
Her havde man droppet de politiske talere uden at sætte noget andet i stedet, hvilket efterlod arrangementet som en blanding af en forlystelsespark og et frilandsmuseum for de mange små venstrefløjspartier.
Den bedste 1. maj i mange år
Men selv om 1. maj aldrig har genvundet sin styrke efter corona, og selv om konceptet i de store byer stadig døjer med ballademagere, så er der stadig grund til at glæde sig over at i år tegner bedre end de foregående.
Der er atter en grund for den politisk interesserede dansker til at deltage i festlighederne i fælledparken. Det er ikke bare fadøl og underholdning.
Arbejderbevægelsen har fortsat behov for at markere sin betydning
For der er stadig værdi i 1. maj-traditionen. Og den gør en politisk forskel. Ellers ville borgerlige debattører og politikere ikke have så travlt med at latterliggøre dagen.
Derfor skal arrangørerne have ros for at fastholde og udvikle konceptet.
Arbejderbevægelsen har fortsat behov for at markere sin betydning.
Autonome ballademagere
Den yderste venstrefløjs ballademagere vil sikkert igen i år forsøge at spolere især Mette Frederiksens taler rundt omkring i landet. I år er anledningen krigen i Gaza.
Næste år er der en anden anledning.
I København har det i mere end et årti været et tilbagevendende problem med aggressive autonome
Spørgsmålet er, om tiden er løbet fra 1. maj-arrangementer, hvor Socialdemokratiet deltager sammen med den yderste venstrefløj.
I København har det i mere end et årti været et tilbagevendende problem med aggressive autonome, der udelukkende kommer for at ødelægge andres arrangementer.
En form for mødeterror de har praktiseret siden Weimar-republikken.
Et solstrejf gennem de mørke skyer
Det skal imidlertid ikke ødelægge humøret. Det er sådan med både Dannebrog og de røde faner, at de er smukkest i modvind.
Over alt i verden stormer det imod de værdier, som Danmark er bygget på.
Blodtørstige tyranner angriber atter deres nabolande, og antisemitterne marcherer åbent i vores gader
Demokrati, menneskerettigheder og social retfærdighed. Den regelbaserede verdensorden, som blev skabt ovenpå 2. verdenskrigs blodbad, er desværre under angreb.
Blodtørstige tyranner angriber atter deres nabolande, og antisemitterne marcherer åbent i vores gader.
Alt det skal bekæmpes med fællesskab og menneskeværd. Det, som vi stadig tror på i arbejderbevægelsen.
Tilføj kommentar