Det medfører højere løn, fritvalgskonto og ordnede forhold for de ansatte.
35 ud af Søstrenes Grenes i alt 53 butikker har indgået overenskomst med HK Handel. Dermed er det over halvdelen af Søstrene Grene-butikkerne, som nu har overenskomst.
Det betyder, at de ansatte i butikkerne med overenskomst har udsigt til mere i lønposen. Og det vækker glæde hos 19-årige Nanna Thorn, der har haft et fritidsjob i Søstrene Grene i tre år.
Jeg får 10 kroner mere i timen af at få en overenskomst
“Jeg får 10 kroner mere i timen af at få en overenskomst. Og så er der også noget, der hedder pension og fritvalgskonto og tillæg. Det er pludselig mange penge, jeg på en eller anden måde er blevet snydt for, men som jeg så får nu,” udtaler Nanna Thorn, ifølge en pressemeddelelse fra HK Handel.
Overenskomsten er kommet i stald, efter at Hilmer Denmark ApS har opkøbt de butikker, som nu har indgået overenskomst.
De 35 butikker er spredt ud over Danmark, og ligger eksempelvis i Amager Centret, Glostrup, Rønne, Nykøbing Falster og Holstebro.
Du kan se den fulde liste nederst i artiklen.
Amager Centret
Amagertorv
Field's
Fisketorvet
Glostrup
Hellerup
Hillerød
Kultorvet
Lyngby Storcenter
Nørrebro Bycenter
Rødovre
Rønne
Fredericia
Svendborg
Herning
Holstebro
Viborg
Thisted
Holbæk
Hundige
Køge
Nykøbing Falster
Næstved Storcenter
Ro's Torv
Roskilde
Slagelse
Esbjerg
Esbjerg Storcenter
Haderslev
Horsens
Kolding Storcenter
Sønderborg
Vejle
Randers C
Randers Storcenter
Kommentarer
Så kan Kaare Dybvad Bek endelig gå i Søstrene Grene i Holbæk igen. Mon også han stiller samme krav til pizzamanden?
Sig mig Peter, har du ikke hørt efter i samfundsfag timerne om den danske succes.
Du må have drukket af natpotten.
Nej Nanna Thorn du er ikke blevet snydt for noget. Du har ikke været berettiget til det før nu. Man fristes til at tro, at hun er misciteret her, fordi man kan da forhåbentlig ikke konkludere at man er snydt for noget man aldrig har været berettiget til. Jeg kan heller ikke påstå at jeg bliver snydt for min folkkepension, blot fordi jeg endnu ikke er berettiget her til.
Nu er Nanna et ungt menneske med forhåbentlig mange år endnu på arbejdsmarkedet - derfor er det glædeligt at hun nu har fået syn for , hvor vigtigt det er at være på en arbejdsplads der er omfattet af en faglig overenskomst -
Udover lønnen er der fritvalgskontoen samt ikke mindst pensionsordninger der vil være guld værd senere i livet -
At Nanna udtaler sig som hun gør - skal vel bare opfattes som en talemåde - For selvfølgeligt har man ikke krav på eller blevet snydt for noget som man ikke er blevet lovet ved ansættelsen .